Pirmą kartą išleistos knygos „KAUNAS 1918-2015. ARCHITEKTŪROS GIDAS“ pristatymas vyks knygų mugėje vasario 20 d., penktadienį 13 val, 5.2 salėje (LIETXPO Parodų rūmai, Laisvės pr. 5, Vilnius)

Dalyvauja: leidinio sudarytoja Julija Reklaitė, rengėjai Jolita Kančienė, Vaidas Petrulis, Marija Drėmaitė, Rūta Leitanaitė ir kiti.

Prieš 10 metų Architektūros fondas pradėjo naują leidinių žanrą Lietuvoje – architektūros gidus. Pirmasis buvo skirtas Vilniui, sulaukė kelių perleidimų.

Mintis leisti Kauno architektūros gidą kirbėjo jau tuomet. Galiausiai šiandien pristatomas ilgus metus rengtas leidinys KAUNAS 1918-2015. ARCHITEKTŪROS GIDAS. Jo autoriai ir sudarytojai dalinsis savo atradimais ir pastebėjimais apie Kauno architektūros įvairius etapus – legendinį tarpukarį, reikšmingą sovietinį palikimą ir originalią šiandienos architektų kūrybą.

Kauno architektūros gide sugulė 243 pastatai – saviti, išskirtiniai, ryškiausi tarpukario, sovietinių metų ir šių laikų. Čia pasakojamos jų istorijos, iliustruotos šiandienos ir archyvinėmis nuotraukomis, brėžiniais. Leidinys papildytas Kauno praradimais – istorijomis nykstančių ar jau sunykusių pastatų, be kurių sunku įsivaizduoti šio išskirtinio Lietuvos miesto atmintį. Gidas skirtas architektūros gurmanams ir eiliniams skaitytojams, kurie neabejingi aplinkai, miestui, jo detalėms.

Knygą pirmieji galės įsigyti Vilniaus knygų mugės lankytojai leidyklos „Lapas“ stende (Nr. 5.B.09), vėliau ji bus išplatinta po didžiuosius Lietuvos knygynus. 

Naujienas sekite Facebook paskyroje – Kaunas Architecture Guide


>>><<<

Architektūros gido leidėjai įsitikinę, kad itin trumpas Lietuvos nepriklausomybės tarpukariu laikotarpis parodė, jog jauna valstybė sukūrė unikalią ir laikmetį atspindinčią architektūrą. Ji turėjo įtakos visam sovietiniam palikimui, skatina originaliai kurti ir šiandienos architektus. „Gide pirmąkart sistemingai ir nuosekliai pasakojama trijų laikmečių – tarpukario, sovietmečių ir šių dienų – Kauno architektūros istorija, gausiai iliustruota nuotraukomis ir brėžiniais. Todėl knyga bus svarbi tiek profesionalui, tiek architektūros entuziastui. Labai džiaugiuosi mūsų suburta specialistų komanda, kuri pasistengė, jog Kauno architektūros gidas būtų maksimaliai profesionalus, tačiau nenuobodus leidinys“,
sakė knygos sudarytoja Julija Reklaitė.


„Modernaus Kauno architektūros gidas padeda aprėpti šio miesto raidos dinamiką nuo pirmosios nepriklausomybės iki mūsų dienų. Jis supažindina su daugeliu svarbių pastatų, kartu skatina pasidomėti architektų, ypač mažiau žinomų, asmenybėmis“, – teigia viena iš knygos autorių istorikė Giedrė Jankevičiūtė. „Vaizduotę knygoje labiausiai kursto nuorodos į tarpukario architektūros užsakovus ir savininkus. Per pastatų istorijas netikėta puse atsiveria garsūs įvairių sričių veikėjai, iškyla iki šiol negirdėti vardai žmonių, kurie gyveno veržliai, intensyviai, aktyviai, savo veikla formavo miesto vaizdą, bet mes juos esame pamiršę. Man atrodo, kad tas atotrūkis lemtingas, jis neleidžia mums paversti Kauno savo savastimi“, – pastebėjimais rengiant knygą dalijasi istorikė.

Sovietmečio apžvalgą Kauno architektūros gide kuravęs istorikas Vaidas Petrulis pasakoja, kad vienas įdomiausių atradimų rengiant knygą jam – laikinosios Lietuvos sostinės daugiakultūriškumas:  „Architektūrinėje plotmėje su įvairių tautų bendruomenėmis sietinas palikimas sudaro gana solidžią to laikmečio urbanistinio audinio dalį. Nors stilistine ar menine prasme šios erdvės ne visuomet vertingos, tačiau galime atsekti tokias savitas urbanistines struktūras kaip apie šiandieninį Ramybės parką pastatytas vokiečių, lenkų, rusų, lietuvių gimnazijas, totorių mečetę ir rusų cerkves.“