Sėkmingai užsiprenumeravote naujienlaiškį
<

Mikro parodų serija „NAMAI“ - Paroda #12 | Distancijos. Tarp vaizduotės šventyklų ir profesinių lūkesčių

05
GEG 2022

Prieš porą metų kultūros komplekse SODAS 2123 įsikūręs Architektūros fondas savo erdvę dedikuoja įvairių formatų kalbėjimui apie architektūros lauką, jo tyrinėjimui, idėjiniams mainams, alternatyviai edukacijai.  Vienas iš nuolat vykstančių renginių erdvėje – kas kelias savaites keičiamos mikro parodos, kuriose pristatomi Architektūros fondo kuruojami projektai.  Praeitais metais mikro parodose eksponuoti Architektūros fondo programos „Building Narratives“ metu sukurti darbai – architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ kuruoti tekstai ir vizualiniai pasakojimai bei „Future Architecture“ platformos kūrėjų meniniai tyrimai. Šią savaitę pradedama nauja mikro parodų serija „Namai“, kuriame pristatomi architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ kuruoto atviro pasakojimų apie architektūrą konkurso „Namai“ laureatai ir jų kūriniai.

 

Mikro parodos vyksta ne tik fizinėje, bet ir virtualioje erdvėje. Pasak mikro parodų kuratorių Justino Dūdėno ir Indrės Ruseckaitės, parodų materialaus trumpalaikiškumo klausimas ir pandeminiai apribojimai mus paskatino pergalvoti parodų turinio prieinamumo, tvarumo ir ilgalaikiškumo būdus, todėl mikro parodas pradėjome rengti dvejopu būdu: minimalistinėje fizinėje parodoje autorių darbus pristatome spausdintame arba video formate, ir visa tai papildome 360° interaktyviame virtualiame parodos variante internete. Šalia pagrindinių eksponatų virtualioje erdvėje integruojame autorių video komentarus ir vizualines bei garsines hipernuorodas, praplečiančias autorių kūrybos ir eksponuojamų darbų kontekstą. Tokiu būdu virtualioje aplinkoje mikro parodos virsta išplėstinėmis parodomis, kurios dalyvavusiems kūrėjams – menininkams ir architektūros profesionalams – suteikia galimybę išsamiai pristatyti savo kūrybą ir su architektūra susijusią veiklą, o auditorijai – vietos ir laiko atžvilgiu nevaržomas galimybes susipažinti su platesniu jų turiniu.

 

Šią savaitę prasidedančioje mikro parodų serijoje „Namai“ pristatomi architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ kuruoto atviro pasakojimų apie architektūrą konkurso „Namai“ laureatai ir jų kūriniai. „Aikštėje“ – tai Architektūros fondo projektas, skirtas skatinti kokybiško kritinio turinio apie architektūrą atsiradimą. Aikštėje kuriamos tinklaidės, straipsniai ir vizualiniai pasakojimai yra skirti visiems besidomintiems architektūra ir viešosiomis erdvėmis. Pasakojimų apie architektūrą „Namai“ konkurse „Aikštėje“ dalyvius kvietė pažvelgti į šią temą iš pačių skirtingiausių žiūros taškų ir apgalvoti Namų ir Namūdiškumo sąvokas. Pasak „Aikštėje“ kuratorių, „ilgus amžius architektai kūrė rūmus ir šventyklas, bet ne Namus. Namai nutikdavo. Šiandien gyvenamasis namas yra tai, nuo ko dažniausiai prasideda architekto studijų procesas. Bet ar tai ką projektuoja architektai yra Namai, ir ar erdvės kur jaučiamės savi yra architektūra? O gal Namai yra tai kas neišnyks net jei žemėje neliktų nė vieno architekto? Konkursas kvietė svarstyti, kas kiekvienam iš mūsų yra Namai ir ko reikia, kad erdvė iš patalpos virstų tikrais Namais. Galbūt apie Namus neverta kalbėti, nes tai banalu ir savaime suprantama? O gal tai yra mūsų fizinės ir emocinės aplinkos pagrindas apie kurį nekalbėti neišeina?“

 

Mikro parodų seriją „Namai“ atidaro „Distancijos. Tarp vaizduotės šventyklų ir profesinių lūkesčių“ – tai architektės Salomėjos Lubytės tekstas ir jį lydinti autorės fotografija. Pasak Salomėjos, “Namai nenutinka, Namai kuriami kaip rūmai ir kaip šventyklos. Jie kuriami kantriu darbu ir tyliomis maldomis, už jų būtinai slepiasi idėjos ir saugios viltys." Paroda kultūros komplekse Sodas 2123 veiks birželio 26 – gegužės 5 d. ir virtualiai. 

 

Gegužės – birželio mėn. vyks kitos keturios “Namai” serijos mikro parodos: Paulius Kliučininkas.  „Namai magnetinėse juostose“, Aistė Rakauskaitė. „Namai – tai aš“, Augustas Lapinskas. „Vivariumas“, Lolita Salienė. „Ponas Kazikas ir Kalėdinių eglučių namai“. 

 

Parodas pristato Architektūros fondas. Iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Partneris SODAS 2123. Informacinis partneris LRT.

 
>