Dviprasmiškai vertinama Saulėtekio bendrabučių atnaujinimo vizija yra dar vienas potencialus pastarojo meto moderniosios architektūros praradimų pavyzdys, parodantis kaip XX a. II pusės architektūros ir urbanistikos kūriniai yra apleidžiami, griaunami ar reikšmingai kinta, nes pasikeitus politinėms, ekonominėms ir kultūrinėms sąlygoms dažnai nebeatitinka šiandienos naudotojų poreikių ir keliamų reikalavimų. Ryškėjančios iniciatyvos siūlyti į Kultūros vertybių registrą įtraukti kuo daugiau šio laikmečio kūrinių kelia abejonių, ar tokia plėtra bus veiksminga. Dar XX a. aštuntajame dešimtmetyje vien Vilniuje kultūros paminklais buvo paskelbta apie 40 architektūros ir urbanistikos objektų, įgyvendintų mažiau nei prieš 50 metų. Po 1990 m. jie išsaugojo teisinę apsaugą, tačiau kūrinių grupės sudėtis esmingai nerevizuota ir nekeista, o dėl neraiškios saugojimo strategijos, žmogiškųjų ir finansinių išteklių tvarkybai stokos moderniojo paveldo pavyzdžiai vis tiek nyksta. Gal galima rasti alternatyvių efektyvesnių būdų, kurie neišsitęsdami laike ir procedūriniuose labirintuose padėtų išsaugoti ‚naująją‘ architektūrą kaip kultūros vertybę ir tuo pačiu leistų adaptuoti ją šiandieniniams poreikiams? Gal specialistų ir bendruomenių diskusijos leis suformuluoti bendradarbiavimo gaires saugant ir plėtojant naujausios architektūros kultūrines vertes?

Šiais ir kitais klausimais visus diskutuoti kviečiame rugsėjo 28 d. (penktadienį), 19 val. VGTU Architektūros fakultete, 3.10 auditorijoje, Trakų g1/26, Vilnius.

Diskusijoje dalyvaus architektūros istorikai, architektai ir konstruktoriai: Vaidas Petrulis, Rolandas Palekas, Tadas Balčiūnas, Julius Jurgelionis, Jurgis Sidaravičius, Liutauras Nekrošius, Martynas Valevičius.

Diskusiją organizuoja Architektūros [aktualijų] fondas ir VGTU Architektūros fakultetas. Tai renginio „Tyrėjų naktis 2012“ dalis.