leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

MAP Architects

MAPSAI

Pastaruoju metu sulaukiu nemažai klausimų apie MAP Architects veiklą. Tikiuosi atsakysiu į daugumą arba sužadinsiu naujų.

Iš pokalbio:

– Čia truputį kitaip. – Atsakau. Tada giliai įkvepiu ir porą sekundžių mąstau, nuo ko pradėt.

Dažniausiai pradedu ofiso struktūra: nuo 10 iki 15 jaunų architektų (praktikantų) iš skirtingų šalių, skirtingomis patirtimis. Amžiaus vidurkis 26 metai. Šalimais dirbantis grafikos dizaineris, kurio auksiniai patarimai šlifuoja ne vieną MAP leidinį. Saulės panelių gamintojai, jau ilgą laiką bendradarbiaujantys su ofisu. Ir žinoma – David A. Garcia, kurį drįstu apibūdinti kaip unikalią asmenybę, kurio savaitė, mano nuomone, susideda iš toli gražu ne mums įprasto valandų skaičiaus.

Tada trumpai papasakoju apie David’ą ir prabėgu per jam įprastą savaitę. Pirmadienio rytas – Karališkoji Danijos Vaizduojamosios Dailės akademija, popietė – MAP Architects. Antradienis – traukiniu į Lundą (magistro programos kviestinis vadovas). Trečiadienis – MAP Architects. Ketvirtadienis – lėktuvu į Londoną (architektūrinių dirbtuvių vadovas Bartlete). Penktadienis – Karališkoji akademija ir MAP Architects.

Žinoma be viso to – ekspedicijų pristatymai, paskaitos apie ekstremalias aplinkas – kaip  prieš porą metų Architektūros [pokalbių] fondo cikle, edukacijos tema. Jei jau prasitariu apie ekspedicijas: kartu su savo studentais kiekvieną rudenį keliaujama į ekstremalių sąlygų veikiamas aplinkas. Dvi paskutinės: radiacijos nuotekį išgyvenusi Fukušima ir didelio temperatūros skirtumo veikiamas Mohavio dykumos kraštovaizdis. Nesunku argumentuoti mano nuostabos Davido laiko planavimo meistriškumui, o dar kai paminiu mažamečius dvynukus..

– Tas truputį kitaip ofiso veikloje?

– Mastelis.

Iš patiries. Mano pirmieji projektai, prie kurių teko prisijungti: radiaciją nuskaitantis įrenginys ir transformuojantis ją į atitinkamus garsus, bei užuovėja Mohavio dykumoje. Fukušimos prototipą darėme dirbtuvėse, kiekviena detalė svarbi: jos forma, medžiagiškumas, spalva, funkcija. Kartais pasijusdavau lyg skulptorė, su dildėm dailindama ką tik kolegos išpjautą akrilo plokštę. Būdavo nemažai dienų, kai ir prie kompiuterio neprisėdi.

Kitas projektas: palapinė mohavio dykumoje, reaguojanti į temperatūros pokyčius. Procesas buvo itin smagus. Greitai perėjom prie 1:1 mastelio. Juodame kambaryje buvome net šiaurinę žvaigždę pasikabinę. Būdavo, jog nueini, įlendi į palapinę ir guli kokį pusvalandį ir įsivaizduoji skirtingus scenarijus ir kam reiktų būti pasiruošus. Ilgą laiką šalia 3D printerio, stovėjo siuvimo mašina.

– Tyrimas.

Labai svarbu tyrinėti, klausinėti, stebėti, pastebėti ir viską archyvuoti. Vieną dieną Davidas mus išsiuntė į Malmo miestą (Švedija), jog nupirktumėme jo kažkada pastebėtus teleskopinius brangius šluotkočius mohavio eksperimentui. Po savaitės bandymų supratome, jog jie nėra atsakymas. Padėjome juos į medžiagų kambarį, bandymus užrašėme, kas žino gal kada mums prireiks šios patirties. Kai turiu laisvą minutę, peržvelgiu ofiso archyvus, ekspedicijų video ir foto medžiagą. Dabar jau nestebina, ką galiu jame rasti..

– Atsakomybė.

Dar vienas, kiek netradicinis momentas ofise praktikanto akimis. Gali netikėtai gauti (iš patirties) nešti atsakomybę už tam tikrą projektą, vadovauti komandai, paskirstyti darbus, kalbėti su bendradarbiaujančiais ofisais ar organizacijom.

Šiuo metu ofise sukasi nemažai įdomių projektų. Vienas jų kasmetinis projektas : MAP (Manual of Architectural Possibilities). Kiek užtrukom, bet turėtų netrukus pasirodyti. Aplinka šįkart itin ekstremali. Ir spausdinimas, manau bus ekstremalus. Neišduosiu detalių, patys pamatysit.

Tiek šiam kartui.

+ Nuotraukos:

01 Užkliuvęs žvilgsnis į maketus studijoje.

02 Įrenginys nuskaitantis radiaciją ir transformuojantis į atitinkamus garsus.

03 ir 04 Plapinė Mohavio dykumoje, reaguojanti į temperatūros skirtumus.

05 Technologijų instaliacija Sidnėjaus operoje, ‘Celebrating 40 ’.

06 MAP publikacijos

+ Pasižvalgymui:

http://www.maparchitects.dk

http://www.maparchitects.dk/?page_id=34

http://www.nr2154.com (minėtas grafikos dizaineris)

http://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/tai-kas-egzistuoja-tera-maza-dalis-to-kas-imanoma

MAP FOTO 4 FUKUSHIMA 1 MOJAVE 1 MOJAVE 2 MAP FOTO 3

0 comments
Submit comment