leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

2/3 ir daugiau

Baigėsi šventės ir sugrįžo darbų metas. Su šia pertrauka baigėsi ir 2/3 praktikos laiko (gal truputėlį ir daugiau), kuris skriete skrieja vejamas įvairiausių užduočių ir atradimų.

Kaip tik prieš šventės turėjome išvyką į statybų darbus. Kartu su kitais praktikantais apėjome ir iššniukštinėjome ankstesniame įraše minėtą Barceló turgų, kuris jau greitai bus atviras visuomenei. Tad ta proga kol kas norėčiau pristatyti patį projektą, kuris su savo atsiradimu keičia miesto gyvenimo ritmą ir piešia dar vieną Madrido veidą.

Tai projektas, kurį sudaro daugiau nei vienas ar du elementai. Naujojo Barceló turgavietės ir jos aplinkos sutvarkymo darbai apima keletą statinių, naujų viešųjų erdvių įgyvendinimą ir planavimą skirtingais etapais. Ne tik pasirinkta tūrinė išraiška, bet ir skirtingos urbanistinės programos šioje zonoje keičia tankią ir problematišką centrinę Madrido dalį. Tad… kas ir kaip?

 

 

Turgus: ilgalaikė ir trumpalaikė prekyba

Barceló kompleksą formuoja trys savarankiški tūriai, kuriuos jungia nauja aikštė. Turgus čia yra projekto ašis ir visa ko pradžios taškas. Naujasis šios paskirties statinys yra gatvių Mejía Lequerica ir Beneficiencia sankirtoje. Jo pagrindinis akcentas – į vidaus prekybą vedanti vertikaliųjų ryšių šerdis. Ja yra kuriama „gatvės“ atmosfera, matomas ir jaučiamas srautų pasiskirstymas iš prekybai dedikuotų erdvių. Nors pati prekyba numatyta tik vidaus patalpose, savarankiškai funkcionuojančiose „dėžutėse“, visi prekyvietės aukštai yra autonomiški ir apjungti šių vertikaliųjų ryšių, kurie natūraliai pratęsia statmenai į gatvės Mejía Lequerica atsitrenkiantį skersgatvį. Šis sprendimas yra asimiliacija su vieta ir funkcija, įprasminantis lauko prekybą ir jai būdingą išraišką.

Manau, galiu drąsiai teigti, jog ispanai turi labai tvirtą „turgaviečių“ kultūrą ir tradiciją. Jiems tai yra ne tik apsipirkimo vieta, bet greičiau bendravimo, susitikimo su kaimynais vieta, galbūt net jų identiteto dalis. Čia gali nusipirkti ne tik serrano, bagečių ar pomidorų, bet ir paragauti vietinių tapų su alumi. Žinant kokia reikšminga turgavietės funkcija tiek vietiniams žmonėms, tiek pačiam miesto organizmui, nėra labai keista, jog prasidėjus statyboms ir nugriovus egzistavusį statinį tuo pačiu metu buvo suprojektuotas ir pastatytas Barceló laikinasis turgus. Jame įsikūrę prekiautojai vėliau persikels į komplekso ilgalaikes patalpas. Šiuo metu šešių pentagonų priglausti prekiautojai gali toliau tiekti savo produktus ir neprarasti klientų. Pasibaigus statybos darbams, laikinieji statiniai, pentagonai, bus: arba išardyti ir jų medžiagos bus iš naujo panaudotos, arba jie bus perkelti į kitą miesto dalį ir toje vietoje vėl atsiras istorinė aikštė.

Sporto centras yra pakibęs virš likusio Barceló komplekso. Virš prekyvietės esanti didžiule terasa, šiame projekte yra viena iš viešųjų erdvių, atvira visiems ne tik sportavimui, bet ir tam, kas galbūt nori pažiūrėti į Madridą kitu kampu ir pasivaikščioti stogais. Sporto centro dalis turi savarankišką mechaninį eskalatorių, kuriuo tiesiogiai galima pakilti iki sporto centro (taip pat yra jungiama vidinių vertikalių ryšių). Numatoma, jog šalia esanti mokykla galės naudoti sporto sales.

Biblioteka yra trečiasis savarankiškas tūris šiame komplekse ir yra tiesiogiai prijungtas prie esamos mokyklos tūrio. Tokiu būdu užpildomas trūkstamas istorinio kvartalo užstatymo piešinys,kuris formuoja perimetrą su uždaru mokyklos kiemu. Tokiu būdu mokiniai gali turėti savo žaidimo aikštelę.

Ne tik naujieji statiniai, bet ir naujos viešosios erdvės pritaikytos pėstiesiems yra naująjį Madridą formuojantys veiksniai. Pastarieji yra svarbūs ne tik miestą lankantiems turistams, bet dar svarbesni miesto gyventojams, norintiems pilnavertiškai ir kokybiškai gyventi šioje tankaus užstatymo dalyje.

projekto vizualizacijos video

papildoma info, su brėžinukais

 

 

 

0 comments
Submit comment