Architektūros fondas, kovo 3-5 dienomis, kviečia į renginį Kūrybiniai mainai 2021: Landscapes of Care. Tai vienas pagrindinių tinklaveikos ir architektūros idėjų pristatymo renginių Europoje. Pirmą kartą renginys vyks per tiesioginę internetinę transliaciją, o jo metu Future Architecture platforma pristatys naują Europos architektūros programos sezoną.

Future Architecture platforma, kurią remia programa Kūrybiška Europa, jungia architektūros organizacijas visame žemyne ir per jų veiklas siekia skatinti besikuriančių kūrybinių praktikų iš įvairių disciplinų idėjas, nagrinėjančias aktualiausius iššūkius architektūroje.

Kviečiame stebėti šių metų Kūrybinius mainus – Landscapes of Care (liet. Rūpesčio kraštovaizdžiai), kur virtualioje aplinkoje – Future Architecture Rooms – vyks architektūros idėjų pristatymai ir tinklų kūrimas. 

Šių metų Kūrybiniai mainai taip pat bus vienas pirmųjų didesnių renginių, skirtų diskutuoti apie Naująjį Europos Bauhauzą, apie kurį šių metų rugsėjį paskelbė Europos Komisijos prezidentė Ursula von der LeyenMatevž Čelik, platformos programos direktorius, pabrėžia: „Kaip viena pagrindinių kultūros ir architektūros iniciatyvų Europoje, Future Architecture platforma yra aktyviai įsitraukusi į idėjų formavimą ir bendros tvarios bei įtraukiančios Europos ateities kūrimą.”

Visų, dalyvaujančių Europos architektūros ateities formavime, virtualus susitikimas šiais metais bus dedikuotas temai Landscapes of Care. Renginio dalyviai gales išgirsti Xavier Troussard, Naujojo Europos Bauhauzo iniciatyvos Europos Komisijos jungtiniame tyrimų centre vadovo pranešimą. Šių metų renginio pagrindinė viešnia – Amica Dall, anglų literatūros ir antropologijos tyrėja, ne hierarchinio tarpdisciplininio kolektyvo Londone Assemble viena iš įkūrėjų. Šis kolektyvas veikia archtektūros, meno, urbanistinio dizaino ir tyrimų lauke, ir savo veiklose pagrindinį dėmesį skiria socialiniams ir materialiems urbanistinio vystymosi procesams. Renginyje taip pat dalyvaus Marie-Louise Richards, architektė, dėstytoja ir tyrėja Stokholmo Karališkajame menų institute (Royal Institute of Art). Renginį moderuos Future Architecture programos direktorius Matevž Čelik. 

Kūrybinių mainų programos pagrindą sudarys 9 pokalbiai su 27 jaunais menininkais ir ekspertais iš įvairių disciplinų, kurie atsiliepė į kvietimą dalyvauti idėjų konkurse, ir 15 kuratorių, direktorių ir programų vadovų, kurie organizuoja 2021 metų Europos architektūros programos renginius. Pokalbių dalyviai nagrinės viešųjų erdvių, kraštovaizdžio, statybų, istorijų persvarstymo, tarpdiscipliniškumo, paradigmų pokyčių, feminizmo architektūroje, dekolonizacijos ir naujųjų politikų temas. 

Renginio uždarymo metu kovo 5 d., 6 pranešėjai, kurie dalyvavo ankstesnių metų Future Architecture programose, diskutuos apie šiandieninines architektūros tendencijas ir naujas profesines platformas. Diskusijoje, kurią moderuos James Taylor Foster ir Matevž Čelik, dalyvaus Merve BedirPaolo PatelliMaite BorjabadJohnny Ley ir Armina Pilav

Nors šie metai – paskutiniai Future Architecture platformos veiklos metai pagal 2015-2021 metų Kūrybiškos Europos finansavimo programą, platforma toliau planuoja naujus projektus ir siekia tapti dinamiška, stimuliuojančia aplinka visiems mąstytojams, praktikams ir architektūros organizacijoms, turintiems vizijų architektūros ateičiai, kuriantiems idėjas iššūkiams ir siūlantiems naujas architektūros komunikavimo formas. 

Renginys vyks anglų kalba. 

KVIEČIAME SUSIPAŽINTI SU KŪRYBINIŲ MAINŲ PROGRAMA

Apie 2021 metų Future Architecture kvietimą idėjoms

Future Architecture kvietimas idėjoms yra daugiau nei konkursas; tai yra platforma, kuri suteikia praktikams ir konceptualiems mąstytojams galimybę išreiškti savo idėjas, būti pamatytiems ir išgirstiems. Sėkmingas dalyvavimas suteikia galimybę besikuriančioms kūrėjų praktikoms dalintis savo projektais ir pasiūlymais su kolegomis iš viso pasaulio ir taip pat žymiausiomis institucijomis – muziejais, galerijomis, leidyklomis, bienalėmis, festivaliais ir kt. – kurie padeda kūrėjams atrasti kelius į tarptautinį pripažinimą.

2021 metų kvietimu idėjoms kvietėme tarpdisciplinius jaunus profesionalus iš viso pasaulio pateikti transformuojančius projektus, susijusius su mūsų gyvenamąja aplinka, siųsti savo realizuotus projektus arba teorinius ar konceptualius pasiūlymus erdvinėms, socialinėms, kultūrinėms inovacijoms, ir prisijungti prie bendros diskusijos tema Landscapes of Care.

Lyginant su ankstesniaisi metais, šiemet gatas rekordinis skaičius paraiškų – 457 idėjos iš 63 šalių, kurias individualiai arba grupėse pateikė 918 kūrėjų, ir kurios nagrinėja aplinkos, sociologijos, statybos, infrastruktūros, ekonomikos, miestų planavimo, paveldo ir kitas temas. 

Buvo atrinkti 27 kūrėjai ar kūrėjų kolektyvai ir jų idėjos, kurie prisistatys 2021 metų Kūrybiniuose mainuose ir dalyvaus šių metų Europos architektūros programoje.