leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Madridas. Pradžia.

MADRIDAS

Jei užduočiau klausimą: „ką gali rasti šiame mieste? kuo jis ypatingas?“ ar atsakytum greitai? Kiek laiko ieškotum tinkamos asociacijos?1

Jei tai būtų Barselona, turbūt per pirmas sekundes į galvą šautų Gaudi ir jo nebaigti maldos namai, Sevilija iškiltu savitu mudejar stiliumi su korida… O kiti Europos miestai? Kopenhagos neįsivaizduotum be dviračių (ir nesvarbu buvai tu ten ar ne), o Amsterdamo be vandens kanalų. Tačiau Madridą sunku įprasminti vienu ryškiu, konkrečiu bruožu tiek architektūriniame, tiek socialiniame kontekste.

Būtent šis neaiškus veidas, greičiau daugiasluoksniškumas, pačių miestiečių yra suprantamas kaip miesto problema, kurią pastarąjį dešimtmetį buvo bandoma spręsti. O tai buvo (ir yra) daroma labai įvairiai.

Prieš gerą penkiatą metų buvo baigti vadinamieji „Cuatro Torres“ – keturi bokštai. Šie komerciniai statiniai turėjo tapti naujais Madrido simboliais. Šalia jų- tos pačios gatvės (Paseo de la Castellana) ašyje yra suprojektuota Santiago Calatrava dovana-fontanas, kuris deja, po labai trumpo laiko, nustojo veikti. Šį mechanišką peizažą paįvairina du greta esantys diagonalūs, vienas kitam gatvės ašimi simetriški biurų bokštai. Na, o šiandien šiai kompozicijai trūksta tik vieno numatyto, bet vis dar neįgyvendinto projekto-pusiau sferinio pastato-„besileidžiančios saulės“. Toks literalus priėjimas prie identiteto nebuvimo problemos nėra gerai vertinamas pačių miestiečių, kurie nebenori gyventi frankiškomis nuotaikomis ir kurie tikisi, jog jų miestas bus siejamas ne su šaltais biurokratiniais fasadais, o labiau šiuolaikišku, vakarietišku gyvenimo būdu ir aplinka.

 

Madrido radialinis infrastruktūrinis tinklas yra svarbus savo pagrindinėmis gatvėmis verslo centrui, jį įprasmina, tačiau centrinei, labiau turistų pažįstamai daliai, gausus mašinų eismas neseniai buvo didelė problema.  Šalia buvusios upės (šiuo metu tiesiog užtvankos-kanalo) milžiniškos gatvės visiškai izoliavo vandens pakrantes nuo gyventojų. Problema didžiulė ir gerai pažįstama buvo nuoširdžiai sprendžiama. Visi mašinų transporto srautai dabar yra „po žeme“, o buvusi gatvė yra paversta į platų ir didžiulį parką (Rio Manzanares).

 

 

Nors visi projekte numatyti darbai nebuvo įgyvendinti dėl lėšų stokos, tačiau rezultatas yra: žmonių 7km parke yra bet kokiu paros metu, jame sukurtos vaikų žaidimo (sūpynės,  visokios karstyklės), sportavimo (treniruokliai lauke, tinkamas bėgimo paviršius), bendravimo (įvairiausi suoliukai su stalais, kur galima pietauti, žaisti šachmatais ir pan.) zonos yra kuo puikiausiai naudojamos.

Taigi dvi Madrido zonos,  kurias buvo bandoma naujai formuoti panašiu laikotarpiu, yra skirtingo pobūdžio, naudojimo bei skirtingo mastelio yra tik dalis miesto naujojo veido.

 

Pastaroji aktyvi žalioji gysla miesto centre savo išklotinėje turi dar vieną įdomų objektą – Matadero. Apie Matadero jau rašė Emilija:

http://www.archfondas.lt/leonardo/ensamble-arba-apie-atidarymus-ir-uzdarymus/#more

Senoji skerdykla paversta į menų, kino, mokymosi, darbo, paskaitų erdves yra milžiniškas žmonių komunikacijos ir idėjų centras, kurio užimtumo programa labai plati. Būtent čia lapkričio 14d. buvo atidaryta (pirmą kartą) ispaniškoji architektūros ir urbanistikos bienalės paroda Inflexión/Turning Point, kurioje buvo pristatomi 2011-2012 metų architektūros objektai, aptariamos statybų ir projektavimo perspektyvos Ispanijoje šiuo finansiškai nepalankiu laikotarpiu. Bienalę kuruoja Fuensanta Nieto ir Enrique Sobejano.

http://www.bienalarquitectura.es/#

Ir čia manau atėjo laikas atiduoti informacinę duoklę smalsuoliui susidomėjusiam Leonardo projektu ir galbūt atsakyti į iškilusius klausimus apie pačią studiją. Šiuo savo komentaro turiniu trumpai papasakosiu apie architektų komandą kurioje darbuojuosi jau kuris laikas (pradžios data: 09-02).

 

 

APIE STUDIJĄ

 –

Stažuotę atlieku Nieto Sobejano Arquitectos (N+S) studijoje Madride, kuriai vadovauja Fuensanta Nieto ir Enrique Sobejano.

http://www.nietosobejano.com/

Šiuo metu komanda yra padalinta ir įsikūrusi dviejų šalių didžiuosiuose miestuose: Ispanijos Madride ir Vokietijoje, Berlyne.  Visą studiją sudaro > 25 žmonių + pora praktikantų. Abu vyriausieji architektai dėsto universitetuose, tad nenuostabu, jog į komandos gretas, trumpesnei praktikai, taip pat įsijungia ir jų studentai.  Nieto Sobejano Arquitectos (N+S) apjungia įvairių tautybių (ispanų dauguma, taip, bet trupinukų yra iš visokiausių kraštų), kalbų ir skirtingo amžiaus specialistus.

Studija Madride, įkurta gyvenamojo namo Talavera 4 L-5 pirmame aukšte, spėjo užimti ir rūsio patalpas, ir antrą aukštą, turi du vidinius kiemelius, o tik įžengus pro duris patenkama į maketų mažą ekspoziciją konkursinių panelių fone. Šiuo metu Ispanijoje dirba  > 10 žmonių komanda.

Kolektyvas čia labai draugiškas, šmaikštus ir daug dirbantis (būtų neteisinga sakyti:“ ak, gi ispanai!”- ne, čia stereotipus reiktų atidėti į šalį…). Svarbiausia, jog viskas vyksta labai operatyviai, aptarimų ir diskusijų metu dalyvauja visi dirbantieji su projektu. Brėžinių ir maketų atlikimas visad turi sava stilistiką, metodiką kas/kaip, tad būtent su šia sritimi ir teko susipažinti pirmomis savaitėmis, o dabar dirbam.

N+S sprendžia įvairiausiais uždaviniais, taip pat kuruoja parodas. Studija šiuo metu pačiame Madrido mieste turi tik vieną objektą, kuris yra vis dar nebaigtas, tai Barcelo – laikinas turgaus kompleksas su nauja ilgalaike paskirtimi. Juo ne tik atkuriama buvusi vietos prekybos mono-funkcija, tačiau šiuo projektu kartu siekiama  integruoti ir naujo komercinio centro, sporto centro bei viešosios bibliotekos funkcijas gyvenamajame rajone.

 

 

Madrido daugiasluoksniškumas ir naujas veidas yra formuojamas įvairiomis priemonėmis, įvairiausiais būdais ir interpretacijomis. Kaip prie šios užduoties prisideda Nieto Sobejano Arquitectos plačiau papasakosiu kitu savo įrašu.

 

Šiai dienai tiek,

Iki greito,

Un Saludo!

 

 

 

 

 

 

1-kiekvienas skaitantysis yra prašomas atsakyti į užduotą klausimą (parašykite asociaciją ir laiką, kurį skyrėte jai sugalvoti ir prisiminti. Visgi įdomu).

PASTABA: paskutinieji straipsniai pasirodę naujienų portaluose apie šlavėjų streiką ir nemažėjančias šiukšles Madrido mieste, taip, yra tiesa, tačiau tokia asociacija labai laikina ir nėra priimama kaip atsakymas.

0 comments
Submit comment