leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Pirmasis įrašas. Nieko konkretaus.

Nyderlandų filmų institutas ir Overhoeks Tower

Mano praktika Olandijoje prasidėjo jau daugiau nei prieš mėnesį, bet tik dabar rašau pirmąją žinutę Leonardo bloge. Įsikūrimo rūpesčiai ir naujos informacijos gausa nejučia nustumdavo į šalį planus ramiai prisėsti ir pasidalinti įspūdžiais. Taigi, kur atsidūriau ir ką šiuo metu veikiu? Darbuojuosi Archis publishers ofise Amsterdame. Taip, tame pačiame kuriame 2011 metais Leonardo projekto metu praktikavosi Giedrė ir Karilė. Archis leidžia knygas tarp kurių yra alternatyvūs Amsterdamo ir Beiruto gidai, rengia įvairius projektus (naujausias jų sumanymas yra „Self building building“) ir aktyviai sukasi Olandijos architektūrinio gyvenimo sūkuryje. Tačiau daugumai Archis publishers žinomi kaip žurnalo Volume autoriai. Žurnalo istorija prasidėjo 1929 metais, tuo metu jis vadinosi tiesiog Archis. Leidinį pradėjus leisti anglų kalba ir pakeitus jo formatą pasaulį išvydo Volume. Žurnalas toks kokį jį matome dabar yra Archis publishers, AMO ir C-LAB bendradarbiavimo rezultatas (plačiau apie viską galite paskaitinėti Volume puslapyje). Nors šis naujas leidinio gyvenimo etapas turi nemažai gerbėjų, visgi kartais pasigirsta kalbų apie sunkiai pralenkiamą senojo Archis kokybę. Archis publishers komandos branduolį sudaro keturių žmonių ofisas įsikūręs Amsterdamo šiaurėje. Kolektyvas itin lankstus ir turi nemažą profesinių kontaktų tinklą todėl kiekviena nauja Volume tema nagrinėjama į pagalbą pasitelkiant vis naujus partnerius, tyrėjus ir žurnalistus.

Archis publishers štabas

Taigi, mano darbo vieta yra Amsterdamo šiaurėje (Noord), visai greta šviežiai išdygusio Nyderlandų filmų instituto ir šiuo metu nenaudojamo Overhoeks Tower ofisų pastato, dar žinomo tiesiog kaip “Shell Tower”. Šiaurinė miesto dalis istoriškai vietinių nėra laikoma Amsterdamu, todėl miesto valdžia stengiasi pritraukti čia kuo daugiau renginių ir iniciatyvų. Noord – įdomi vieta, 20 a. pradžioje tapusi savotišku socialinių ir architektūrinių eksperimentų lauku. „Municipal housing authority“ dėka Amsterdamas buvo laikomas socialinio būsto Meka. Tuo metu Noord pradėta statyti mažaaukščius gyvenamuosius kvartalus įkvėptus Ebeneizerio Howardo „Miesto sodo“ idėjos. Lietuvoje tokio planavimo atitikmenis turime Montvilos dėka (Lukiškių, Kražių, Rasų namų kolonijos). Deja, Amsterdamiečiai šią miesto dalį vis tiek suvokė kaip „kitą“ erdvę kuri egzistuoja už IJ upės. 20 a. antrojoje pusėje šiaurėje pastatyta nemažai daugiabučių blokų kurie drauge su miestą juosiančiu transporto žiedu demonstruoja CIAM visame pasaulyje pasėtas industrinio miesto vertybes. 20a. pabaigoje Noord‘e atėjo eilė pasireikšti „Super-Dutch“ architektų kartai, puikus to pavyzdys yra IJplein teritorija realizuota pagal OMA parengtą projektą. Šiaurėje ir toliau statomas vienas kitas naujas objektas turintis pagyvinti vietos gyvenimą, bet svarbiausia yra tai, kad įsileidžiant kultūrines funkcijas į nebenaudojamus pastatus čia siekiama sukurti sąlygas kūrybingų kolektyvų darbui, tarp kurių yra ir Archis. Apie NDSM teritoriją šurmuliuojančią Amsterdamo šiaurėje pernai jau rašė Giedrė, o aš savo ruožtu pasakojimą papildysiu tuo kas įdomaus vyksta Archis pašonėje.
Archis publishers šiuo metu yra įsikūrę Staalvilla kuris kaip ir kiti Tolhuistuin pastatai buvo skirtas moksliniams tyrimams atlikti. Pasak būsimos iškabos Staalvilla darbuojasi apie penkiolika komandų arba pavienių kūrėjų kurių veiklos laukas nuo sociologijos iki grafinio dizaino (šioks toks Staalvilla rezidentų sąrašas kabo pastato puslapyje staalvilla.nl). Skirtingi kolektyvai retkarčiais dirba ties bendrais projektais, dalinasi naujienomis ir įspūdžiais. Nemaža dalis kaimynų yra prisidėję prie kurio nors Volume žurnalo numerio, arba bent jau jame paminėti. Man dažniausiai tenka susidurti su Metahaven dizainerių komanda balansuojančia tarp politikos, kultūros ir grafinio dizaino. Metahaven 2001-2004 metais dirbo su Volume dizainu, o jų nedidelis kabinetas yra visai greta, todėl pritrūkę vietos jie migruoja pas mus. “Cities” žurnalo kolektyvas augina vilos kieme daržoves ir startavo su The Smart Food Grid projektu siekdami sutrumpinti maisto kelią iki žmonių namų. Stallviloje darbuojasi ir Project Russia, o jei tiksliau Bart Goldhoorn. Gretimame pastate įsikūrusi Open Coop bendruomenė kupina dar daugiau kūrybinių kolektyvų, tokių kaip DUS, Partizan Publik, Topika. DUS architektai netoliese pasistatė nemažą 3D printerį „Kammer maker“ kurio pavadinimas žada, kad anksčiau ar vėliau ši paslaptinga metalo dėžė turėtų išspjauti bent jau kambarį.

Objektas Staalvilla kieme mėgaujasi vasaros likučiais

Gamtos ir įdomių kaimynų kupina Staalvilla yra puiki vieta leisti darbo dienas, kurios prabėga skaitant arba rašant. Mano užduotis rinkti medžiagą apie architektūros kritiką, taip pat pagelbėti užgriuvus skubiems darbams. Volume redaktorius Arjen‘as turi viltį ateityje išleisti žurnalo numerį skirtą dabartinei kritikos padėčiai nusakyti, bet sudėtinga tema kantriai brandinama ir vis atidedama į šalį. Tuo tarpu vyksta intensyvūs darbai drauge su International New Town Institute rengiant naują žurnalo numerį. Prieš porą savaičių New Town Institute dėka Roterdame įvyko naujųjų miestų temai skirta konferencija po kurios susikaupė nemažai informacijos naudingos rengiant publikaciją šia tema. Paskaitos ir įvairūs architektūriniai renginiai Volume kasdienybė, o diskusijų ir temų įvairovė neleidžia nuobodžiauti. Kelios konferencijos prašosi išsamesnio komentaro, todėl kiek netikėtai nutrauksiu šį nerišlų minčių srautą ir apie jas papasakosiu kitame Leonardo blogo įraše.

Matas Šiupšinskas

 

0 comments
Submit comment