leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

NDSM-Wharf. Kūrybingiesiems

“NDSM – Wharf” tai buvusi laivų statykla upės IJ krante, Amsterdamo šiaurėje. Dabar tai – kuo tikriausia įvairių subkultūrų Meka. Kūrybos ir darbo erdvę čia atradę daugelis įvairių meno disciplinų atstovų ar verslininkų. Tai terpė, kurioje bendradarbiauja nepriklausomos organizacijos, vienos iš kitų semiasi įkvėpimo ir vysto naujas iniciatyvas.

1999 grupė menininkų, teatro prodiuserių, riedutininkų ir architektų susitelkė į “Kinetic North” bendruomenę ir “užskvotino” tuščius nenaudojamus pastatus. Buvusios laivų statyklos teritorijos pervystymo koncepcija buvo pasiūlyta miesto tarybai, kuriai susidomėjus ir pritarus, pilna koncepcija išvystyta 2002. Šiuo metu NDSM prieplauka gauna subsidijas iš Amsterdamo miesto tarybos tolimesniam vystymui ir ketina užimti didžiausią, kultūrą “veisiančios” platformos poziciją. Vieta ideali rengti parodas, bandymus, mažo ir didelio mastelio vaidinimus – performancus, festivalius, ir daugybę kitokių renginių.

NDSM teko pabuvoti ne kartą. Pirmąjį kartą vežė kolegos. ARCHIS ketino išsinuomoti konteinerį savo atstovybei/būstinei. Jie taip pat yra visos šios bendruomenės nariai: rengia įvairius renginius, pristatymus, pokalbius, paskaitas, akcijas ir tt. Taigi, tąsyk rinkomės konteinerius, o jau kitą kartą čia atvykus teko ir paplušėti prie ARCHIS naujosios atstovybės/būstinės.

Iš tiesų NDSM padarė nemenką įspūdį. Panašius buvusių pramonės teritorijų ir pastatų panaudojimo sprendimus siūliau ir savo baigiamajame darbe, todėl buvo nepaprastai įdomu, kaip iš tiesų visa tai gali atrodyti ir funkcionuoti (tuo labiau išvysti, kad tai “veikia” ne tik akademiniame lygmenyje).

Trečiąsyk  vykstame į NDSM šeštadienį. Turgaus diena. Neilga kelionė keltuku iš centrinės stoties, prieplaukoje pilna žmonių, tiek išvykstant – į turgų, tiek atplaukus – jau iš turgaus.

Traukiame ir mes su minia. Įėjimas mokamas! Niurnėdami sumokam po 4 eu ir einam vidun… kaip gi čia dabar neisi, kad visi taip entuziastingai plūsta, o už tvoros masina visokie šlamštniekiai. Gal tikrai kas gero rasis?

Sužavi plati milžiniška angaro erdvė, metalo konstrukcijos, ir aišku pats turgus (gana nemažas) kaip reiškinys. O dėl sendaikčių tai jų sunkoka surast, akį labiau rėžia pseudosendaikčiai, kokių penkių metų senumo, arba išvis naujutėlaičiai, imituojantys senienas…. Šiaulių Pabalių turgus savo laiku nukonkuruotų be vargo, bet ir pastarasis išsikvėpė, atrodo baigėsi blusturgių laikai… Senienų vėl turbūt turi prisenti… Prisipažinsiu kad taip nieko ir nenusipirkau…

 

Didžiuliame laivų statyklos angare sukonstruotas tarsi vidinis miestelis. Viduje sukurtos ląstelės-konteineriai-namukai su darbo vietomis/erdvėmis jauniesiems menininkams ir ne tik. Aišku, skirta mažo ar net nulinio biudžeto auditorijai. Vaikai ir paaugliai po tuo pačiu stogu džiaugiasi riedlenčių parku.

Kaip supratau, iš miesto tarybos subsidijų įrengtos metalo konstrukcijos, kuriose formuojamos ląstelės-darbo ir kūrybos erdvės dviem lygiais su visomis reikiamomis komunikacijomis. Numatytos net viešosios poilsio erdvės, gatvės.

NDSM prieplaukos milžiniška laivų rampa dabar naudojama renginiams (scena ir aikštė) Visi seni pastatai palikti ir yra tarsi vietos “paminklai” ženklai. Viskas teritorijoje yra prieinama publikai.

Likęs vienintelis milžiniškas kranas tapęs visos NDSM simboliu. Nustebino gyvenamasis tramvajus.

“Noorderlicht” kavinė – šiltnamis. Pusapvalio skerspjūvio angaras, dengtas permatomo plastiko lakštais – išties žiemą ne per šalta. Visuomet pilna žmonių. Milžiniška vasaros terasa lauke, dėl vietos joje, įtariu, tenka gerokai pakovoti šiltuoju metų laiku. Vasarą netoliese veikia paplūdimys kuriame galima maudytis!

Jaučiamas dėmesys ekologijai. Tai patvirtina ir paršiuko EKO namas.

Seni krantinės sandėliai konvertuoti į biurus.

“Štai čia mes kišame savo studentus” rodo kolegė į laikiną jūros konteinerių sąstatą, pritaikytą gyventi studentams. Kiekvienas yra 24 m2, turi virtuvėlę, tualetą, TV ir internetą. (225eu per mėn. jei kam įdomu)

Pietinėje NDSM pusėje kyla modernių naujųjų biurų pastatai. Čia įsikūrę IdTV, Discovery, Channel, HEMA ir VNU.

Be abejonės įdomiausias “Kraanspor”. Stiklinis biurų tūris švelniai patupdytas ant buvusio krantinės krano bėgių tarsi plūduriuoja ir leidžia kvėpuoti senajai konstrukcijai, kuri ir laiko visą tūrį. Įkvepiantis  industrinio paveldo ir naujosios architektūros dialogo pavyzdys, pabrėžiantis vietos identitetą. Jo sunkaus įgyvendinimo ir derybų istorija verta atskiros temos. Plačiau : http://www.archdaily.com/2967/kraanspoor-oth-ontwerpgroep-trude-hooykaas-bv/

Kontekstualumas, konceptualumas ir paprastumas. Nepaisant architektūrinio triumfo, vizualiai patrauklaus perpanaudojimo (utilizacijos?) pastatas gali pasigirti ir ekologine koncepcija: oro kondicionavimo sistema įdarbina upės vandenį tiek šildymui, tiek vėdinimui.

Paradoksalu, bet architektė, kuriai kilo ši nuostabi idėja, įtikinusi investuotojus, įgyvendinusi šį sudėtingą projektą ir galų gale įsikėlusi ten su savo biuru (į svajonių darbo erdvę), subankrutavo. Nežinau, kaip jai sekasi šiuo metu, bet puslapis lyg veikia: http://www.oth.nl/category.asp?cat=1

Dabar tai vienas prestižiškiausių biurų pastatų Amsterdame.

Greta keltukų prieplaukos, pastate, kuriame buvo laivų statyklos administracija ir darbininkų valgykla, dabar, išlaikant tradiciją, įsikūręs baras ir restoranas. Turgaus dieną čia sunku rasti vietos, o dar sunkiau prisišaukti padavėją (vargšeliai sukasi, pluša it bitės, nors paprastą dieną kogero pažiovauja). Pasistengti verta, kava skani, jaukus interjeras, ir aišku vaizdas į krantinę. O dauguma geria milžinišką stiklinę kakavos su labai labai daug grietinėlės.

Grubios, industrinės išvaizdos neišlaižytas rajonas su gausybe atvirų plačių erdvių yra visiška priešingybė istorinio Amsterdamo centro maišačiai, tačiau ypač tinka masiniams renginiams ir dėl dydžio yra nepamainoma festivalių vieta. Vasarą tai tikra atgaiva miestui ir vieta neribotoms meninėms – kultūrinėms idėjoms klestėti.

Vieta be abejonės stipraus charakterio ir nemenko potencialo vystytis. Dabartinis vietos gyvybingumas prognozuoja tikrai spalvingą, nenuobodžią ateitį šiai miesto daliai, pateisina pretenzijas tapti stambiausiu kultūros židiniu *

*(prie to per nago juodymą, galima sakyti, būsiu prisidėjus ir aš draugiškoje talkoje šveisdama naujųjų ARCHIS konteinerių langus : D )

 

0 comments
Submit comment