Lapkričio 15 d., sekmadienį Kaune vyks antroji ekskursijų ciklo „Asmeninis miestas“ kelionė „EKSKURSAS: TARPUKARIS“.

„EKSKURSAS“ – tai Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro jungiama savanorių komanda. Komandoje savanoriauja architektai, istorikai, paveldosaugininkai ir menotyrininkai, kurie stengiasi atskleisti visapusišką pasakojimą apie pasirinktą Kauno architektūros laikotarpį. „EKSKURSAS: TARPUKARIS“ tai kartojama ekskursijų ciklo dalis po tris atrinktus Kauno tarpukario modernizmo objektus. Kiekviename pastate Ekskursai vyksta trimis laikais: 12:00, 13:00 ir 14:00 val. Ekskurso tikslai: švęsti Europos paveldo ženklo suteikimą, atrasti nematytus(nematomus) pastatus ir plėtoti temas, kaip architektūra formuoja kultūrą. Ekskursijų trukmė 30–45 min, siekiant kokybiško ir koncentruoto įspūdžio.

Ekskursijos vyks šiuose pastatuose: KARININKŲ RAMOVĖ (arch. V. Dubeneckis, S. Kudokas, M. Songaila ir kt.), KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS PASTATAS (arch. A. Funkas), TYRIMŲ LABORATORIJA (arch. V. Landsbergis-Žemkalnis);

Rekomenduojame išsirinkti du įdomiausius pastatus, tarp kurių galima nukeliauti pėsčiomis. Norint aplankyti visus tris Ekskursus – reikės automobilio ir skubėti. Ekskursijos yra nemokamos, su išankstine registracija. Registruotis prašome čia: goo.gl/pY8gbX Vietų skaičius ribotas.

TAUPOMOSIOS KASOS (dab. Kauno miesto savivaldybė). Valstybinio objekto – Taupomųjų kasų rūmų – statyboms reprezentacinėje sostinės gatvėje buvo skiriamas ypatingas dėmesys, o 1940 metais duris atvėręs pastatas tapo vienu iš reikšmingiausių Laisvės alėjos akcentų. Rūmai pasižymi kaunietiškojo modernizmo architektūrine branda, subtiliu dėmesiu tautiniams motyvams, Art Deco stilistikai ir funkcionalumui – pastate buvo įrengtas pirmasis ir vienintelis anuomet Lietuvoje pneumatinis paštas.

KAUNO KARININKŲ RAMOVĖ (arch. Stasys Kudokas, Elmar Lohk, Herbert Johanson, Vladimiras Dubeneckis, Jonas Kriščiukaitis, Kazys Kriščiukaitis, Mykolas Songaila, Jonas Kova-Kovalskis). Šiandien tai vienas reikšmingiausių mūsų dienas pasiekusių tarpukario architektūros liudijimų, įdomus ne tik išraiškinga architektūra, bet ir ypatingu turiniu. Šiame kariuomenės ir vyriausybės reprezentacijai skirtame pastate atsispindi tuometės valstybės politiniai siekiai ir pagrindiniai tautos istorinio pasakojimo siužetai – Vytauto Didžiojo laikų galybė ir gyvybingos tautinės kultūros raiškos paieškos.

TYRIMŲ LABORATORIJA (dab. KTU Cheminės technologijos fakultetas) (arch. V. Landsbergis-Žemkalnis). Anuomečiai teritoriniai ginčai, nesaugi ir besikeičianti šalies ir regiono geopolitinė situacija skatino valstybę rūpintis savo saugumu ir nelikti ginklavimosi procesų nuošalyje. „Ginklavimosi trūkumams pašalinti“ 1935 m. buvo įsteigta ginklavimosi laboratorija, iki mūsų dienų išlaikiusi autentišką išvaizdą. Pastato funkcijai paklūstančios langų juostos, plokšti stogai, „švarūs“ ir šviesūs fasadai lemė, kad šiandien šį pastatą tituluojame klasikiniu lietuviškojo modernizmo pavyzdžiu.

Laukiame jūsų – gerai ekskursijai blogo oro nebūna!

Ekskursijų ciklas „ASMENINIS MIESTAS“ – šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „EKSKURSIJŲ GALIOS“ dalis. Tai šešios kelionės Vilniuje ir Kaune, kurios vyks savaitgaliais nuo lapkričio 14 d. Ciklo „ASMENINIS MIESTAS“ ekskursijas sieja ne konkreti tema, maršrutai ar formatai. Pagrindinė ciklo ašis – tai intriguojantys ir charizmatiški gidai, jų asmeninis požiūris kitu kampu į savo pasakojimą miestą ir skirtingos jų tapimo ekskursijų režisieriais istorijos.

Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „EKSKURSIJŲ GALIOS“ tiria, kas yra ekskursija? Ar tai alternatyvios edukacijos dalis, bendruomenės telkimo įrankis, performansas, manifestas, konceptualus pjūvis ar linija per miestą, protestas, nostalgiška savirealizacija? Kokios yra ekskursijų galios – ar jos pajėgios pakeisti miesto erdvių privatumo ar viešumo, kultūrinio paveldo vertės ar nevertės, reprezentatyviųjų, kasdieninių ir atstumtųjų miesto vietų sampratas, kai kiekvienas gali būti gidu ir viešai pasakoti bei rodyti savo asmeninį miestą? Daugiau apie ciklą galite rasti čia: http://archfondas.lt/lt/pokalbiuPokalbių ir ekskursijų ciklą remia Lietuvos kultūros taryba.