Sėkmingai užsiprenumeravote naujienlaiškį

Miesto sąnariai ir raumenys: apie architektūros ir vaizduojamojo meno ryšius

 

 

23-iasis pokalbių ciklas kviečia pažvelgti į miesto kūną kaip į gyvą organizmą, kurio raumenys ir sąnariai neretai sustingsta, o kraujagyslės bei limfos sistema užsikemša. Profilaktikai, tempimo pratimams, esminiams gyvenimo būdo pokyčiams miestas neturi laiko, tad siekdamas staigiai atjaunėti ar greičiau atsikratyti bėdų, miestas griebiasi beatodairiškų priemonių, gulasi po skalpeliu, vietoj to, kad pasikonsultuotų su terapeutais. Gali būti, kad atsidavus priskirtam terapijos režimui, dalis praeityje išgyventų traumų ir nerimo dėl ateities sukeliamų psichosomatinių sutrikimų nebetrukdytų kurti naują gyvenimo kokybę.

Šiame pokalbių cikle, rengiamame bendradarbiaujant su Nacionalinės dailės galerijos kuratorėmis, vaizduojamojo meno praktikos viešosiose miesto erdvėse siūlosi tapti viena iš terapijos priemonių, kūno ir proto masažu. Vaizduojamasis menas ir architektūra turi ilgą bendrą istoriją. Pastaraisiais metais itin gausu Lietuvos aikščių ir skverų atnaujinimo ir paminklų sukūrimo projektų. Paskaitų ciklas kviečia atkreipti dėmesį į pasaulinę tendenciją, kai viešosiose erdvėse nuo skulptūrinės politinės reprezentacijos objektų pereinama prie vienai medijai nepaklūstančių bendruomeninės saviraiškos ženklų. Šiame pokalbių cikle, remiantis skirtingomis patirtimis ir meninėmis praktikomis, architektūros ir vaizduojamojo meno susidūrimai matomi kaip būdas atskleisti miestų plėtros ir atminties persiklojimus - išjudinti sustingusias gyvybines organizmo funkcijas.
 
Pokalbių ciklo kuratorės: Danutė Gambickaitė, Eglė Juocevičiūtė, Niamh McDonnell.
Iliustracijų autorė: Justė Venclovaitė

Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba, Danijos kultūros institutas Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Lenkijos institutas Vilniuje.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

 

 

Hello World?

Kitąmet vyksiančiame svarbiausiame architektūros renginyje pasaulyje, Venecijos architektūros bienalėje, debiutuos Lietuva. Šiam debiutui brėžiamas naujas ambicingas tikslas – statyti savo paviljoną. Tai itin įžūlus veiksmas, nes pretenduojama į vienintelį laisvą sklypą Venecijoje, kuriame dar įmanoma naujo nacionalinio paviljono statyba. Projekto autoriams tokia neužvaldyta teritorija vandenyje suteikia galimybę persvarstyti alternatyvius bienalės augimo modelius bei kritiškai įvertinti tradicines pretenzijas į patrauklius miesto teritorijos žemės sklypus. Projektu siekiama ne užimti, o įsteigti vietą, kuri būtų nuolat perkuriama ir kurioje taptų įmanoma pasiūlyti įvairias veiksmų serijas, išryškinančias formuojantį vaidmenį. Tokiu būdu apibrėžtos architektūrinės formos tema susiejama su pedagogine – formavimo – praktika. „Pelkių paviljonas“ iš esmės yra vaizduotės projektas, kurio statybos proceso metu bus kuriami nematerialūs architektūros diskursai ir pasitelkiamos įvairialypės edukacinės praktikos. 

 

Pirmąja paviljono dalimi taps Nacionalinėje dailės galerijoje rengiamas paskaitų ciklas „Hello World?“. Šis pavadinimas yra užuomina į programavimo kalbos sintaksės demonstraciją, naudojamą kaip įvadas į naują programavimo kalbą. Todėl šios nemokamos paskaitos, kaip įvadas į „Pelkių paviljoną“, bandys išplėsti ir atrasti naujas reprezentacijos, architektūros ir pedagogikos ribas, kurios būtų toliau nagrinėjamos Venecijos architektūros bienalės metu. Garsūs pašnekovai iš JAV ir Europos kvies nagrinėti naujus diskursus, kritiškai interpretuoti aplinką ir kartu pasinerti į „Pelkių paviljoną“. Tai yra jau 21-asis Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamas ciklas, kuriame kviečiami išskirtiniai pašnekovai, kurie ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Ši iniciatyva siekia skleisti kultūros idėjas visuomenėje, skatinti kritinį mąstymą ir architektūros kultūros formavimą.

 

„Pelkių paviljono“ kuratoriai: Nomeda ir Gediminas Urbonai.

Pokalbių ciklo kuratorius: Andrius Ropolas.

Iliustracijų autorius: Laimonas Zakas.

 

Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje ir prasideda 20 valandą. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

ŠVIETIMO ARCHITEKTŪRA: BENDRUOMENĖS IR INOVACIJOS

Architektūros fondas kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetu 2015 m. surengė pirmąjį paskaitų ciklą, skirtą švietimo architektūros kūrimo problemoms spręsti. Šio ciklo metu, penki pranešėjai iš Olandijos, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Italijos ir Belgijos pasidalino savo patirtimi, pasiekimais ir formuojant ir pertvarkant mokymosi erdves. 

Šis paskaitų ciklas paskatinto senųjų demokratijų patirties studijas ir plačias skirtingų sričių specialistų diskusijas: architektūros, švietimo ir viešojo administravimo specialistų, atsakingų už mokymosi erdvių kūrimą ir transformacijas, taip pat neabejingų bendruomenių atstovų. Daug dėmesio buvo skirta architektūros ir mokymosi paradigmų suderinamumui bei jų kaitai. 

Tęsdami pradėtą diskusiją švietimo architektūros pokyčių klausimais, naujasis Architektūros [pokalbių] fondo 22-asis paskaitų ciklas sieks plačiau aptarti valstybės, miesto, mokyklos bendruomenės bei asmeninio dalyvavimo įtaką ir vaidmenį puoselėjant ugdymo sistemą bendrai, bet ir naują edukacinių erdvių kokybę.  

 

Pokalbių ciklo kuratoriai: Liutauras Nekrošius, Edita Riaubienė, Dolf Broekhuizen

Ciklo iliustracijos autorius: Aurimas Gaižauskas

22-ojo ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Tarkett, Nyderlandų karalystės ambasada

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbių pradžia 20:00.

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

 

Pokalbiai rengiami bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.

POST-ARCHITEKTŪRA

XX a. pabaiga yra pažymėta ypatingais sociopolitiniais, socioekonominiais ir sociokultūriniais lūžiais: Šaltojo karo pabaiga, kapitalizmo ir globalizacijos įsigalėjimu, informacijos technologijų plėtra.  Šis laikotarpis taip pat yra reikšmingas įvairių, nepajudinamais atrodžiusių, reiškinių ir paradigmų pabaiga:  socializmo, kolonijinio pasaulio, modernybės. Tai negalėjo neįtakoti ir architektūros reiškinių ir jos raiškos sampratų platesniame kultūriniame lauke: ji jau yra nagrinėjama postsocializmo, postkolonializmo, postmodernizmo kontekstuose. Šis pokalbių ciklas skirtas išsiaiškinti, kaip XX a. pabaigos pokyčiai įtakojo architektūros raidą ir būvį, ypatingą dėmesį skiriant Rytų Europos regionui. 20-sis pokalbių ciklas pristatys architektus, tyrėjus, akademinės bendruomenės atstovus, kurie pokalbių ir paskaitų metu dalinsis įžvalgomis apie XX amžiaus pabaigos POST-architektūros reiškinius.

Ciklo kuratoriai: Tomas Grunskis, Martynas Mankus.

Plakato iliustracijos autorius: Andrew Kovacs.

20-o pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje, Aco Nordic, Alucobond, Cembrit, Schindler, Tarkett, Velux.

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00.

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

PINIGAI

Pabudus iš sovietmečio nuobodulio ir devyniasdešimtųjų sapno (Francis Fukuyama „The End of History?”), patiriame neužtikrintumą po paskutinės (eilinės) pasaulinės ekonominės krizės ir architekto vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje imame suvokti šiek tiek kitaip. Architektūros laukas tampa vis labiau veikiamas stiprių finansinių, ideologinių, politinių ir kultūrinių veiksnių. Menkstant architektų autoritetui visuomenės intereso atstovavimas keičiamas pozicijomis „doing business" reitinguose, o tai lemia architektų darbo sąlygas, darbo užmokestį, autorinių teisių apsaugą ir jų architektūrinės produkcijos kokybę. Dirbdamas globalinės ekonomikos sąlygomis ir norėdamas daryti įtaką urbanistinei plėtrai architektas negali (o gal niekuomet ir negalėjo?) ignoruoti finansinių sistemų logikos.

 

Pesimistas pasakytų, kad architektas iš viešojo intelektualo tampa nuo užsakovų priklausomu vykdytoju, kuris nepajėgus būti kritišku aplinkai ir sau. Toks bestuburis kuria ir formuoja nuspėjamą, saugią ir lėkštą aplinką. Bet ar apskirtai egzistuoja nuo pinigų nepriklausomas, į galios žaidimus neįsivėlęs, bet tuo pat metu sėkmingas architektas? Norisi tikėti, kad šiuolaikinis architektas geba konceptualiai integruoti pinigus į architektūros discipliną, o ne tik suteikti formą takiam kapitalui.

 

19-as architektūros pokalbių ciklas kviečia diskutuoti nepatogia pinigų tema, kurios metu architektūros, žurnalistikos, politikos ir socialinių sričių specialistai ieškos architektūros ir architekto santykio su pinigais. Kartu bandysime atsakyti į klausimus, ką pinigai daro architektui, ir ką architektas daro su pinigais?

 

Ciklo kuratoriai: architektas Vytautas Biekša, istorikas ir teoretikas Kazys Varnelis, architektas Matas Šiupšinskas.

Plakato iliustracijos autorė: Ieva Mekšrūnaitė.

 

19-o pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Nyderlandų Karalystės ambasada Vilniuje, Viljandi windows doors, Protectus. 

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00. 

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt