Versija spausdinti Atgal
 

Po metų pertraukos sugrįžęs vardinis profesoriaus Arno Dineikos stipendijos konkursas, įrodė nepraradęs aktualumo. Finalinis renginys sukvietė gausybę architektūros studentų, dėstytojų, kolegų bei visus neabejingus augančiam architektūros elitui, atidarytas jau tradicija tapusia, vieno iš Arno Dineikos mokinių - Audrio Karaliaus kalba. Leidusia šiek tiek susipažinti su pačia profesoriaus mokymo metodika, kuri aiškiai atsispindėjo konkurso finale ,,tai būdavo debatai, aiškinimai, tu turėdavai išversti architektūrą į žmonių kalbą“.  




Perspektyviausia 2017 metų architektūros studente paskelbta – Laura Kuršvietytė 

Pasak fundatorių mergina išsiskyrė ne tik savo darbais, bet ir ypatingai kuklia asmenybe, kurioje galima įžvelgti neeilinį potencialą... 

  

 


Pirmasis savo darbą gynėsi Aleksandras Čebotariov. Pristatęs mokyklos - darželio Žemynos gatvėje, Vilniuje projektą. Kuris išsiskyrė itin kruopščiu dėmesiu visiems vidaus elementams - ,,išjaustas iki detalių". Koncepcijoje atsigręžiama į gamtą pasinaudojant reljefo kylimu bei stengiantis ne naikinti, o išsaugoti kuo daugiau žaliosios erdvės sklype, bei mokyklos teritoriją atverti aplinkiniams gyventojams. Tačiau komisijos nariams kilo klausimas ar tikrai, projektuojant šią mokyklą, atsižvelgta į aplinkinį rajoną. Ar tai visiškai autonominė ,,kapsulė akupunktūriniu būdu, kaip injekcija įleidžiama į liguistą postsovietinį pašilaičių kūną“. Nors Aleksandras, prieš finalą surinkęs daugiausiai balų, susilaukė komisijos strėlių, niekas nenuginčys – kartelė kitiems dalyviams užkelta tikrai aukšta. 



 

 Artūras Čertovas vaizdžiai įvardijęs savo darbo tikslą – ,,tūris aplinkos mediatorius“, pristatė pradinės mokyklos, pritaikytos vaikams su specialiaisiais poreikiais projektą. Vaikinas visus pakerėjo savo detaliu pristatymu ir atvirumu. Fundatorių paprašius sukritikuoti savo projektą, net nedvejodamas pareiškė, ką dabar jame keistų. Bet komisija įžvelgė maksimaliai komplikuotą planą žmonėms su regėjimo negalia. Nepaisant šiek tiek kritikos komisija pripažino - tai mokyklos projektas kuris neliks užmirštas ir bus kopijuojamas ateinančių studentų kartų. 


 


Karolina Raževičiūtė visų pirma visus nustelbė pristačiusi ne akademinius projektus. Susirinkusiuosius ypatingai sužavėjo Čiurlionio koncertų salės projektu, atliktu kartu su architektų biuru ,,Heima". Konkursui pateikto pagrindinio projekto mokyklos - darželio išskirtinumas didžiulė bendra, vidinė erdvė mokyklos viduryje su stikliniu kupolu padėjusiu pabėgti nuo horizontalių stogo plokštumų ir suteikusių žavumo kalno siluetui. Išskirta stipriausioji projekto pusė - erdvių pajautimas ir sugebėjimas jas suvaldyti. Grafinio vaizdavimo minusai nepadėjo iki galo atskleisti visų projekto struktūros privalumų, nors komisija prisipažino pasirodžiusi profesionaliai nemaloni, tačiau atskleidė jog slapta tirpo klausydamasi pristatymo. 


  


Trečiojo kurso akademinį projektą pradinę mokyklą – darželį, pašilaičiuose gynėsi Laura Kuršvietytė.  Ji meistriškai pajuto rajono kontekstą ir ,,struktūriškai gražiai perėmė urbanistinę temą, ją išvystė į naują kokybę gimusią pašilaičių pusdykumėje".  Projektas pasižymėjo unikaliu architektūriniu braižu, jautriu pajautimu gretimai aplinkai ir aiškia logika... Pačios mokyklos sprendimas – nestandartinis. Projektas papirko komisiją savo neišbaigtumu ir kūrybingumu. O pati studentė „nemokėjimu gintis“; fundatorių nuomone žmogus, kuris mažai šneka - daug paišo, nes būtent taip jis nekalbėdamas parodo ką jaučia. Taip pat komisija įsitikinusi, jog užčiuoptas tam tikras potencialas, kuris atsiskleis tik gavus kultūrinę lašelinę į būtent tą arteriją, kurią ir reikia sustiprinti.

 

 


Paskutinioji dalyvė, Gabija Rutkūnaitė visus nustebino pristatydama ne mokyklos, o bendruomenės virtuvės projektą atliktą pusmetį  pagal "Erasmus" mainus studijuojant Švedijoje. Gabija sužavėjo detalia analize, tyrimais atliktais prieš projektavimą. Projektas atskleidė stipriąją studentės pusę: kelti klausimus "Kodėl?",  nepaklydimas priežąstingumo paieškose. Nors ir darbas netilpo ankštuose architektūros rėmuose, fundatoriai pripažino, jog pristatymas buvo gilus ir įdomus. 

 

 

Nuotraukų autoriai: Evelina Bartusevičiūtė ir Ainė Nastulevičiūtė



© 2004 Architektūros fondas