Versija spausdinti Atgal
 

2012 METŲ ARNO DINEIKOS STIPENDIJOS LAUREATĖ -

JŪRATĖ CIRTAUTAITĖ

Praėjus dar vieniems konkurso gynimams spalio 4d. paaiškėjo, kad šių metų stipendija ir vėl įteikiama VGTU studentui. Neapsigaukite ir negalvokite, kad Jūratė turi giminystės ryšių su pirmuoju stipendijos laureatu Matu Cirtautu ir tai darė įtaką komisijos sprendimui, anaiptol, ji šiuos laurus nusiskynė puikiai pristatydama savo projektus prieš kandžią komisiją.

Tiesa, laureatu galėjo tapti ir Joris Šykovas, kuris puikiai pasirodė pristatydamas savo darbą ir anot fundatorių užkėlę kartelę aukštai. Ramiai žengdama prieš komisiją J.Cirtautaitė parodė, kad nebijo fundatorių provokacijų.

Laureatės darbas:
Pradinė mokykla Klaipėdoje,
dėstytojas - doc. Sigitas Kuncevičius


Renginio akimirkos:

Susirinkus pilnutėlei auditorijai prasidėjo A. Dineikos įteikimų ceremonija. Įkaitinus atmosferą iki 100 laipsnių taip ir nepavyko įjungti VGTU ventiliacijos difuzorių. Teko pasitelkti filosofija ir išrasti naują architektūros kryptį - 'išmaniąją' architektūrą. Tai aktualu pasirodė tik Audriui Karaliui, kuris taip ir nesulaukė visų 4 apokalipsės riterių. Retoriką tęsė KTU architektūros studentas - Darius Kamarūnas.Sunkiausia rolę gavęs Darius bandė nuslėpti savo jaudulį. Pirmajam stoti prieš gerbiamą komisiją tikrai reikėjo drąsos. Greit prabėgomis papasakojęs apie projekto koncepciją, nominantas skubėjo prie architektūros detalių, tačiau dirbtinis kanalas neįtikino fundatorių, o naujoji urbanistinė struktūra atrodė it iš DDR architektūros žurnalo (kuris seniai nebeatspindi šiuolaikinių architektūros tendencijų).Ceremonijos estafetę tęsė Julija Mickevičiūtė, kuri parodė keletą savo grafikos darbų ir konstruktyviai pristatinėjo savo mokyklą. Grafikos dizainą Šiauliuose baigusi studentė savo architektūrą pavaizdavo kaip organišką meno kūrinį - origami. Deja architektūra toli nukeliavo nuo pradinės idėjos ir neaiškiai artikuliuotos erdvės iškėlė daugiau klausimų nei konkrečių atsakymų. Minkydama origamio formas studentė siekė sukurti natūralios šviesos sistemą, kuri galiausiai virto tik šviesos liukų rėtis mokyklos stoge.
Joris Šykovas nepabijojęs gerbiamos komisijos drąsiai sėdo į karštąją kėdę. Studento žaismingumas, laisvumas ir nebijojimas susitepti rankų projektuojant pradinę mokyklą sužavėjo komisiją. Rimtesnių priekabių neradę komisijos nariai tyrinėjo detales ir aptarinėjo kolonų išdėstymo ypatumus. A priori argumentų (apie kolonas) neturėdamas studentas atvirai reiškė savo subjektyvią nuomonę. Toks paprastumas patiko komisijai.


Sekančiam nominantui teko nelengva užduotis perlipti aukštai J. Šykovo užkeltą kartelę. Tai teko Jūratei Cirtautaitei. Žinoma komisija ieškojo priekabių, tačiau jie iškilo tik keletoje nominantės teiginių, kuriuos ji savaip pagrindė. Deja, kai kam taip ir neliko aišku, kur yra apvalios mokyklos galas.

Galiausiai, gynimus užbaigė Andrius Laurinaitis, kuris taip ir nesugebėjo paaiškinti Parkingo-galerijos esmės. Žinoma eksperimentinę architektūrą sunku vertinti, kai jos nėra su kuo palyginti. Komisijai teko pačiai ieškoti aplinkinio konteksto. Išsisėmę fundatoriai pasiliko aptarti visų ceremonijos akimirkų ir išrinkti perspektyviausią 2012 metų laureatą.


Komisijos komentarai ir verdiktas

Pasidalinę sentimentais apie A. Dineiką, fundatoriai pagerbė jo atminimą. Net ir praėjus 8 metams po brangaus asmens mirties prisiminimai apie jį kelia ašaras stipendijos įsteigėjų akyse. Viliuosi, kad A. Dineikos stipendijos laureatai, kažkada patys taps tokiais gerbiamais asmenimis.

Šio pedagogo mokiniai ne tik kuria šiuolaikinę architektūrą, bet ir laimi svarbius tarptautinius konkursus už Lietuvos sienų. Sveikinimai A. Ambrasui už sėkmę tarptautiniame Gruzijos Banko konkurse.


Po visų už ir prieš paaiškėjo, kad naujuoju Arno Dineikos stipendijos laureatu tapo Jūratė Cirtautaitė. Persvara buvo minimali ir jos pergalę nulėmė tik didesnis projekto išbaigtumas. Stipendijos fundatoriai palinkėjo laureatei išleisti stipendijos pinigus tikslingai - formuoti savitą architektūros stilių. Nors šis palinkėjimas skirtas Jūratei, manau, to galima palinkėti visiems architektūros studentams, o ypač ateinančiai A.Dineikos kartai.


[Penketukas geriausių]

Joris Šykovas, Julija Mickevičiūtė, Jūratė Cirtautaitė, Andrius Laurinaitis, Darius Kamarūnas

Visus Nominantų darbus galite išvysti - Čia.

Pilotas.lt straipsnis apie A.Dineikos gynimus - Čia.Daugiau nuotraukų iš renginio - Čia.

 

Renginį kuravo: "Architektūros studentų klubas"
Nuotraukų ir straipsnio autorius: Gabrielius Varnelis© 2004 Architektūros fondas