KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Siekdami suprasti architektūros kritikos reikšmę platesniame kontekste, pokalbių ciklą pradedame nuo teatro, kino ir literatūros kritikų diskusijos. Kas apskritai yra kritika? Kokie jos rašymo iššūkiai ir koks jos vaidmuo įvairiose meno, kultūros srityse? Koks santykis tarp kritiko, kūrinio ir auditorijos? Diskusija iš kitos pusės stengsimės sukurti tvirtą pagrindą šnekėti apie kritikos reiškinį bei nubrėžti gaires tolimesnėse paskaitose apmąstyti architektūros kritiką.


Rekomenduojamos knygos

ŽMOGUS BE SAVYBIŲ

Robertas Musilis

Roberto Musilio “Žmogus be savybių” – tai fantazija apie žmogaus, nacijos ir kultūros santykius, nuostabi analizė, kaip kultūros politika vyksta realiame gyvenime. Todėl ir fantazija yra itin arti gyvenimo, norėtųsi, kad būtų toliau. Atstumą kuria nebent Musilio šypsena – vienas geriausių subtilaus humoro pavyzdžių. O pagal aprašomą paralelinę akciją viešųjų ryšių specialistai šiandien gali kurti šimtus rimtų jubiliejinių minėjimų, mechanizmas universalus. Žinoma, tam reikia neturėti humoro jausmo.

Rekomenduoja Vaidas Jauniškis.

USES OF LITERATURE

Rita Felski

Humanitarai – ir literatūros, ir meno apskritai kritikai, ir filosofai – nuolat turi aiškinti, kad reikalinga jų disciplina, o kartais tiesiog teisintis. Ypač didelis spaudimas aiškinti, kam ta humanitarika, tenka mokslininkams, nes jie retai būna viešos personos: dauguma turbūt mielai nebūtų, nebent gyvenimas pastūmėja. Čia nėra lietuviškos realijos – jos pasaulinės. Ritos Felski akademinis bestseleris (keistai skamba, bet tai tiesa) “Uses of Literature” apgina literatūrą neatsistodamas į griežtai gynybinę poziciją – jis visiems, net ir neakademikams, prieinamai paaiškina, kam reikalingos literatūros studijos ir skaitymas apskritai, ką visa tai suteikia ne tik atskiriems literatūrai pasišventusiems individams, bet ir visuomenei, gebančiai įsiklausyti į jų balsus ir perskaityti tekstus. Mieliausia knygos dalis – kad rimti literatūros teorijos samprotavimai nėra atplyšę nuo šiandienos kasdienių situacijų ar pastebėjimų. Felski bando (mano nuomone, gana sėkmingai) užpildyti seną įtrūkį tarp akademiško, griežto skaitymo nusišalinus ir tiesiog patogaus drybsojimo ant lovos su gera knyga.

Rekomenduoja Elžbieta Banytė

AGAINST INTERPRETATION AND OTHER ESSAYS

Susan Sontag

Susan Sontag esė rinkinys kritiką gali nugramzdinti į liūdesį. Nes juslinis meno kūrinio patyrimas čia vertinamas labiau nei giliamintiškas prasmių lukštenimas, o autorės intelektualinis arsenalas gali ne tik atimti žadą, bet ir priversti sudėti savuosius ginklus – vis tiek niekada neparašysi geriau. Tačiau šis rinkinys gali suteikti ir labai daug džiaugsmo. Džiaugsmo skaityti fantastiškai sukonstruotus tekstus, įsivelti į vidinę diskusiją, kelti netikėtą, iš pirmo žvilgsnio kartais net „per didelį“ ar „per abstraktų“ klausimą. Tai knyga, kuri nepaliauja manęs gąsdinti ir drąsinti.

Rekomenduoja Monika Gimbutaitė.

Knygas rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.