Sėkmingai užsiprenumeravote naujienlaiškį

Hello World?

Kitąmet vyksiančiame svarbiausiame architektūros renginyje pasaulyje, Venecijos architektūros bienalėje, debiutuos Lietuva. Šiam debiutui brėžiamas naujas ambicingas tikslas – statyti savo paviljoną. Tai itin įžūlus veiksmas, nes pretenduojama į vienintelį laisvą sklypą Venecijoje, kuriame dar įmanoma naujo nacionalinio paviljono statyba. Projekto autoriams tokia neužvaldyta teritorija vandenyje suteikia galimybę persvarstyti alternatyvius bienalės augimo modelius bei kritiškai įvertinti tradicines pretenzijas į patrauklius miesto teritorijos žemės sklypus. Projektu siekiama ne užimti, o įsteigti vietą, kuri būtų nuolat perkuriama ir kurioje taptų įmanoma pasiūlyti įvairias veiksmų serijas, išryškinančias formuojantį vaidmenį. Tokiu būdu apibrėžtos architektūrinės formos tema susiejama su pedagogine – formavimo – praktika. „Pelkių paviljonas“ iš esmės yra vaizduotės projektas, kurio statybos proceso metu bus kuriami nematerialūs architektūros diskursai ir pasitelkiamos įvairialypės edukacinės praktikos. 

 

Pirmąja paviljono dalimi taps Nacionalinėje dailės galerijoje rengiamas paskaitų ciklas „Hello World?“. Šis pavadinimas yra užuomina į programavimo kalbos sintaksės demonstraciją, naudojamą kaip įvadas į naują programavimo kalbą. Todėl šios nemokamos paskaitos, kaip įvadas į „Pelkių paviljoną“, bandys išplėsti ir atrasti naujas reprezentacijos, architektūros ir pedagogikos ribas, kurios būtų toliau nagrinėjamos Venecijos architektūros bienalės metu. Garsūs pašnekovai iš JAV ir Europos kvies nagrinėti naujus diskursus, kritiškai interpretuoti aplinką ir kartu pasinerti į „Pelkių paviljoną“. Tai yra jau 21-asis Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamas ciklas, kuriame kviečiami išskirtiniai pašnekovai, kurie ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Ši iniciatyva siekia skleisti kultūros idėjas visuomenėje, skatinti kritinį mąstymą ir architektūros kultūros formavimą.

 

„Pelkių paviljono“ kuratoriai: Nomeda ir Gediminas Urbonai.

Pokalbių ciklo kuratorius: Andrius Ropolas.

Iliustracijų autorius: Laimonas Zakas.

 

Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje ir prasideda 20 valandą. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

ŠVIETIMO ARCHITEKTŪRA: BENDRUOMENĖS IR INOVACIJOS

Architektūros fondas kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetu 2015 m. surengė pirmąjį paskaitų ciklą, skirtą švietimo architektūros kūrimo problemoms spręsti. Šio ciklo metu, penki pranešėjai iš Olandijos, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Italijos ir Belgijos pasidalino savo patirtimi, pasiekimais ir formuojant ir pertvarkant mokymosi erdves. 

Šis paskaitų ciklas paskatinto senųjų demokratijų patirties studijas ir plačias skirtingų sričių specialistų diskusijas: architektūros, švietimo ir viešojo administravimo specialistų, atsakingų už mokymosi erdvių kūrimą ir transformacijas, taip pat neabejingų bendruomenių atstovų. Daug dėmesio buvo skirta architektūros ir mokymosi paradigmų suderinamumui bei jų kaitai. 

Tęsdami pradėtą diskusiją švietimo architektūros pokyčių klausimais, naujasis Architektūros [pokalbių] fondo 22-asis paskaitų ciklas sieks plačiau aptarti valstybės, miesto, mokyklos bendruomenės bei asmeninio dalyvavimo įtaką ir vaidmenį puoselėjant ugdymo sistemą bendrai, bet ir naują edukacinių erdvių kokybę.  

 

Pokalbių ciklo kuratoriai: Liutauras Nekrošius, Edita Riaubienė, Dolf Broekhuizen

Ciklo iliustracijos autorius: Aurimas Gaižauskas

22-ojo ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Tarkett, Nyderlandų karalystės ambasada

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbių pradžia 20:00.

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

 

Pokalbiai rengiami bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.

POST-ARCHITEKTŪRA

XX a. pabaiga yra pažymėta ypatingais sociopolitiniais, socioekonominiais ir sociokultūriniais lūžiais: Šaltojo karo pabaiga, kapitalizmo ir globalizacijos įsigalėjimu, informacijos technologijų plėtra.  Šis laikotarpis taip pat yra reikšmingas įvairių, nepajudinamais atrodžiusių, reiškinių ir paradigmų pabaiga:  socializmo, kolonijinio pasaulio, modernybės. Tai negalėjo neįtakoti ir architektūros reiškinių ir jos raiškos sampratų platesniame kultūriniame lauke: ji jau yra nagrinėjama postsocializmo, postkolonializmo, postmodernizmo kontekstuose. Šis pokalbių ciklas skirtas išsiaiškinti, kaip XX a. pabaigos pokyčiai įtakojo architektūros raidą ir būvį, ypatingą dėmesį skiriant Rytų Europos regionui. 20-sis pokalbių ciklas pristatys architektus, tyrėjus, akademinės bendruomenės atstovus, kurie pokalbių ir paskaitų metu dalinsis įžvalgomis apie XX amžiaus pabaigos POST-architektūros reiškinius.

Ciklo kuratoriai: Tomas Grunskis, Martynas Mankus.

Plakato iliustracijos autorius: Andrew Kovacs.

20-o pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje, Aco Nordic, Alucobond, Cembrit, Schindler, Tarkett, Velux.

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00.

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

PINIGAI

Pabudus iš sovietmečio nuobodulio ir devyniasdešimtųjų sapno (Francis Fukuyama „The End of History?”), patiriame neužtikrintumą po paskutinės (eilinės) pasaulinės ekonominės krizės ir architekto vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje imame suvokti šiek tiek kitaip. Architektūros laukas tampa vis labiau veikiamas stiprių finansinių, ideologinių, politinių ir kultūrinių veiksnių. Menkstant architektų autoritetui visuomenės intereso atstovavimas keičiamas pozicijomis „doing business" reitinguose, o tai lemia architektų darbo sąlygas, darbo užmokestį, autorinių teisių apsaugą ir jų architektūrinės produkcijos kokybę. Dirbdamas globalinės ekonomikos sąlygomis ir norėdamas daryti įtaką urbanistinei plėtrai architektas negali (o gal niekuomet ir negalėjo?) ignoruoti finansinių sistemų logikos.

 

Pesimistas pasakytų, kad architektas iš viešojo intelektualo tampa nuo užsakovų priklausomu vykdytoju, kuris nepajėgus būti kritišku aplinkai ir sau. Toks bestuburis kuria ir formuoja nuspėjamą, saugią ir lėkštą aplinką. Bet ar apskirtai egzistuoja nuo pinigų nepriklausomas, į galios žaidimus neįsivėlęs, bet tuo pat metu sėkmingas architektas? Norisi tikėti, kad šiuolaikinis architektas geba konceptualiai integruoti pinigus į architektūros discipliną, o ne tik suteikti formą takiam kapitalui.

 

19-as architektūros pokalbių ciklas kviečia diskutuoti nepatogia pinigų tema, kurios metu architektūros, žurnalistikos, politikos ir socialinių sričių specialistai ieškos architektūros ir architekto santykio su pinigais. Kartu bandysime atsakyti į klausimus, ką pinigai daro architektui, ir ką architektas daro su pinigais?

 

Ciklo kuratoriai: architektas Vytautas Biekša, istorikas ir teoretikas Kazys Varnelis, architektas Matas Šiupšinskas.

Plakato iliustracijos autorė: Ieva Mekšrūnaitė.

 

19-o pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Nyderlandų Karalystės ambasada Vilniuje, Viljandi windows doors, Protectus. 

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00. 

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

BENDRADARBIAVIMO ERDVĖS MIESTE

Šiandien mūsų miestuose viešoji erdvė atspindi socialinę terpę, kurioje atsiranda, kuriasi, vystosi bei sąveikauja skirtingų interesų grupės.  Pastaruoju metu vis daugiau tyrėjų, politikų ir bendruomenių iš naujo atranda šių vietų svarbą bei jose tarpstančią miesto socialinio gyvenimo sanglaudą. Tokių erdvių kūrimas ir administravimas daugelyje miestų vis dar yra iššūkis tiek savivaldybėms, tiek profesionalams ir jas kuriančioms bendruomenėms. Šiandien vis dar turime atsakyti į klausimus: kaip kurti, projektuti ar pertvarkyti bei valdyti tokias erdves, kaip šių procesų metu bendradarbiaujant skirtingoms interesų grupėms išlaikyti tokių erdvių atvirumą, gyvybingumą bei savitumą.

 

18-asis architektūros [pokalbių] fondo ciklas pristatys keletą bendradarbiavimo kuriant miestų erdves projektų pavyzdžių. Šio ciklo pašnekovai atstovauja įvairioms interesų grupėms, kuriančioms ar dalyvaujančioms tokių erdvių steigimo procese. Ciklo metu jie dalinsis savo patirtimi ir gilinsis ne į viešosios erdvės kūrimo bei planavimo gaires ar taisykles, bet į procesus, kurių metu šie projektai sukuria erdvę bendradarbiauti skirtingų sričių specialistams bei interesų grupėms. Pokalbių dalyviai taip pat domėsis, kokiu būdu šie procesai gali įtraukti tiek kūrėjus, tiek ir naudotojus. Ciklas skirtas atkreipti dėmesį ne į kuriamų viešųjų erdvių fizinę ar funkcinę išraišką, bet į jų svarbą bei reikšmę miesto ir jo bendruomenių gyvenime.

 

Ciklo kuratorė – urbanistė Elena Archipovaitė

Plakato iliustracijos autorė: Agnė Sutrikaitė

 

Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis

Vytauto Didžiojo universiteto patalpose (VDU) S. Daukanto g. 28 ir Putvinskio g. 23, Kaune

Pokalbių pradžia 19.00 val.

Renginiai nemokami. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

 

Ciklo rėmėjai:

Lietuvos kultūros taryba, Goethe’s institutas, “Uab Kegesa”, “ELMO technologijos“, Norvegijos Karalystės ambasada