Aštuntojoje „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) serijos mikroparodoje kviečiame susipažinti su daugiaplane diskusija apie miestą ir vandenį „Fluid Perspectives“ (Takios perspektyvos), vykusia 2020 m. rugsėjį Vilniuje ir Londone. Diskusijos ašis – menininkų žvilgsniai į miestą iš subjektyvios perspektyvos, kurie buvo išsakyti nuo plūduriuojančios scenos Neryje miestui fiziškai tekant pro akis, ir realiu laiku išklausyti menininko bei kuratoriaus Will Jennings, kuris vaikštinėjo Temzės pakrantėmis ir kontempliavo balsus iš Vilniaus, besiklojančius ant Londono vaizdų. Šios patirties refleksija nugulė į tekstą leidinyje „Building Narratives“, o visą projekto atmosferą kartu su Will Jennings pasakojimu iki lapkričio 14 d. galite aplankyti parodoje kultūros komplekse SODAS 2123.

Projektą kuravo Justinas Dūdėnas ir Tautvydas Urbelis, koordinavo Indrė Ruseckaitė ir Sandra Šlepikaitė, diskusijos ant vandens dalyviai – Julijus Balčikonis, Vytenis Burokas, Rasa Chmieliauskaitė, Kipras Dubauskas, Marija Nemčenko, pagrindinis klausytojas (keynote listener) – Will Jennings.  

Will Jennings – menininkas ir rašytojas, besidomintis architektūros ir politikos, vietų, istorijos bei kultūros sankirtomis. Savo architektūriniuose tekstuose jis nagrinėja klausimus, supančius architektūrą ir šiuolaikinę vietokūrą platesnei auditorijai ir susiejančius netikėtas idėjas ieškant vietos tarp jų. Pastaraisiais metais Will buvo įsitraukęs į sėkmingą opoziciją siūlomam „Garden Bridge“ vystymui centriniame Londone, taip pat dėsto ir skaito paskaitas.

Rasa Chmieliauskaitė – architektė-urbanistė, kultūrinių-socialinių projektų vadovė, viena iš nepriklausomos kūrybinės upių gaivinimo iniciatyvos TẽKA narių-steigėjų, nuo 2015 metų dirbanti su Kauno m. ir Kauno rajono paupių bendruomenėmis bei tarptautiniais partneriais upių kultūros temomis. Rasa taip pat aktyviai dirba su edukaciniais-meniniais projektais, kuriuose įtraukiamos įvairios socialinę atskirtį patiriančios bendruomenės (eksperimentinių architektūros projektų neregiams vadovė projektuose ECHOtektūra ir [NE]matoma architektūra, taktilinio edukacinio leidinio neregiams autorė, projektų Keliaujančios architektūros dirbtuvės 2016 m. ir TẽKA: (re)animacija koordinatorė), Kauno architektūros festivalio (KAFe) kuratorė.

Vytenis Burokas – menininkas, kuratorius, dėstytojas baigęs šiuolaikinės skulptūros bakalauro, magistro ir meno pedagogikos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Jis buvo Rupert edukacinės programos dalyviu. Burokas 2015 – 2018 m. dirbo edukacijos ir parodų kuratoriumi Nacionalinėje dailės galerijoje, nuo 2016-ųjų dėsto Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedroje. Burokas domisi meno, kultūros istorija, kasdienybės ritualais, socialiniais vaidmenimis, besikeičiančiomis nuostatomis kintant žinioms apie mus supantį pasaulį. Savo kūriniais autorius dokumentuoja prabėgantį istorinį bei asmeninį laiką šio kismo akivaizdoje.

Kipras Dubauskas gyvena ir dirba Vilniuje. Jis yra baigęs instaliacijos studijas Gento Karališkojoje dailės akademijoje ir skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Menininko kūryba buvo pristatyta personalinėse parodose galerijose „POST“ Kaune (2019) ir „Ex Elettrofonica“ Romoje (2018), grupinėse parodose „Waiting for Another Coming“ Vilniuje ir Varšuvoje (2018), „Some Pieces from a Cracked Sidewalk (through an intent gaze)“ Gdanske (2017), XII-oje Baltijos trienalėje (2015) ir „Word’s Aren’t the Thing“ (2015) Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, taip pat kino festivaliuose, paties organizuotuose renginiuose viešosiose erdvėse ir kitų menininkų parodose. Kipras Dubauskas yra analoginio kino laboratorijos kolektyvo „Spongé“ įkūrėjas.

Julijus Balčikonis studijavo Vilniaus dailės akademijoje, 2004 m. įgavo skulptūros restauracijos bakalaurą, 2007 m. – fotografijos ir medijų meno bakalaurą, 2011 m. – fotografijos ir medijų meno magistrą. Svarbiu gyvenimo hobiu laiko istoriją, ypač vizualiąją jos pusę, domisi kitokiomis su šia tema susijusiomis kolektyvinės ir vizualinės atminties formomis – tai iš dalies atsispindi ir jo kūryboje. Julijus Balčikonis yra dirbęs skulptūros restauracijoje, reklamos kūryboje, Šiuolaikinio meno centro kino salėje, o šiuo metu Vilniaus dizaino kolegijoje dėsto akademinį piešimą, fotografiją, vizualinę komunikaciją ir grafinio dizaino pagrindus, yra menininkas, dizaineris ir kuratorius.

Marija Nemčenko – tarpdisciplininio meno kūrėja, viena iš BRUT Collective projekto įkūrėjų. BRUT Collective darbai apima meno kūrinius, viešas paskaitas, kūrybines dirbtuves ir parodas, tyrinėja brutalizmo architektūrą socialine, kultūrine ir politine perspektyvomis. BRUT darbuose betono statiniai, kurie pakeitė urbanistinį Europos veidą po Antrojo pasaulinio karo, yra nagrinėjami tokie, kokie jie iš tiesų yra – kaip įperkamas būstas. „Mes tikime, kad sužinoję vieni kitų istorijas, sunkumas ir laimėjimus, galime pažvelgti į savo aplinką nauju žvilgsniu, sustiprinti solidarumo jausmą.“


Apie „Building Narratives“

Mikroparodų serijoje pristatome kūrinius, gimusius Architektūros fondo plėtotos programos „Building Narratives“ metu 2019–2020 m. „Building Narratives“ programoje dalyvavę kūrėjai tyrinėjo architektūros ir pasakojimo santykius, kuomet pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu, ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių.  Naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, todėl tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos „Building Narratives“ metu Architektūros fondas siekė atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant. Programa apjungė Architektūros fonde vykusius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp tinklalaidžių ir publikacijų platformos „Aikštėje“ ir programoje dalyvavusių Future Architecture platformos kūrėjų.

Building Narratives programos Future Architecture platformoje dalyviai: Goda Verikaitė, Povilas Jankūnas, Sonja Lakič, Tatiana Letier Pinto, Un-War Space Lab, Will Jennings. Programos kuratoriai: Andrius Ropolas, Indrė Ruseckaitė, Justinas Dūdėnas, Sandra Šlepikaitė. Mikroparodų kuratoriai: Indrė Ruseckaitė ir Justinas Dūdėnas 

„Building Narratives“ yra ir Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Kaunas 2022 programos „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.