Sėkmingai užsiprenumeravote naujienlaiškį

gražu/negražu

„Sakykit ką norit, man šitas pastatas negražus” - viešojoje erdvėje architektūra dažnai vertinama per prizmę gražu/negražu, patinka/nepatinka. Socialinių tinklų pasaulyje visi turime galimybę ir daugelis vertiname, dalijamės nuomonėmis - esame kritikai. Kada paskutinį kartą 5 ar 1 žvaigždute įvertinote naują restoraną, kino teatrą ar parką, parašėte atsiliepimą?
Teatras, dailė, muzika ir kitos meno rūšys turi ne tik savus kūrėjus, bet ir kritikus. Kritika ir vieši apmąstymai leidžia geriau suprasti atskirą kūrinį, jo kontekstą bei ugdo visą kultūrinį lauką. O kaip su architektūra?
25-tasis Architektūros pokalbių ciklas kviečia diskutuoti aštria architektūros kritikos tema ir kelia klausimus, kokia yra architektūros kritikos prasmė ir vertė? Kaip nagrinėti architektūrinius ir urbanistinius sprendimus, bei pristatyti juos plačiajai publikai suprantama kalba? Ar galime tapti sumanesniais architektūros kritikais? Ar mokame kritiką konstruktyviai kurti, o sulaukę - priimti? Taigi, ar parašysite atsiliepimą?

Pokalbių ciklo kuratoriai: Dalia Čiupailaitė-Višnevska, Martynas Germanavičius, Matas Šiupšinskas
Iliustracijos autorius: Povilas Jankūnas

 

Paskaitos vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius).
Pokalbių pradžia 20.00 val.
Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

 

Pokalbių ciklą pristato: Lietuvos kultūros tarybaPrancūzų institutas LietuvojeTarkettParoc.
Pokalbių ciklą partneris: MO muziejus.

 

BELOVED ARCHITECTURE

Nuo Vasario 21 dienos iki Kovo 22 dienos Architektūros pokalbių fondas kviečia visus į penkių nemokamų paskaitų bei filmų ciklą BELOVED ARCHITECTURE (Mylima architektūra), kuris vyks MO muziejuje. 24-ojo Architektūros pokalbių ciklo kuratoriai Rolandas Palekas bei Gilma Teodora Gylytė kvies kalbėtis apie meilę architektūrai ir architektūros siekį tapti mylima. Tokia architektūra visada kuria teigiamus pokyčius ir provokuoja šalia esančią aplinką keistis. 

 

Šio ciklo metu paskaitas skaitys ir diskutuoti kvies pasaulinio garso menininkai ir architektai, tokie kaip režisierius Ila Bêka (The New York Times pristato Bêka&Lemoine kaip „kultines architektūros pasaulio asmenybes", o MoMA visus jų darbus įtraukė į savo nuolatinę kolekciją); pasaulyje žinomas ir itin daug dėmesio bibliotekoms, kaip esminiams miesto traukos taškams, skiriantis šveicarų architektas Max Dudler; vienas įtakingiausių šiandienos Lietuvos architektų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Ambrasas; perversmą urbanistiniame planavime ir miesto suvokime padariusio Nyderlanduose įsikūrusio ofiso WEST 8 partneris Martin Biewenga, o ciklą reziumuos literatūros tyrinėtojos Viktorijos Daujotytės -Pakerienės, eseisto Ernesto Parulskio ir avangardinio repo atlikėjo Žygimanto Kudirkos - Mesijaus asmeninės refleksijos meilės architekūrai tema. Taip pat ciklo metu bus rodomi kultiniai Bêka&Lemoine kino filmai. Filmų serijos atskleidžia kasdienybės ir netobulumo grožį, glaudų ryšį tarp dizaino ir žmogaus, gyvenimo architektūriniuose šedevruose ypatumus. 

 

Šio paskaitų ciklo kuratoriai - Rolandas Palekas, vienas gerbiamiausių šių dienų Lietuvos architektų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas ir Gilma Teodora Gylytė, naujos kartos architektūros ofiso DO ARCHITECTS įkūrėja. Jie abu prisideda prie žinios apie kokybišką architektūrą platinimo.

 

Paskaitos vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Įkurtas Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, MO muziejus yra lyg „muziejus be sienų“ dėl daugybės jame vykstančių visuomenei atvirų kultūrinių renginių. 

 

Renginiai vyks anglų arba lietuvių kalbomis. Įėjimas nemokamas.

Miesto sąnariai ir raumenys: apie architektūros ir vaizduojamojo meno ryšius

 

 

23-iasis pokalbių ciklas kviečia pažvelgti į miesto kūną kaip į gyvą organizmą, kurio raumenys ir sąnariai neretai sustingsta, o kraujagyslės bei limfos sistema užsikemša. Profilaktikai, tempimo pratimams, esminiams gyvenimo būdo pokyčiams miestas neturi laiko, tad siekdamas staigiai atjaunėti ar greičiau atsikratyti bėdų, miestas griebiasi beatodairiškų priemonių, gulasi po skalpeliu, vietoj to, kad pasikonsultuotų su terapeutais. Gali būti, kad atsidavus priskirtam terapijos režimui, dalis praeityje išgyventų traumų ir nerimo dėl ateities sukeliamų psichosomatinių sutrikimų nebetrukdytų kurti naują gyvenimo kokybę.

Šiame pokalbių cikle, rengiamame bendradarbiaujant su Nacionalinės dailės galerijos kuratorėmis, vaizduojamojo meno praktikos viešosiose miesto erdvėse siūlosi tapti viena iš terapijos priemonių, kūno ir proto masažu. Vaizduojamasis menas ir architektūra turi ilgą bendrą istoriją. Pastaraisiais metais itin gausu Lietuvos aikščių ir skverų atnaujinimo ir paminklų sukūrimo projektų. Paskaitų ciklas kviečia atkreipti dėmesį į pasaulinę tendenciją, kai viešosiose erdvėse nuo skulptūrinės politinės reprezentacijos objektų pereinama prie vienai medijai nepaklūstančių bendruomeninės saviraiškos ženklų. Šiame pokalbių cikle, remiantis skirtingomis patirtimis ir meninėmis praktikomis, architektūros ir vaizduojamojo meno susidūrimai matomi kaip būdas atskleisti miestų plėtros ir atminties persiklojimus - išjudinti sustingusias gyvybines organizmo funkcijas.
 
Pokalbių ciklo kuratorės: Danutė Gambickaitė, Eglė Juocevičiūtė, Niamh McDonnell.
Iliustracijų autorė: Justė Venclovaitė

Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba, Danijos kultūros institutas Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Lenkijos institutas Vilniuje.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

 

 

Hello World?

Kitąmet vyksiančiame svarbiausiame architektūros renginyje pasaulyje, Venecijos architektūros bienalėje, debiutuos Lietuva. Šiam debiutui brėžiamas naujas ambicingas tikslas – statyti savo paviljoną. Tai itin įžūlus veiksmas, nes pretenduojama į vienintelį laisvą sklypą Venecijoje, kuriame dar įmanoma naujo nacionalinio paviljono statyba. Projekto autoriams tokia neužvaldyta teritorija vandenyje suteikia galimybę persvarstyti alternatyvius bienalės augimo modelius bei kritiškai įvertinti tradicines pretenzijas į patrauklius miesto teritorijos žemės sklypus. Projektu siekiama ne užimti, o įsteigti vietą, kuri būtų nuolat perkuriama ir kurioje taptų įmanoma pasiūlyti įvairias veiksmų serijas, išryškinančias formuojantį vaidmenį. Tokiu būdu apibrėžtos architektūrinės formos tema susiejama su pedagogine – formavimo – praktika. „Pelkių paviljonas“ iš esmės yra vaizduotės projektas, kurio statybos proceso metu bus kuriami nematerialūs architektūros diskursai ir pasitelkiamos įvairialypės edukacinės praktikos. 

 

Pirmąja paviljono dalimi taps Nacionalinėje dailės galerijoje rengiamas paskaitų ciklas „Hello World?“. Šis pavadinimas yra užuomina į programavimo kalbos sintaksės demonstraciją, naudojamą kaip įvadas į naują programavimo kalbą. Todėl šios nemokamos paskaitos, kaip įvadas į „Pelkių paviljoną“, bandys išplėsti ir atrasti naujas reprezentacijos, architektūros ir pedagogikos ribas, kurios būtų toliau nagrinėjamos Venecijos architektūros bienalės metu. Garsūs pašnekovai iš JAV ir Europos kvies nagrinėti naujus diskursus, kritiškai interpretuoti aplinką ir kartu pasinerti į „Pelkių paviljoną“. Tai yra jau 21-asis Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamas ciklas, kuriame kviečiami išskirtiniai pašnekovai, kurie ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Ši iniciatyva siekia skleisti kultūros idėjas visuomenėje, skatinti kritinį mąstymą ir architektūros kultūros formavimą.

 

„Pelkių paviljono“ kuratoriai: Nomeda ir Gediminas Urbonai.

Pokalbių ciklo kuratorius: Andrius Ropolas.

Iliustracijų autorius: Laimonas Zakas.

 

Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje ir prasideda 20 valandą. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.

ŠVIETIMO ARCHITEKTŪRA: BENDRUOMENĖS IR INOVACIJOS

Architektūros fondas kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetu 2015 m. surengė pirmąjį paskaitų ciklą, skirtą švietimo architektūros kūrimo problemoms spręsti. Šio ciklo metu, penki pranešėjai iš Olandijos, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Italijos ir Belgijos pasidalino savo patirtimi, pasiekimais ir formuojant ir pertvarkant mokymosi erdves. 

Šis paskaitų ciklas paskatinto senųjų demokratijų patirties studijas ir plačias skirtingų sričių specialistų diskusijas: architektūros, švietimo ir viešojo administravimo specialistų, atsakingų už mokymosi erdvių kūrimą ir transformacijas, taip pat neabejingų bendruomenių atstovų. Daug dėmesio buvo skirta architektūros ir mokymosi paradigmų suderinamumui bei jų kaitai. 

Tęsdami pradėtą diskusiją švietimo architektūros pokyčių klausimais, naujasis Architektūros [pokalbių] fondo 22-asis paskaitų ciklas sieks plačiau aptarti valstybės, miesto, mokyklos bendruomenės bei asmeninio dalyvavimo įtaką ir vaidmenį puoselėjant ugdymo sistemą bendrai, bet ir naują edukacinių erdvių kokybę.  

 

Pokalbių ciklo kuratoriai: Liutauras Nekrošius, Edita Riaubienė, Dolf Broekhuizen

Ciklo iliustracijos autorius: Aurimas Gaižauskas

22-ojo ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Tarkett, Nyderlandų karalystės ambasada

 

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Pokalbių pradžia 20:00.

Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

 

Pokalbiai rengiami bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.