leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Turistai, architektūra ir cepelinai

Gruodis Amsterdame. Niekada negalvojau, kad iš dangaus krentant ledo ir lietaus mišiniui sėsti ant dviračio ir keliauti į ofisą bus ne tik įmanoma, bet kasdienieniška…

Didelei daliai žmonių Amsterdamas – tai raudonųjų žibintų ir „coffeeshopų“ karuselė, tačiau po turistiniu paviršiumi slepiasi ne tik kultūrų ir tautybių mišrainė, bet ir turtingas kultūrinis gyvenimas bei architektūrinė įvairovė ir akrobatika, pradedant nuo radialinės Amsterdamo kanalų sistemos, Amsterdamo mokyklos ir baigiant naujausiais architektūros pavyzdžiais tokiais kaip neseniai duris atvėręs Nyderlandų filmų institutas (http://www.designboom.com/architecture/delugan-meissl-eye-film-institute/). Beje žiedinė kanalų sistema pradžioje ne kartą paklaidino keliaujant iš taško A į tašką B, bet orams šąlant vis labiau tikiuosi, kad greitai pavyks kanalais palakstyti ir pačiūžomis…7233472032_92f917e3df_o

Amsterdamo Šiaurėje įsikūrę manieji „Search“ (http://www.search.nl/). Į čia iš kitos “IJ” pusės žvelgia MVRDV „Silodam“ (http://www.mvrdv.nl/projects/SILODAM/#).  Ir būtent čia galima pamatyti vieną iš įdomesnių šiuolaikinių Amsterdamo urbanistinių/konversijos pavyzdžių –  NDSM Werf (“werf”-laivų statykla). Tai vieta, kur jungiasi sena ir nauja – industrinis paveldas ir modernioji architektūra. Olandų kompanija „NDSM“ egzistavo 1894 – 1979 metais ir buvo atsakinga už Amsterdamo laivų statybą ir remontą. Iki bankroto tai buvo viena didžiausių laivų statyklų Europoje. Tai 100 hektarų teritorija pilna sandėlių, kranų ir kitų laivų statybos atributų sudarančių įspūdingą industrinį ansamblį. Vietos menininkų dėka teritorijos integracija ir atsigavimas vyksta natūraliai ir įgauna atsaką visuomenėje.Kraanspoor_Photographer_Michiel_van_Raaij_4_S

Kraanspoor ofisų pastatas yra pagrindinis NDSM simbolis (http://www.archdaily.com/2967/kraanspoor-oth-ontwerpgroep-trude-hooykaas-bv/), tačiau čia knibždėte knibžda ir kitų įdomių architektūrinių sprendimų bei transdisciplininių meno pavyzdžių.  Vienas iš jų – NDSM Scheepsbouwloods (buvęs laivų angaras). „Interjero urbanizmas“? Tai erdvė pripildyta konteinerių platformų, kuriuose gali rasti nuo architektų ofisų iki tatuiruočių meistrų. Viršutiniame lygyje taip pat įsikūręs ir riedlenčių parkas. Čia kas mėnesį vyksta blusų turgus, kuriame su kolegomis sugebame prisipirkti neįtiketinai daug ir neįtikėtinai nepanaudojamų buityje daiktų… Taip pat šį rudenį NDSM apsilankė gatvės menininkai „Broken Fingaz“, jų dirbtuvių rezultatą galite pamatyti čia: http://vimeo.com/74092217. Visa tai ir daug daugiau ir kuria naujajį laivų statyklos veidą, kuris regis žada dar daugiau ateityje.

Broken-Fingaz-Mural-Art-No-Rest-For-The-Obsessed-03

Olandijos meninkai – NDSM, o lietuviai meninkai Olandijoje? Kas kur kada?

 

Lapkričio 30d. Posthoornkerk Amsterdame vyko kasmetinis LTart.NL renginys (http://ltart.nl/). Tai jau ketvirtas Ltart.NL renginys organizuojamas Olandijos lietuvių bendruomenės ir Lietuvos ambasados – puiki proga lietuvių, olandų  ir kt. menininkams mėgėjams pristatyti savo darbus olandiškoje kultūrinėje terpėje. Darbų galima buvo pamatyti įvairių: nuo tapybos ir fotografijos iki rankų darbo pliušinių meškiukų (mano favoritai!).

 

Buvo smagu savanoriauti renginyje ir matyti susidomėją ne tik lietuviškoje auditorijoje. Vistiek nustebau pamačius tiek Olandijos lietuvių vienoje vietoje! Nežinia ar lietuvišką bendruomenę taip pritraukė kukli ekspozicija ar proga paskanauti lietuviško maisto, paklausyti lietuviškos muzikos ir pabendrauti su kitais lietuviais. Kaip ten bebūtų, renginys – tikras geros nuotaikos užtaisas įspūdingoje bažnyčios erdvėje, o šokiai ir dainos tai – tik vyšnaitė ant torto.

IMG_1272

O kitą kartą daugiau apie darbus ir ofiso gyvenimą…

 

 

0 comments
Submit comment