ARCHITEKTŪROS FONDAS https://www.archfondas.lt/lt/ Archfondas.lt Skelbiamas idėjų konkursas 2020 https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/skelbiamas-ideju-konkursas-2020 Norėtum keliauti po Europą ir pristatyti savo darbus bei idėjas žymiausiuose architektūros renginiuose? Future Architecture platforma, kurios nariu Architektūros fondas tapo 2019 m., skelbia kvietimą teikti idėjas 2020 metams. Nepraleisk progos – prisidėk prie architektūros ateities!

 

Future Architecture platforma kviečia tarpdisciplininius kylančius kūrėjus iš viso pasaulio teikti projektus, transformuojančius mūsų gyvenamąją aplinką, ir dalyvauti 2020 metų Europos architektūros programoje. Paraiškas galima teikti iki 2020 m. sausio 6 d. 


Paraiškas vertins platformos Future Architecture narių taryba (sudaryta iš žymių institucijų, tokių kaip muziejai, galerijos, leidyklos, bienalės ir festivaliai) ir Future Architecture alumni. Balsuojant internetu, idėjas vertins ir visuomenė.

 

Atrinkti kūrėjai bus pakviesti dalyvauti 2020 m. vasario 12-13 d. Liublianoje (Slovėnija) vyksiančiame renginyje Creative Exchange ir kitose Europos architektūros programos veiklose. Platforma ar platformos nariai atrinktiems dalyviams padengs kelionės (Europos sąjungos teritorijoje) ir apgyvendinimo išlaidas. Creative Exchange renginio metu kūrėjai bus supažindinti su žymiausiomis architektūros institucijomis, turės galimybę sutikti bendraminčių, bendradarbiauti ir plėtoti savo kūrybines veiklas. 

 


Apie Future Architecture platformą

Future Architecture platforma yra pirmoji visos Europos platforma, jungianti architektūros muziejus, festivalius ir kitus operatorius, pristatančius idėjas apie ateities miestus ir architektūrą plačiajai visuomenei. Platforma yra bendrai finansuojama pagal Europos sąjungos programą „Kūrybiška Europa“. „Architektūros fondas“ platformos nariu tapo 2019 m.  

 

Future Architecture yra daugiau nei konkursas. Future Architecture keičia architektūros pagrindus Europoje ir už jos ribų. Tyrinėja ribas. Griauna sienas. Kuria naujas sistemas. Formuoja naujas sąjungas. Suteikia galimybę talentingiems konceptualiems mąstytojams ir praktikams pasisakyti ir būti pastebėtiems bei išgirstiems. 

www.futurearchitectureplatform.org

 

Daugiau informacijos: 

Pasidalink šiuo pranešimu su kitais. Aukštos kokybės iliustracijos ir daugiau informacijos (anglų kalba): Pranešimas spaudai Future Architecture Platform

 

Tarptautinis spaudos biuras – Future Architecture Platform

Carjin Bosch | futurearchitecture@organisationindesign.com | t: +31 30 2716311 | m: +31 6 48517367

 

Bendra informacija – Future Architecture Platform

info@futurearchitectureplatform.org | +386 (0)1 500 8298

]]>
2020-01-06
Augalų Parlamentas https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/augalu-parlamentas Augalų karalystė iš tiesų yra respublika, o augalų parlamentas gamtai suteikia galimybę turėti savo interesus atstovaujančią instituciją. Žiūrėdamas į viską iš besikertančių perspektyvų, jis suteikia botanikos pasauliui balso teisę ir sprendžia rasinius, lyčių lygybės, normatyvumo bei lygiaverčio politinio ir socialinio į(si)traukimo klausimus. Ši institucija atveria post-antroposceninę refleksijų erdvę bei kritiškai ginčija materijos ir intelekto atskirumą teigiančią nuomonę, kuri vertina augalijos pasaulį vien tik kaip vartojamą produktą. Augalų parlamentas entuziastingai nagrinėja medžių, krūmų, gėlių ir žolelių galią įkvėpti darbams, suteikti alternatyvių būdų projektuoti bei veikti skirtinguose masteliuose - nuo didelės teritorijos ar viešųjų erdvių, iki privataus sodo. 

]]>
2019-12-17
„Little Haldens“ – nuošalus slėnis https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/little-haldens-nuosalus-slenis Pokalbio tarp architekto, kraštovaizdžio architekto ir statybų vystytojo metu domėsimės, kokią svarbą kiekviena šių profesijų, dirbdamos kartu ir atskirai, teikia kraštovaizdžio ir viešųjų erdvių projektavimui bei urbanizuotai ir natūraliai aplinkai bendrąja prasme.

Kaip geras kraštovaizdžio ir viešųjų erdvių projektavimas gerina architektūros kokybę bei kuria sėkmingas erdves? Kaip  įtraukti vietines bendruomenes į kokybiškų miesto bei užmiesčio erdvių projektavimo procesus? Kaip naujai vystomi projektai veikia juos supančią natūralią aplinką ir kokiu būdu šis poveikis gali būti susilpnintas atsakingai projektuojant bei vadovaujantis aiškiais etiniais principais? Kokie kūrybiniai įrankiai užtikrina naujų projektų poveikio trapiai aplinkai lokaliame bei globaliame kontekstuose apribojimą? Kokiu būdu galima to siekti neribojant ekonominės naudos? Šie bei kiti klausimai bus aptariami projekto „Little Haldens“, vystomo Gomo slėnyje netoli Londono kontekste.

Projekto kūrybinę komandą kalbins architektas Lukas Rekevičius.

 

]]>
2019-12-12
Bendruomenių erdvės https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/bendruomeniu-erdves Nors miestų atvirų erdvių projektavimas, įrengimas ir priežiūra yra miestus administruojančių instituticijų bei joms dirbančių profesionalų atsakomybė,  šių erdvių naudotojai esame mes visi – miestų gyventojai, svečiai bei prašalaičiai. Klausydamiesi istorijų apie du sėkmingus bendruomeninių erdvių projektus – „Miesto laboratoriją“ Vilniuje ir „Šilainių sodus Kaune   kalbėsime apie sėkmingas bendruomenių inicijuotas, kurtas bei prižiūrimas miesto erdves. Diskutuosime, kokią teisę į miesto erdvę bei jos kūrimą turi gyventojai bei bendruomenės ir kritiškai nagrinėsime, ar biurokratinės struktūros ir ekspertinė visažinystė yra visad pajėgios įvertinti įvairialypius skirtingų miesto erdvės naudotojų poreikius.

Pokalbį moderuos kuratorius Povilas Marozas 

Pokalbis vyks Miesto laboratorijoje, Antakalnio g. 17, Vilniuje.

]]>
2019-12-03
Saulė ir jūra https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/saule-ir-jura Įsivaizduokite paplūdimį – ir save jame, arba dar geriau: stebėkite viską iš viršaus – svilinanti saulė, įdegio kremas, ryškūs maudymosi kostiumai, prakaituoti delnai ir kojos. Pavargusios galūnės, tingiai dryksančios ant rankšluosčių mozaikos. Įsivaizduokite karts nuo karto spygtelinčius vaikus, juoką, ledų vežimėlio tilindžiavimą tolumoje. Muzikalią bangų mūšą, jos raminantį ritmą (būtent šiame paplūdimyje ir niekur kitur). Vėjo plaikstomų plastikinių maišelių šiugždėjimą, tykų jų, tokių panašių į medūzas, plūduriavimą toli nuo kranto. Ugnikalnio, lėktuvo, motorinės valties riaumojimą. Paskui – dainų chorą: kasdienybės dainų, nerimo ir nuobodulio dainų, dainų beveik apie nieką. O po visu tuo: lėtą išsekusios, išeikvotos Žemės girgždėjimą, atsidusėjimą.

 

58-oje Venecijos meno bienalėje Auksinį liūtą laimėjusias kūrinio Sun & Sea (Marina) autores menininkes Rugilę Barzdžiukaitę, Vaivą Grainytę ir Liną Lapelytę bei kuratorę Lucia Pietroiusti apie aplinkos nuosmukio temų artikuliavimą kalbins kuratorius Povilas Marozas. 

]]>
2019-11-28
Atgal prie pagrindų https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/atgal-prie-pagrindu Šiame pokalbyje aptardama skirtingo mastelio darbus – nuo didelių teritorijų vizijos iki industrinio dizaino – Irene Djao-Rakitine įvardys asmeninius kraštovaizdžio architektūros kūrybinius principus klimato kaitos bei masinio perteklinio vartojimo kultūros kontekste. 

Be  komercinių projektų Djao Rakitine studijos kūrybinė komanda tyrinėja esminių viešųjų erdvių elementų, tokių kaip medžiai, geriamojo vandens fontanai ar miesto suolai, naudą. Studija taip pat vysto didelio mastelio Paryžiaus miesto ateities vizijos projektą, kurio tikslai – mažinti miesto perkaitimo, potvynių pavojus bei oro taršą, tuo pačiu stiprinant miesto aplinkos biologinę įvairovę.

Savo paskaitoje Irene Djao Rakitine mėgins apibūdinti šių projektų įgyvendinimo filosofiją bei su jais susijusius pragmatinius ir kūrybinius  projektavimo procesus.

]]>
2019-11-21
Atviras konkursas: Pasakojimai iš ateities https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/atviras-konkursas-pasakojimai-is-ateities Architektūros fondo projektas “AIKŠTĖJE” skelbia atvirą pasakojimų apie architektūrą konkursą. Konkurso organizatoriai kviečia kurti laisvos formos tekstinius arba vizualius pasakojimus. Konkurso tema – Pasakojimai iš ateities. 

 

Apie temą 

Pasakojimai apie architektūrą gali pakeisti mūsų požiūrį į mus supančią aplinką. Istoriniai pastatai gali įgyti naują prasmę ir reikšmę, o šiuolaikiniai - leisti suprasti dabartį. Bet ar atkreipiame dėmesį į tai, kokią ateitį mums gali papasakoti mus supanti aplinka?

 

Kviečiame architektūros, sociologijos, antropologijos, žurnalistikos ir kitų sferų studentus ir specialistus apgalvoti žmogaus kuriamą ir perkuriamą aplinką ir atrasti jos ateitį po 30 metų. Ar dabar visuotinai pripažįstami pastatai, objektai ir erdvės išlaikys savo patrauklumą ateityje? Kas gali pasikeisti ir kodėl? 

 

Tai atviras kvietimas spekuliuoti artimos ateities tema remiantis statistinėmis prognozėmis, praeities pamokomis ir pavyzdžiais užsienyje. Spekuliacijos ir kritinės įžvalgos turėtų būti pateikiamos kaip laisvos formos rašinys arba vizualinis pasakojimas (nuotraukų arba iliustracijų serija). Pageidaujama, kad tekstiniai arba vizualiniai kūriniai analizuotų konkretaus objekto, erdvės ar komplekso ateitį po 30 metų remiantis tiksliais ar menamais pavyzdžiais ir duomenimis. 

 

Reikalavimai

Reikalavimai tekstams: nuo 1200 iki 2400 žodžių. Reikalavimų stiliui nėra. 

Reikalavimai vizualiniams pasakojimams: laisvos formos vizualiniai kūriniai (iki 10 nuotraukų arba iliustracijų serijos) su aprašymais nuo 300 iki 600 žodžių.

Tekstinius ir vizualinius pasakojimus galima pateikti iki 2019 m. lapkričio 11 d. Konkurso darbai turi būti pateikiami el. paštu komanda@aiksteje.lt.


Keturių geriausių tekstų autoriai gaus pinigines premijas (po 100 eurų), jų tekstai bus profesionaliai redaguojami ir publikuojami interneto portaluose ir žurnaluose. 

Keturių geriausių vizualinių pasakojimų autoriai gaus pinigines premijas (po 100 eur), jų kūriniai bus publikuojami interneto portaluose ir žurnaluose. 

Geriausius tekstinius ir vizualinius pasakojimus atrinks projekto „AIKŠTĖJE“ organizatorių ir kviestinių ekspertų komanda.

 

Šis atviras konkursas yra Všį “Architektūros fondas” projekto “AIKŠTĖJE” dalis. Šis projektas skirtas skatinti kokybiško kritinio turinio apie architektūrą  atsiradimui. Iki naujų metų „AIKŠTĖJE“ nagrinės architektūros pasakojimų temą „Building narratives“, kuria sieks atrasti naujus darbo su žmogaus sukurta aplinka įrankius. 

 

Plačiau apie “Building narratives”

Pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – plytos ir betonas, dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš nedidelių nuotrupų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti senai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių.

Architektūra visuomet buvo kuriama per naujus materialius objektus, kurių atsiradimo reikalavo nuolatinis populiacijos augimas, tačiau augimui sulėtėjus ir, kai kuriais atvejais, populiacijai traukiantis, visiškai naujų miestų, rajonų ir mažesnių architektūros objektų poreikis mažėja. Atsiranda poreikis naujiems architektūros kūrimo būdams, pritaikytiems šiai, iki šiol nepažįstamai, situacijai. Palaipsniui konversijos, rekonstrukcijos ir remontai tampa pagrindiniais architektų užsiėmimais. Dirbant su jau egzistuojančia aplinka nebereikia tiek daug radikalių intervencijų, dažnai pakanka minimalių pokyčių norint seną kontekstą pritaikyti naujiems poreikiams, todėl vis didesnę reikšmę įgauna naujų pasakojimų ir reikšmių kūrimas. Tą galima pasakyti apie senų gamyklų, biuro pastatų konversijas ir paveldo erdvių ir objektų pritaikymą, kai su nedideliais pokyčiais esamoje aplinkoje atsiranda radikaliai naujos funkcijos ir požiūris.

Nagrinėdami šią, vis reikšmingesnę, mūsų gyvenimus formuojančią architektūros dalį, bandysime atrasti naujus, geriau ateities poreikius atspindinčius, architektūros formavimo būdus, kuriuose savo kasdienėje veikloje galėtų naudoti architektai ir kiti profesionalai. Ši materialių pasakojimų paieška skirta rasti naujas mus supančios aplinkos istorijas, suprasti projektus, kuriančius naujas prasmes ir atskleisti pasakojimų įtaką fizinei erdvei. „Building narratives“, tema sieksime atrasti žmones, kuriančius pasakojimus ir įtraukti į šią veiklą naujus.  

 

Atviro konkurso organizatorius: VšĮ “Architektūros fondas” | projektas “AIKŠTĖJE”. 

Kontaktai: komanda@aiksteje.lt | aikštėje.lt

Kvietime panaudota fotografo Norbert Tukaj projekto “Hidden architecture” nuotrauka. 

]]>
2019-11-11
Architektūros fondo pokalbių ciklo kuratorių konkursas https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-pokalbiu-ciklo-kuratoriu-konkursas Architektūros fondas planuodamas naują pokalbių sezoną kviečia dalyvauti kuratorių konkurse ir siūlyti 27-tojo pokalbių ciklo temą.

 

Apie Architektūros fondo pokalbių ciklus:

Architektūros fondo pokalbių ciklai – tai beveik 10 metų vykstantys įkvepiantys pokalbiai su išskirtiniais žmonėmis, skirti ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią, įžvalgią asmenybę. Pokalbiuose dalyvauja išskirtiniai pranešėjai, kurie pristato, aptaria aktualią temą, suintriguoja ir priverčia mąstyti kitaip.

Architektūros fondo pokalbių tikslas – skatinti architektų ir visuomenės edukaciją, kurti galimybę architektūra besidominčiai bendruomenei burtis bei diskutuoti aktualiais klausimais tiek tarpusavyje, tiek su užsienio ekspertais.

Mėnesį trunkantį, penkių paskaitų ciklą jungia bendra aktuali tema, kurią suformuluoja ir moderuoja vis kitas kuratorių duetas.

 

Reikalavimai konkurso dalyviams:

• Konkursas skirtas kuratorių duetui.  Vienas iš jų turi būti architektas;

• Pateikti trumpą kiekvieno ciklo kuratoriaus cv (vienas A4 puslapis);

• Pateikti siūlomos pokalbių ciklo temos aprašymą (200-250 žodžių), atsakant į klausimą -kodėl pasirinkta tema aktuali architektūrą besidominčiai bendruomenei?;

• Pateikti 5-10 planuojamų pranešėjų sąrašą su trumpu kiekvieno pranešėjo aprašymu. (iki 5 sakinių apie vieną pranešėją);

• Pokalbių ciklo įgyvendinimo laikas 2020 m. vasario - balandžio mėn.

 

Konkurso medžiagą pateikti iki 2019 m. lapkričio 1 d. atsiunčiant vieną failą .pdf formatu eletroniniu paštu arch@archfondas.lt. 

 

Ciklo kuratorių duetą su jų pasiūlyta tema atrinks organizacijos VšĮ „Architektūros fondas“ taryba.

Architektūros fondo pokalbių ciklo kuratorių konkurso nugalėtojai suregs 27-tą pokalbių ciklą savo pasiūlyta tema. Pokalbių ciklo įgyvendinimui bus suteiktas finansavimas ir organizavimo metodika.

 

Kontaktai: arch@archfondas.lt. 

Konkurso organizatorius: VšĮ „Architektūros fondas“

Architektūros fondo strateginis partneris: Lietuvos kultūros taryba

Kvietime panaudota fotografo Giedriaus Akelio nuotrauka. 

]]>
2019-11-01
Lietuvos architektūros kritika: istorinis pjūvis https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/lietuvos-architekturos-kritika-istorinis-pjuvis Architektūros kritiką galima suvokti plačiai. Tai viešosios nuomonės formavimo galimybių aibė. Aktyvizmo iniciatyvos, meninės interpretacijos ar, galų gale, spontaniškai besirutuliojantis diskursas socialinėse medijose, – visi šie procesai potencialiai gali įtakoti visuomenės suvokimą apie architektūrinę erdvę. Visgi, neretam susidaro įspūdis, kad klasikinis architektūros kritikos tekstas Lietuvoje nėra dažnas reiškinys. Stokojame leidinių, autorių, požiūrių įvairovės... Ar ši prielaida teisinga? Ar architektūros kritika Lietuvoje išgyvena nuosmukį? O gal priešingai, – transformuojasi ir įgyja kitas formas? Pradėdami diskusiją šia tema, pažvelgsime į reiškinio istoriją. Paskaitoje bus sugretintos architektūros kritikos apraiškos tarpukariu, sovietmečiu bei šiuolaikinėje Lietuvoje.

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

]]>
2019-10-30
Galiausiai - kritika https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/galiausiai-kritika Vieni ją aptarinėja, kiti jos reikalauja, o treti norėtų jos vengti. Ji - kritika. Žvelgiant iš architektų ir urbanistų perspektyvos, ji tikra linksmybių gadintoja. Nepaisant to, ji įkvepia kūrėjus naujai pažvelgti, o gyventojams geriau suprasti juos supančią aplinką ir jos pokyčius. Koks yra kritikos tikslas ir prasmė šiais meilės ir neapykantos laikais? Apie tai savo įžvalgomis dalinsis Valéry Didelon, jau dešimtmetį Paryžiuje dirbantis „Criticat” žurnalo redaktoriumi.

 

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

]]>
2019-10-24
Architektūra ir tikras pasaulis https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/architektura-ir-tikras-pasaulis Architektūrinis diskursas gali atstumti. Ne visi jaučiasi galintys pasisakyti apie juos supančią aplinką, nes pokalbiai apie architektūrą dažniausiai yra pernelyg konceptualūs arba teoretizuoti. O pagrindiniuose žiniasklaidos kanaluose architektūra yra aprašoma gana paviršutiniškai. Dėl šios priežasties, dažnai supratimas apie architekto profesiją, pastatų atsiradimą, architektūros ir visuomenės santykį, yra gana seklus. Kokia kritika būtų suprantama ir patraukli, tačiau nenuvertintų auditorijos? Kaip, be retušuotų vizualizacijų ir “fantastiškų” fotografijų, ji gali padėti geriau suprasti erdvės kūrimą ir architektūros vertę? Ar provokacijos galėtų paskatinti diskusiją? Paskaitoje Mark Minkjan pasakos kaip “Failed Architecture” projektas bando susieti architektūrą ir socialinius klausimus, pasitelkdamas naujas architektūros kritikos formas.

 

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

]]>
2019-10-16
Keista architektūros kritikos mirtis https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/keista-architekturos-kritikos-mirtis Kintantis kultūros ir žiniasklaidos peizažas, per pastaruosius du dešimtmečius, transformavo architektūros diskursą ir toliau nepaliauja jo formuoti. Tačiau verta pabrėžti kelis aiškiai pastebimus dalykus. Architektūros kritika internete, „bendruomenėje be artumo“, kurioje vaizdai karaliauja kaip svarbiausia medija, fragmentuojasi. Dėl nesibaigiančio vaizdų srauto internete, architektūra tampa vis beprasmiškesne, suprekinta ir suardyta, supaprastinta iki mažytės internetinės knygelės, kurią greitai verčiant keičiasi ir juda paveikslėliai. Dabar mes visi esame architektūros kritikais. Olimpas - užkariautas. Koks yra architektūros kritikos vaidmuo šiame nuolatos žaibiškai besikeičiančiame pasaulyje? Ar kritika šiandien dar gali išryškinti diskursą ir įkvėpti refleksijai apie mus supančią architektūrą?

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

]]>
2019-10-09
Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/architekturos-kokybe-integruotas-poziuris-i-kulturos-pavelda Tarpdisciplininė konferencija, skirta Pasaulinei architektūros dienai kvies į paveldą pažiūrėti integruotai

 

Jau penktus metus Pasaulinė architektūros diena bus pažymėta tarpdisciplininėje architektūros kokybės kriterijams skirtoje konferencijoje. Šių metų konferencijoje dėmesys skiriamas nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimo aktualizavimui, jos tema yra Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą.

 

Šiemet konferencija išskirtinė ne tik tema, bet ir formatu, tai bus ir proga aptarti aktualijas, ir bendradarbiavimo platforma. Pirmoji diena skirta forumui, joje pranešimus skaitys kviestiniai pranešėjai, pakviesti konferenciją moderuojančių institucijų. Antroji diena skirta tarpinstituciniam bendradarbiavimui ir polilogo mezgimui. Praktinės įžvalgos ir skirtingų sektorių bendradarbiavimo kompetencija bus plėtojama teminių kūrybinių dirbtuvių, analizuojančių konkrečius, aktualius atvejus metu. Konferenciją rengiant bendradarbiauja trys pagrindiniai partneriai - Lietuvos architektų rūmai, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetas, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Prie jų prisijungė visos, su kultūros paveldo problematika dirbančios organizacijos: Lietuvos architektų sąjunga, Vilniaus dailės akademijos Paminklotvarkos katedra, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Kauno technikos universiteto Architektūros ir statybos institutas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Valstybinės kultūros paveldo komisija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Kultūros paveldo centras, Lietuvos arboristikos centras, VĮ „Lietuvos paminklai“, Lietuvos geografų draugija, Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis, Architektūros kokybės vystymo asociacija, VšĮ „Architektūros fondas“, Heritas.

 

Konferencija, tema Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą, vyks š. m. spalio 7-8 d. „Tech Park SAPIEGOS“, Antakalnio g. 17, Vilniuje.

Registracija bus paskelbta rugsėjo pradžioje, visas naujienas rasite partnerių puslapiuose ir socialiniuose tinkluose.

 

]]>
2019-10-07
Kitoje pusėje. Kas yra kritika? https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/kitoje-puseje-kas-yra-kritika Siekdami suprasti architektūros kritikos reikšmę platesniame kontekste, pokalbių ciklą pradedame nuo teatro, kino ir literatūros kritikų diskusijos. Kas apskritai yra kritika? Kokie jos rašymo iššūkiai ir koks jos vaidmuo įvairiose meno, kultūros srityse? Koks santykis tarp kritiko, kūrinio ir auditorijos? Diskusija iš kitos pusės stengsimės sukurti tvirtą pagrindą šnekėti apie kritikos reiškinį bei nubrėžti gaires tolimesnėse paskaitose apmąstyti architektūros kritiką.


Moderatorius: Karolis Vyšniauskas. Žurnalistų kolektyvo "Nanook" žurnalistas, podkasto (tinklalaidės) NYLA (tarti "nAila") redaktorius.

Pokalbis vyks MO muziejuje (Pylimo g. 17, Vilnius). Pradžia: 20.00 val. Renginys nemokamas.

]]>
2019-09-18
Nidoje prasideda 3-oji paveldosaugos vasaros mokykla https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/nidoje-prasideda-3-oji-paveldosaugos-vasaros-mokykla Nidoje prasideda 3-oji paveldosaugos vasaros mokykla „Kultūriniai kraštovaizdžiai”

 

Jau š. m. rugpjūčio 4-11 d. startuos kasmetinė tarptautinė vasaros mokykla, skirta kultūros paveldo klausimams nagrinėti. Šis gebėjimų stiprinimo renginys suburs studentus, jaunus ir patyrusius specialistus iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos, ypač suinteresuotus UNESCO pasaulio paveldo srities aktualizavimu.

 

2019 m. tema – Istorinis urbanistinis kraštovaizdis (ang. Historic Urban Landscape). Paskaitų, seminarų ir praktinių užsiėmimų metu bus nagrinėjami tarptautiniai dokumentai, tokie kaip 2011 m. UNESCO Rekomendacija dėl istorinio urbanistinio kraštovaizdžio, Darnaus vystymosi darbotvarkė 2030, Naujoji urbanistinė darbotvarkė (ang. New Urban Agenda), Jungtinių Tautų Bendroji klimato kaitos konvencija (UNFCC), Pasaulio banko iniciatyvos ir praktinis jų taikymas. 

 

Ekspertinėmis žiniomis dalinsis vieni žymiausių tarptautinių ekspertų: prof. Alessandra Capuano (Italija), Dennis Rodwell (Jungtinė Karalystė), prof. Michael Turner (Izraelis), prof. Yonca Erkan (Turkija).

Paskaitos ir seminarai yra atviri ir nemokami visuomenei. Vasaros mokykla vyks anglų kalba.

Laukiami visi, kam aktuali tema!

 

Vasaros mokyklos programa: programa

 

Paskaitos ir seminarai vyks Nidos meno kolonijoje, E. Jonušo g. 3, Nida.

Projekto organizatorius: Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Projekto partneriai: Lietuvos architektų rūmai, Nidos meno kolonija, VšĮ „Architektūros fondas“, Vilniaus dailės akademija (Paminklotvarkos katedra), Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, Kultūros paveldo centras. 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Kontaktinis asmuo: Rugilė Puodžiūnienė, rugile.balkaite@gmail.com, tel.: +37061832758

 
]]>
2019-08-11
3-oji paveldosaugos vasaros mokykla https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/3-oji-paveldosaugos-vasaros-mokykla 2019 m. rugpjūčio 4-11 d. Nidoje vyks 3-oji paveldosaugos vasaros mokykla "Kultūriniai kraštovaizdžiai".

Kviečiame studentus, jaunus ir patyrusius specialistus iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos (iki 20 asm.) į 3-ąją paveldosaugos vasaros mokyklą Nidos meno kolonijoje. Tai – kasmetinis vienos savaitės aukštos kokybės gebėjimų stiprinimo renginys, skirtas kultūros paveldo klausimas, ypač UNESCO srities aktualizavimui. 2019 m. tema – Istorinis urbanistinis kraštovaizdis (Historic Urban Landscape). Numatoma nuodugni tarptautinių dokumentų, susijusių su urbanistiniu kraštovaizdžiu ir darnaus vystymosi darbotvarkės tikslų analizė su praktiniais pavyzdžiais.

 

Tarptautiniai ekspertai ir dėstytojai ves specializuotas paskaitas, seminarus ir praktinius užsiėmimus:

prof. Alessandra Capuano (Italija)

Dennis Rodwell (Jungtinė Karalystė)

prof. Michael Turner (Izraelis)

prof. dr. Yonca Erkan (Turkija)

 

Vasaros mokykla vyks anglų kalba.

Tikslinė grupė: architektai, urbanistai, istorikai, kultūros paveldo ir susijusių disciplinų atstovai. Atrinktiems dalyviams organizatoriai suteikia apgyvendinimą, pusryčius ir pietus, tačiau nepadengia kelionės išlaidų į ir iš Nidos. Vasaros mokyklos mokestis: 100 EUR

 

Daugiau informacijos ir registracijos forma - čia

Registruotis galima iki birželio 28 d. 

Atrinkti vasaros mokyklos dalyviai bus paskelbti iki 2019 m. birželio 31 d.

 

Projekto organizatorius:

Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Projekto partneriai:

Lietuvos architektų rūmai, Nidos meno kolonija, VšĮ Architektūros fondas, Vilniaus dailės akademija (Paminklotvarkos katedra), Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, Kultūros paveldo centras. 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

Kontaktinis asmuo: rugile.balkaite@gmail.com, tel.: +37061832758

]]>
2019-08-04
Camilla Borghese paroda „Miesto dialogai / Dialoghi urbani“ https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/camilla-borghese-paroda-miesto-dialogai-dialoghi-urbani 2019 m. gegužės 28 – birželio 22 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ pristatoma fotografės, architektės Camilla Borghese fotoinstaliacija Miesto dialogai / Dialoghi urbani (2014). Atidarymas 2019 m. gegužės 28 d., 18.00 val. VGMC (Latako g. 3).

 

Fotoinstaliaciją sudaro 16 spalvotų fotografijų kompozicija, reprezentuojanti XX a. vidurio Romos modernizmo architektūrą per vieno tipo pastato – keliabučio gyvenamojo namo, kuris itališkai vadinamas palazzina, fasadus.  

 

Camilla Borghese (g. 1977) – architektė ir fotografė, gimusi ir gyvenanti Romoje. 2005 m. Venecijos Ca’Foscari ji baigė paveldosaugos magistrantūrą. Nuo 2000 m. fotografuoja architektūrą. Darbas fotografo Andrea Jemolo studijoje ją pastūmėjo pasukti profesionalios architektūros fotografės keliu. Nuo 2007 m. Camilla dirba pagal užsakymus ir kaip laisva menininkė, bendradarbiauja su Romos galerija „Spazio nuovo“. Surengė parodų Italijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Katare. Fotoinstaliacija „Miesto dialogai / Dialoghi urbani“ 2018 m. rugsėjį tarptautinio architektūros forumo „Modernizmas ateičiai“ proga buvo pristatyta Kauno menininkų namuose. 

 

Atidarymo proga galerijoje „Kairė-dešinė“ vyks pokalbis su fotoinstaliacijos autore. Savo patirtimi dalinsis Camilla Borghese, architektas Audrius Ambrasas ir architektūros fotografas Norbertas Tukaj. Pokalbį moderuos dailėtyrininkė Giedrė Jankevičiūtė ir architektė Julija Reklaitė.

 

Organizatorius: Vilniaus grafikos meno centras 

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

Partneriai: Architektūros fondas, 7 meno dienos, Vilniaus dailės akademija

]]>
2019-05-23
PRADEDAME DIRBTUVIŲ SAVANORIŲ ATRANKĄ! https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/pradedame-dirbtuviu-savanoriu-atranka Keliaujančios architektūros dirbtuvės skelbia savanorių atranką ir kviečia šią vasarą sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse vaikams ir jaunimui!

 

PROJEKTO IDĖJA

 

Keliaujančios Architektūros Dirbtuvės - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis.

 

Projekto formatas - 5 dienų kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui, kurių metu yra įrengiama nauja arba perprogramuojama esama miestelio viešoji erdvė. 2019 metų vasarą bus įgyvendintos 7 kūrybinės dirbtuvės mažuosiuose Lietuvos miesteliuose (iki 1000 gyventojų), dirbtuvės bus vykdomos liepos - rugpjūčio mėnesiais. Dirbtuvių metu planuojama ir šviečiamoji kultūrinė programa (filmų peržiūros, vedamos diskusijos ir kt.) visai miestelio bendruomenei - KAD vizitas miestelyje savaime tampa įvykiu.

  

Aplinka, kurią siekiame sukurti  - tai kokybiška, estetiška viešoji (fizinė) erdvė. Tačiau iš patirties žinodami, kad komandos vizitas miestelyje neapsiriboja vien tik viešosios erdvės kūrimu, suprantame, kad vienas projekto tikslų - ir miestelio bendruomenės, kuri kurs ir naudosis ta erdve po dirbtuvių, aktyvinimas. 

 

Pagrindinis projekto tikslas - skatinti vaikus ir jaunimą būti aktyviais savo aplinkos kūrėjais, aktyvinti bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą mažiausiuose ir/ar sunkiausiai besilaikančiuose Lietuvos miesteliuose.

 

Vaikai - naujoms idėjoms imliausia bendruomenės dalis, todėl dirbame su jais. Be to, provincijoje tai ir silpniausia, labiausiai pažeidžiama, jautriausia jos dalis, kuri dažniausiai neturi savo balso aplinkos kūrime ar miestelio gyvenime.

 

PROJEKTO EIGA

 

Kūrybinių dirbtuvių savanorių komandos bus sudarytos iš architektų, menininkų, mokytojų ir kitų kūrybingų žmonių, vieną savanorį kviečiame prisijungti prie vienos iš septynių komandų. Siekdami dirbtuvėse dalyvaujantiems vaikams ir jaunimui padėti kitaip atrasti ir patirti kasdienes savo miestelio viešąsias erdes, prie komandų kviečiame jungtis performatyviojo meno atstovus (aktorius, šokėjus, muzikantus), taip pat žmones, dirbančius ar besidominčius darbu su bendruomenėmis, kūryba viešosiose erdvėse, darbo su jaunimu patirties turinčius žmones ir kitus projekto tematikai neabejingus savanorius.

 

Planuojama dirbtuvių pradžia - 2019 m. liepos 2 d., 7 dirbtuvės bus vykdomos 2019 m. liepos - rugpjūčio mėnesiais. 

 

SAVANORIO ANKETA

Anketą prašome užpildyti iki 2019 m. gegužės 24 dienos. Rezultatus paskelbsime gegužės 27 dieną. 

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Margaritą Kaučikaitę +370 654 14135, arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas"

Projekto partneris - Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2019-05-07
SKELBIAME MIESTELIŲ ATRANKOS KONKURSĄ! https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/skelbiame-miesteliu-atrankos-konkursa Gerbiami bendruomenių, seniūnijų ir mokyklų vadovai, aktyvūs visuomenės veikėjai ir organizatoriai, 

 

Keliaujančios architektūros dirbtuvės kviečia mažųjų Lietuvos miestelių bendruomenes, seniūnijas, mokyklas ir kt. dalyvauti atrankoje 2019 metų projektui!

 

PROJEKTO IDĖJA


Keliaujančios Architektūros Dirbtuvės - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis.

 

Projekto formatas - 5 dienų kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui, kurių metu yra įrengiama nauja arba perprogramuojama esama miestelio viešoji erdvė. 2019 metų vasarą bus įgyvendintos 7 kūrybinės dirbtuvės mažuosiuose Lietuvos miesteliuose, dirbtuvės bus vykdomos liepos - rugpjūčio mėnesiais.

 

Aplinka, kurią siekiame sukurti  - tai kokybiška, estetiška viešoji (fizinė) erdvė. Tačiau iš patirties žinodami, kad komandos vizitas miestelyje neapsiriboja vien tik viešosios erdvės kūrimu, suprantame, kad vienas projekto tikslų - ir miestelio bendruomenės, kuri kurs ir naudosis ta erdve po dirbtuvių, aktyvinimas. 

 

Pagrindinis projekto tikslas - skatinti vaikus ir jaunimą būti aktyviais savo aplinkos kūrėjais, aktyvinti bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą mažiausiuose ir/ar sunkiausiai besilaikančiuose Lietuvos miesteliuose.

 

Vaikai - naujoms idėjoms imliausia bendruomenės dalis, todėl dirbame su jais. Be to, provincijoje tai ir silpniausia, labiausiai pažeidžiama, jautriausia jos dalis, kuri dažniausiai neturi savo balso aplinkos kūrime ar miestelio gyvenime.

 

 

PROJEKTO EIGA


Projekte kviečiame dalyvauti mažuosius Lietuvos miestelius, turinčius iki 1000 gyventojų. Konkurse dalyvauti labai paprasta, tiesiog užpildykite šią anketa internete - DALYVIO ANKETA.

 

Planuojama dirbtuvių pradžia - 2019 m. liepos 2 d., 7 dirbtuvės bus vykdomos 2019 m. liepos - rugpjūčio mėnesiais. 

 

Užpildytų anketų lauksime iki 2019 m. gegužės 24 dienos. Konkurso rezultatus paskelbsime gegužės 27 dieną. 

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite mūsų facebook ir youtube paskyrose - 

https://www.facebook.com/KeliaujanciosArchitekturosDirbtuves/

https://www.youtube.com/channel/UCJuD2iZy2CVFpfaENPYMyDg

 

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Margaritą Kaučikaitę +370 654 14135 ir atrankos koordinatorę Agnę Motiejauskaitę +37069812302 arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas"

Projekto partneris - Lietuvos kultūros taryba.  

]]>
2019-05-07
Atviros architektūros savaitgalį - Open House Vilnius https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/atviros-architekturos-savaitgali-open-house-vilnius Open House Vilnius - atviros architektūros savaitgalis, balandžio 27 - 28d., kviečia visus vėl pasinerti į architektūrinę šventę Vilniaus mieste!

 

Šių metų renginio tema - mąstymą keičianti architektūra. Tai tokia architektūra, kurios atsiradimas mieste keičia ne tik miesto veidą, bet ir įkvepia keistis kitus, esančius aplink save – pastatus, erdves ar žmones. Tai architektūra, kuri yra daugiau nei pastatas ar fizinė erdvė – ji katalizuoja naujus procesus, išjudina inertišką miesto gyvenimą ir nusistovėjusius žmonių įpročius, prikelia naujam gyvenimui pamirštas vietas ar pažymi didesnių ateities vizijų pradžią. 

 

Open House Vilnius savaitgalio metu pristatysime ir kviesime tyrinėti pastatus, interjerus, viešąsias erdves ir kompleksus, per pastaruosius dešimtmečius ryškiausiai keitusius ir šiandien keičiančius miestą ir mūsų mąstymą. 

 

Atviros architektūros savaitgalio pastatų sąrašas:

 

1  Čekijos Respublikos ambasada

2  Courtyard by Marriott Vilnius City Center - viešbutis

3  Daugiafunkcinio pastato konversija Raugyklos g. 21

4  DC Pier - Danske Bank Globalių paslaugų centro biuras

5  Dešiniojo Neries kranto urbanistinė kalva

6  Estijos Respublikos ambasada

7  Gaisrinė ir Bendrasis pagalbos centras

8  Green Hall 2 - verslo centras

9  Halės turgus

10 Igno Parčevskio namas

11 Internamas - Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos bendrabutis

12 Beepart - Pilaitės kūrybinės dirbtuvės

13 Juozapo Montvilos kolonija Lukiškėse

14 k29 – verslo centras

15 Kazimiero Žoromskio muziejus

16 Kazio Varnelio namai-muziejus

17 Kompozitorių sąjungos pastatas su gyvenamųjų namų kvartalu

18 Kultūros paveldo centras

19 Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (Vileišių rūmai)

20 Lietuvos apeliacinis teismas

21 Lietuvos geležinkelių administracinis pastatas

22 Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas

23 Lietuvos mokslų akademija

24 Lietuvos muzikos ir teatro akademijos centriniai rūmai

25 Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

26 Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos centrinė būstinė

27 Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

28 Lietuvos rašytojų sąjunga

29 Lietuvos Statistikos departamentas

30 Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus

31 LR Konstitucinis teismas

32 LR Krašto apsaugos ministerija

33 LR Kultūros ministerija

34 LR Seimo rūmai

35 LR Sveikatos apsaugos ministerija / Administracinis pastatas Palangos g. 4

36 LR Užsienio reikalų ministerija

37 LR Vyriausybės rūmai

38 Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras | MKIC

39 Nacionalinė dailės galerija | NDG

40 Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras | NFTMC

41 Namas Pavilnyje

42 Ogmios miestas - prekybos ir pramogų centras

43 Pakrantė – kūrybinių industrijų centras

44 Pirklių klubas – verslo centras

45 Quadrum – verslo centras

46 Saulėtekio akademinis miestelis

47 Šiuolaikinio meno centras | ŠMC

48 Skulptoriaus Petro Aleksandravičiaus namas 

49 Sodros administracinis pastatas (Laisvės pr.)

50 Spaudos rūmai

51 Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia ir bernardinių vienuolynas

52 Swedbank centrinė būstinė

53 Teatras Vilniaus klasika / buv. Vilniaus statybininkų kultūros rūmai

54 Tuskulėnų rimties parko koplyčia-kolumbariumas

55 Umiastovskių rūmai

56 Valdo Ozarinsko lofto interjeras

57 Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras

58 Valstybinis Vilniaus Mažasis teatras

59 Venclovų namai-muziejus

60 Victoria – verslo centras

61 Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

62 Vilniaus dailės akademijos naujieji rūmai

63 Vilniaus koncertų ir sporto rūmai

64 Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai

65 Vilniaus santuokų rūmai

66 Vilniaus televizijos bokštas

67 Vilniaus termofikacinė elektrinė nr. 2

68 Vilnius Tech park - startuolių parkas

69 VU Botanikos sodo Žaliasis pastatas (augalas) Kairėnuose

70 Žemės ūkio ekonomikos institutas ir skaičiavimo centras | LAEI


Ekskursijų pastatuose laikai, tiksli savaitgalio programa skelbiama www.openhousevilnius.lt puslapyje.  

 

Renginys yra nemokamas ir atviras visiems.

 

Renginio organizatorius: Všį „Architektūros fondas“.

Reginio partneriai: Lietuvos kultūros taryba, UAB „Schüco Lithuania“. 

 

Daugiau informacijos: info@openhousevilnius.lt 

]]>
2019-04-27