ARCHITEKTŪROS FONDAS https://www.archfondas.lt/lt/ Archfondas.lt Pastatai kalba. Panevėžys nauja data - 2020 m. rugsėjo 12-13 d. https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/pastatai-kalba-panevezys-nauja-data-2020-m-rugsejo-12-13-d 2020 metų rudenį Architektūros fondas pristatys naują projektą „Pastatai kalba”. Tai - atviros architektūros savaitgaliai mažesniuose Lietuvos miestuose. 

Renginio formatas - gidų-savanorių vedamų ekskursijų principu lankomi pastatai. Pagrindinis renginio tikslas - edukacija - siekis ugdyti sąmoningą, kritišką, smalsų ir pilietišką architektūros vartotoją bei sukurti naujas galimybes visuomenei domėtis architektūra ir ją pažinti.  

Pirmasis miestas, kurio gyventojus ir miesto svečius pakviesime susipažinti su miesto pastatais - PANEVĖŽYS. Per dvi dienas planuojama atverti 15 išskirtinių miesto pastatų, ir pravesti apie 300 negirdėtų ekskursijų!

Renginio data perkelta į 2020 m. rugsėjo mėn. 12-13 d. 

 

Norinčius prisidėti kviečiame tapti renginio savanoriu! -> Savanorio anketa

Sekite naujausią projekto Pastatai kalba informaciją -> Facebook. Pastatai kalba -> Instagram. Pastatai kalba

Rašykite mums -> panevezys@pastataikalba.lt

 

Su linkėjimais,

PASTATAI KALBA. PANEVĖŽYS komanda

]]>
2020-09-12
„Vilnius Tech Park“ kviečia kurti mažosios architektūros idėjas Sapiegų parke https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/vilnius-tech-park-kviecia-kurti-mazosios-architekturos-idejas-sapiegu-parke „Vilnius Tech Park“ kviečia į ,,Architektoną” kurti mažosios architektūros idėjas Sapiegų parke 


Sapiegų parke įsikūręs „Vilnius Tech Park“, rugsėjo 11-13 dienomis kvies jaunuosius architektus, menininkus ir kitų susijusių specialybių atstovus dalyvauti intensyviose kūrybinėse dirbtuvėse  – ,,Architektonas”.


Nuo seno menininkų pamėgtas Antakalnio rajonas, šį rudenį vėl įgys naujų spalvų, o Sapiegų parko erdvė taps patraukli šiuolaikiniam miestiečiui, trokštančiam pasprukti nuo šurmulio ir pasinerti į meninę terpę.

„Kadangi Sapiegų parko atnaujinimo projektas yra sustojęs, o šiuo metu nėra žinoma kada ir kokių veiksmų bus imtasi, architektūros dirbtuvių idėjas/kūrinius siūlysime pritaikyti nebūtinai centrinei parko daliai, o apimti ir atvirus vidinius kiemelius, esančius tarp buvusių ligoninės pastatų, taip gyventojus ir parko svečius pritraukiant į naujas erdves“, –  sako projekto vykdytojai.


Praslinkus sovietmečio laikams, miesto viešosios erdvės atsikratė stoiškų praeitį menančių monumentų, tuo tarpu likdamos neįveiklintomis ir aktualumą praradusiomis erdvėmis. Sapiegų parkas išvengė ideologinių monumentų atsiradimo, tačiau sovietinio planavimo – ne. Parko formavimas ir medžių apželdinimas turėjo užstoti barokines bažnyčias, ko pasekoje atskyrė Sapiegų rūmų ansamblio elementus vieną nuo kito.


Renginio dalyviai turės spręsti iššūkį –  Sapiegų parko, kaip viešosios erdvės, atnaujinimą, atliepiantį istorinius, sociologinius ir šiuolaikinio miesto aspektus, ir pasiekti  jam keliamas užduotis.


„Architektono dalyviai bus kviečiami galvoti apie mažosios architektūros bei meninius objektus, kurie stiprintų sinergiją tarp antakalniečių ir „Vilnius Tech Parko“ bendruomenės. Greta įprastų laisvalaikio leidimo parke temos, raginsime dalyvius spręsti sveikos gyvensenos, socializacijos, psichologinės sveikatos klausimus, kurie labai aktualūs šiuolaikiniam ofiso darbuotojui. Žadame tai daryti per parko aplinkos suvokimą, parko naudotojų poreikių išgryninimą, diskusiją apie viešųjų erdvių svarbą mieste“ – sako Živilė Šimkutė, „Mash Studio“ urbanistikos ir strateginio planavimo biuro partnerė.


Specialistė teigia, kad nepasaint to, jog Sapiegų parko kompleksas yra patrauklus veiklų įvairovei, miestiečiai vis dar nežino, kokiuose vidiniuose kiemeliuose jie yra laukiami, o kurie yra skirti komplekso naudotojams. „Šiuos erdvių identiteto ir kitus specifinius su viešų erdvių naudojimu susijusius iššūkius spręsime Architektono metu“, – sako Ž.Šimkutė.


Projekto dalyviams bus suteikta galimybė susipažinti ir bendradarbiauti su patyrusiais architektais, urbanistais, dizaineriais, kurie pateiks naudingų įžvalgų vystant mažosios architektūros idėjas. „Renginio formatas, išsivystęs iš skaitmeninių technologijų hackatonų, architektūros lauke yra dar naujiena. Todėl jį matau kaip proga išmėginti archtektūros tarp/transdiscipliniškumą. Kitaip nei įprasti architektūriniai konkursai, Architektonas sutelks dėmesį į patį procesą, kurio metu dalyviai ieškos prasmingo pasiūlymo ir tuo pat metu mokysis jį aiškiai pristatyti kitiems. Renginyje sukurtos idėjos vėliau bus ne tik eksponuojamos parodoje, bet ateityje galės būti vystomos toliau ir įgyvendinamos“, – sako „Architektūros fondo“ išrinktasis direktorius Martynas Germanavičius.


Kūrybinių dirbtuvių pirmos vietos laimėtojams bus skiriamas 1600 eurų vertės prizas, o visiems dalyviams – dviejų savaičių darbų ekspozicija „Vilnius Tech Park“ erdvėse.

Registracija vykdoma internetu iki rugsėjo 1 d. čia. Registruotis į renginį gali visi norintys jaunieji menininkai, architektai, sociologai, dizaineriai ir kitų susijusių specialybių atstovai, šiuo metu studijuojantys arba tik pradedantys karjerą minėtose srityse. Galima registruotis tiek komandomis (iki 5 asmenų), tiek pavieniui.


Projektą vykdo: Všį ,,Vilniaus Technologijų ir meno centras”

Projekto partneriai: MB „Mash Studio“, VŠĮ „Architektūros fondas“, VšĮ „Rupertas“, Asociacija „Antakalniečių Bendruomenė“, „Šiuolaikinio meno asociacija“. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos Kultūros taryba.


Daugiau informacijos apie projektą rasite https://vilniustechpark.com/architektonas/

]]>
2020-09-11
Architektūros fondo erdvės interjero konkurso darbai https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-erdves-interjero-konkurso-darbai Prieš mėnesį skelbėme atvirą eksperimentinės erdvės interjero vizijų konkursą DARBOVAIZDIS, kuriame kvietėme permąstyti darbo erdvės kaip kraštovaizdžio arba darbovaizdžio sampratą, ją interpretuoti ir įgyvendinti būsimoje Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse Sodas 2123 Vilniuje.

 

Sulaukėme 9 įkvepiančių darbų ir šiandien su dideliu džiaugsmu kviečiame susipažinti su jais. Dėkojame konkurso dalyviams visiems ir kiekvienam asmeniškai už savas darbovaizdžio interpretacijas ir gaivias idėjas! 

 

DARBOVAIZDŽIO DARBAI čia . Juos nuo rugpjūčio 7 d. taip pat galite pamatyti Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse "SODAS 2123" (Vitebsko g. 23, Vilnius).

 

ŠA ATELIER

/ I VIETA ir įgyvendinama idėja /

AČIŪ, ŠA ATELIER, už harmoningą baigtumo ir nebaigtumo vaizdinių dermę kuriant darbovaizdišką identitetą. Ir už įžvalgiai apgalvotus bei konceptualiai gaivius sprendimus. 

  

GABRIELĖ ČERNIAVSKAJA „Darbotopas + Darbocenozė“

/ II VIETA /

AČIŪ, Gabriele, už aukštai iškeltą konceptualumo kortelę ir tinklinį požiūrį į tinklinę organizaciją.

  

ŠILTA ŠIAURĖ „Šiltnamis“

/ III VIETA /

AČIŪ,  ŠILTA ŠIAURE, už eleganciją ir retą konceptualumą, kuris nukreiptas ne į formas, o į žmogų ir jo vidinį darbovaizdį.

  

INBLUM „Archfondas išsinešti“

/ honorable mention /

AČIŪ, INBLUM, už išgirstą kvietimą sukurti konceptualią erdvę, už nuorodas į šiuolaikinį meną ir už gaivų pasiūlymą daugiau laiko leisti lauke.

  

AGNĖ JACUNKSAITĖ ir LINA ALBRIKIENĖ „Architektūros fondo eksperimentinė laboratorija“

AČIŪ, Agne ir Lina, už energiją ir širdį, sudėtą kuriant meniniais sprendimais prisodrintą erdvę kasdieniam Architektūros fondo darbui.

  

DONATAS LINKUS „Ofisas/galerija/ whatever dar prireiktų“

AČIŪ, Donatai, už lengvą, plačią ir autentišką filosofiją bei neblėstantį DIY džiaugsmo populiarinimą.

 

KOTRYNA ČERKAUSKAITĖ / Į̃KURĖS 

AČIŪ, Kotryna, už nesuvaidintą „less is more“ filosofiją ir gerai apgalvotus, maksimaliai universalius ir ekonomiškus sprendimus.

  

MARIUS LUKOŠIŪNAS „Darbovaizdis: Pieva gano v1.0“

AČIŪ, Mariau, už pasiilgtą meilę spalvai ir drąsą ieškant Architektūros fondui išskirtinio, tapybiško charakterio.

 

RAIGARDAS SINKEVIČIUS

AČIŪ, Raigardai, už kokybišką ir racionalų interjero erdvės suvaldymą, nepamirštant autentiško charakterio, praktiškumo ir biudžeto.

 

 
]]>
2020-08-07
DARBOVAIZDIS: Architektūros fondo erdvės interjero konkursas https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/darbovaizdis-architekturos-fondo-erdves-interjero-konkursas Architektūros fondas skelbia atvirą eksperimentinės erdvės interjero vizijų konkursą DARBOVAIZDIS, kuriame kviečia permąstyti darbo erdvės kaip kraštovaizdžio arba darbovaizdžio sampratą, ją interpretuoti ir įgyvendinti būsimoje Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse Sodas 2123 Vilniuje.

 

Architektūros fondas rudenį įsikurs kultūros komplekso Sodas 2123  erdvėje. Įkvepianti kaimynija ir nuolat ieškanti, kurianti, eksperimentuojanti, idėjas auginanti Architektūros fondo savastis skatina ieškoti netradicinių erdvės sprendimų, kurie veiktų ir kaip erdvės eksperimentų aikštelė, ir kaip nuolatinė organizacijos darbo erdvė. Taigi Architektūros fondas klausia: ar galima iš naujo išrasti darbo erdvę?  Kaip sukurti geresnę darbo aplinką už zoom’ą?  Kas yra ofisas šiandien ir po 5 metų? Koks būtų nuolat mutuojantis, kintantis kraštovaizdis darbo kambaryje? Gal tai erdvė plug in'ams? Gal tai infrastruktūra dalintis? O gal tai erdvinių galimybių ekosistema? Ar darbe turi dominuoti stalai, stalčiai, lentynos ir kavos aparatai? Kaip veiktų ofisas-galerijoje-ofise? Ar erdvė darbui yra perteklius? Be ko neįsivaizduojama mimialiausia darbo erdvė?  Darbo erdvė yra žmogaus įrankis, ar žmogus veikia kaip darbo erdvės įrankis? 

 

Kviečiame architektus, menininkus, interjero dizainerius bei šios srities studentus teikti idėjas vizijų konkursui DARBOVAIZDIS. Tai mąstymo ir darymo eksperimentas, kuriame kūrėjai kviečiami ne tik teikia savo idėjas, bet ir jas patiems įgyvendinti Architektūros fondo erdvėje.

 

Erdvė: pirmame aukšte ~40m

Funkcija: ofisas galerijoje ofise

Dalyviai: menininkai, architektai, interjero dizaineriai ir šių sričių studentai

Erdvės apžiūrėjimas:  2020 m. liepos 2 d.  Norinčius dalyvauti apžiūrėjime prašome iki  birželio 29 d. registruotis ČIA. Dėl erdvės apžiūrų ir kitų klausimų teirautis arch@archfondas.lt arba 8 675 06605 (Indrė)

 

Idėjų pateikimas: iki 2020 m. liepos 20 d. Darbus prašome pateikiami el. paštu arch@archfondas.lt

Apimtis: iki 3 vnt. A3 pdf

Prizai: 3 x 500€ trims smagiausioms idėjoms. Su vienos iš idėjų autoriais toliau bus bendradarbiaujama įgyvendinant projektą.


Idėjos įgyvendinimas: iki  2020 m. spalio 1d., kartu su Architektūros fondo komandos pagalba. Biudžetas - 5000 eur.

 

Info apie erdvę ir sąlygas ČIA


Iliustracija: koliažas iš serijos Darbovaizdžiai. Indrė Ruseckaitė, 2020. Naudojami kūrinių fragmentai: Gli Atti Fondamentali, Vita (Supersuperficie). San Martino alla Palma, 1972 © Archivio Superstudio;  Gli Atti Fondamentali, Educazione. Toraldo di Francia, 1971-1972 © Toraldo di Francia

 

 

 
]]>
2020-07-20
Architektūrinių pasivaikščiojimų savaitgalis https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturiniu-pasivaiksciojimu-savaitgalis Open House Vilnius savaitgalis šiais metais vyks liepos 11–12 d. ir pakvies į architektūrinius pasivaikščiojimus mieste, o juos tradiciškai lydės gidų-savanorių pasakojimai apie architektūrą.

 

Šių metų renginio programoje net 12 maršrutų!

Devvyniuose maršrutuose programoje nurodytais laikais ekskursijas ves gidai-savanoriai. Tai – NAUJAmiestis, Dešiniuoju Neries krantu, Žvėryne, (Ne)Panašūs rajonai, Valstybė architektūroje, Tauro kalnas, Prie geležinkelio, Laisvė kūrybai ir Laisvės prospekto smailės.

 

Į šiuos maršrutus bus galima patekti TIK UŽSIREGISTRAVUS Open House Vilnius tinklapyje (jie pažymėti R raide).

 

Trijuose maršrutuose – Šimtmečio atspindžiai Gedimino prospekte, Kultūra Gedimino prospekte ir Politika Gedimino prospekte – lankytojai galės būti PATYS SAU GIDAIS! Tereikės išmanaus telefono, ausinių ir „Open House Vilnius“ programėlės.


„Open House Vilnius“ – tai atviros architektūros savaitgalis, Vilniuje organizuojamas nuo 2015 m. Renginio tikslas – sukurti galimybę kiekvienam domėtis architektūra ir ją pažinti. Renginys nemokamas ir atviras VISIEMS. 

Daugiau informacijos: www.openhousevilnius.lt

Iliustracijos autorė: Ūla Šveikauskaitė

 

]]>
2020-07-11
SKIRKITE 1.2 % ARCHITEKTŪROS EDUKACIJAI IR SKLAIDAI https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/skirkite-12-architekturos-edukacijai-ir-sklaidai Kveičiame skirti 1.2% gyventojų pajamų mokesčio viešajai įstaigai „Architektūros fondas“. Tai nieko nekainuoja, bet gali labai daug!

 

Architektūros fondas yra nevyriausybinė, pelno nesiekianti viešoji įstaiga, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse. Pastarąjį dešimtmetį organizacija veikia kaip atvira platforma, jungianti ir skatinanti įvairias iniciatyvas ir projektus, skirtus architektūros kultūrai puoselėti.

 

 

KAIP INTERNETU UŽPILDYTI PARAMOS FORMĄ

1. Prisijunkite prie EDS naudojantis savo el. bankininkyste ar kitu jums patogiu būdu. 

2. Pasirinkite skiltį DEKLARAVIMAS -> “Pildyti formą” -> “Prašymas skirti paramą”.

3. Laukelyje “Formos kodas” suveskite FR0512 ir spauskite “filtruoti”. Pasirinkite pildyti formą FR0512 v.4.


 

 

4. Pildydami formą FR0512 v.4:

skiltyje 5 - įrašykite 2019;

6S langelyje pažymėkite varnelę;

E1 laukelyje pasirinkite skaičių 2;

E2 laukelyje – 126391219 (tai VšĮ „Architektūros fondas“ įmonės kodas);

E3 laukelyje – ĮSTAIGOS VEIKLAI;

E4 laukelyje – 1,2 (jei norite skirti paramą keliems paramos gavėjams, ją galite išskaidyti 1% ar 0.5%);

E5 laukelyje – 2020.

 

 

 

5. Užpildę formos duomenis viršuje dešinėje spauskite “Pateikti deklaraciją” ir patvirtinkite. 

 

 

 

Prašymą galima užpildyti iki 2020 m. liepos 1 d. 

Ačiū!

Jei kiltų klausimų rašykite mums el. paštu arch@archfondas.lt, mielai padėsime. 

]]>
2020-07-01
KVIEČIAME SAVANORIUS IR KURATORIUS DALYVAUTI 2013-2019 M. PROJEKTŲ TYRIME "Grįžtamojo ryšio link" https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/kvieciame-savanorius-ir-kuratorius-dalyvauti-2013-2019-m-projektu-tyrime-griztamojo-rysio-link "Keliaujančios architektūros dirbtuvės" - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Nuo 2013 metų iki 2019 metų "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu buvo sukurti 52 objektai ir aplankyti 50 mažiausi Lietuvos miesteliai, dirbtuvėse dalyvavo daugiau kaip 350 savanorių.

 

Nuo 2013 metų vykdomas projektas keičiasi ir auga atsižvelgiant į dirbtuvių dalyvių pastabas ir komentarus. Projekto eiga ir darbo metodas kasmet yra atnaujinami siekiant atliepti iškilusius klausimus ir tos dienos poreikius. 

 

Atsižvelgiant į Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl COVID -19 viruso bei paskelbto karantino, “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” organizatoriai, būdami atsakingi ir įvertinę situaciją, šią vasarą nevykdys kasmetinio projekto 7 mažiausiuose Lietuvos miesteliuose. 

 

2020 metų vasarą dirbtuvių organizatoriai vykdys tyrimą “Keliaujančios architektūros dirbtuvės - grįžtamojo ryšio link”. Šių metų projektu - tyrimu, komanda toliau sieks bendradarbiauti su jau 2013-2019 metais dirbtuvėse dalyvavusiais miesteliais bei jų atstovais ir stengsis kiek galima detaliau pamatyti dirbtuves iš komandos savanorio bei kuratoriaus pozicijos.

 

Planuojamas tyrimas bus skirtas gilesnei grįžtamojo ryšio paieškai, įvykusių dirbtuvių apžvalgai ir rekomendacijų būsimoms dirbtuvėms parengimui. Tyrimu norime išsiaiškinti dirbtuvių įtaką miesteliui, geriau suprasti iškilusius iššūkius prižiūrint ir naudojant "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu sukurtus objektus bei įdėmiau pasižiūrėti į dirbtuvių organizavimą ir vidinę šio projekto komunikaciją.

 

Norime pakviesti visus savanorius bei komandų kuratorius, dalyvavusius 2013-2019 metų dirbtuvėse, sudalyvauti mūsų vykdomame tyrime bei užpildyti žemiau pateiktą anketą. 

 

 

VYKDOMAS TYRIMAS

 

Pirmasis etapas - išorinė projekto refleksija (anketas pildo miestelių atstovai), vidinė projekto refleksija (anketas pildo visi dirbtuvėse dalyvavę savanoriai ir kuratoriai). Anketoje pateikti duomenys bus apibendrinti ir naudojami anonimiškai.

Anketos pildomos: 2020 m. birželio 10 d. – birželio 24 d. 

 

Antrasis etapas - miestelių lankymas ir susitikimai su vaikais kartu su projekto savanoriais, esant poreikiui miestelyje - operatyvus objekto atnaujinimas. 

 

Tyrimo tikslas - paruošti projekto leidinį, sukurti skaitmeninę projektų duomenų bazę, paruošti rekomendacijas būsimų dirbtuvių organizavimui, atnaujinti ir patikslinti mūsų dirbtuvių metodologiją.

 

 

Pirmojo etapo metu norime suprasti kokie didžiausi iššūkiai iškilo dirbtuvių metu, kokie yra bendri pastebėjimai ir įžvalgos. Kviečiame visus 2013-2019 metais dalyvavusius dirbtuvėse savanorius ir kuratorius užpildyti anketą žemiau.

 

Užpildytų anketų lauksime iki 2020 m. birželio 24 dienos. Dėl tolimesnių tyrimo etapų su jumis susisieksime birželio pabaigoje.

PILDYTI ANKETĄ

 

Ačiū jums, pasiilgome visų!

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite mūsų facebook paskyroje: 

https://www.facebook.com/KeliaujanciosArchitekturosDirbtuves/

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Eveliną Vasiliauskaitę +370 683 27720 arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas". 

Projekto strateginis partneris - Lietuvos kultūros taryba.

 
]]>
2020-06-24
KVIEČIAME MIESTELIUS DALYVAUTI 2013-2019 M. PROJEKTŲ TYRIME "Grįžtamojo ryšio link" https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/kvieciame-miestelius-dalyvauti-2013-2019-m-projektu-tyrime-griztamojo-rysio-link  

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės" - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Nuo 2013 metų iki 2019 metų "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu buvo sukurti 52 objektai ir aplankyti 50 mažiausi Lietuvos miesteliai.

 

Nuo 2013 metų vykdomas projektas keičiasi ir auga atsižvelgiant į dirbtuvių dalyvių pastabas ir komentarus. Projekto eiga ir darbo metodas kasmet yra atnaujinami siekiant atliepti iškilusius klausimus ir tos dienos poreikius. 

 

Atsižvelgiant į Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl COVID -19 viruso bei paskelbto karantino,  “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” organizatoriai, būdami atsakingi ir įvertinę situaciją, šią vasarą nevykdys kasmetinio “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” projekto 7 mažiausiuose Lietuvos miesteliuose. 

 

2020 metų vasarą dirbtuvių organizatoriai vykdys tyrimą “Keliaujančios architektūros dirbtuvės - grįžtamojo ryšio link”. Šių metų projektu - tyrimu, komanda toliau sieks bendradarbiauti su jau 2013-2019 metais dirbtuvėse dalyvavusiais miesteliais bei jų atstovais. 

 

Planuojamas tyrimas bus skirtas gilesnei grįžtamojo ryšio paieškai, įvykusių dirbtuvių apžvalgai ir rekomendacijų būsimoms dirbtuvėms parengimui. Tyrimu norime išsiaiškinti dirbtuvių įtaką miesteliui, geriau suprasti iškilusius iššūkius prižiūrint ir naudojant "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu sukurtus objektus. 

 

Norime pakviesti visus miestelius, dalyvavusius 2013-2019 metų dirbtuvėse sudalyvauti ir mūsų vykdomame tyrime bei užpildyti žemiau pateiktą anketą.

 

 

TYRIMO EIGA

 

Pirmasis etapas - “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” 2013-2019 miestelių apžvalga ir projekto įvertinimo anketos užpildymas. Anketos pildomos: 2020 m. gegužės 15 d. – birželio 11 d. 

 

Antrasis etapas - "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" komandos atvykimas į miestelį, susitikimas ir interviu su miestelio atstovu (esant poreikiui ir susiklosčius situacijai, kada karantinas pratęsiamas, yra numatomi virtualūs vizitai ir pokalbiai).

 

Planuojame daryti ir keletą ilgesnių vizitų, kurių metų, kartu su dirbtuvių organizatoriais, atvyktų ir miestelyje dalyvavę "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" savanoriai, kurie susitiktų su vaikais ir kartu pataisytų objektą.

 

Tyrimo tikslas - paruošti projekto leidinį, sukurti skaitmeninę "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" projektų duomenų bazę, paruošti rekomendacijas būsimų dirbtuvių organizavimui, atnaujinti ir patikslinti mūsų darbo metodologiją bei dirbtuvėse taikomą metodą.

 

 

 

Pirmojo etapo metu norime suprasti kaip gyvena dirbtuvių metu aplankyti miesteliai ir juose sukurti objektai, tad kviečiame visus 2013-2019 metais dalyvavusius miestelius užpildyti anketą.

 

Užpildytų anketų lauksime iki 2020 m. birželio 11 dienos. Dėl tolimesnių tyrimo etapų su Jumis susisieksime birželio antrojoje pusėje. 

PILDYTI ANKETĄ.

 

Ačiū Jums, pasiilgome visų miestelių ir tikimės Jus visus aplankyti!

 

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite mūsų facebook paskyroje: 

https://www.facebook.com/KeliaujanciosArchitekturosDirbtuves/

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Eveliną Vasiliauskaitę +370 683 27720 arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas". 

Projekto strateginis partneris - Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2020-06-11
ARCHITEKTŪROS FONDO DIREKTORIAUS KONKURSAS https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-direktoriaus-konkursas Kviečiame dalyvauti viešosios įstaigos ,,Architektūros fondas” direktoriaus konkurse. 


Architektūros fondas yra 2004 metais įsteigta nevyriausybinė, pelno nesiekianti viešoji įstaiga, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse. Pastarąjį dešimtmetį organizacija veikia kaip atvira platforma, jungianti ir skatinanti įvairias iniciatyvas ir projektus, skirtus architektūros kultūrai puoselėti. Pastaruoju metu Architektūros fondas tapo strategiškai remiama ir tarptautiškai žinoma institucija, kuri netrukus įsikurs naujoje erdvėje – kultūros komplekse „SODAS  2123”. 

 

Paraiškų teikimo pradžia: 2020 m. balandžio 9 d. 

Paraiškų teikimo pabaiga: 2020 m. gegužės 15 d. 24.00 val.

Sprendimo dėl naujo direktoriaus skelbimas: 2020 m. birželio 15 d. 

Planuojama direktorius darbo  pradžia: 2020 m. liepos 1 d. 

 

 

Organizacija

 

Architektūros fondas rengia viešas paskaitas, diskusijas, ekskursijas, kūrybines dirbtuves, leidžia leidinius ir organizuoja renginius, skirtus architektūros kultūros sklaidai, įsitraukia į projektus ir parodas Lietuvoje ir užsienyje, 2016 ir 2018 metais organizacija prodiusavo Lietuvos paviljonus Venecijos architektūros bienalėje. Kasmet prie organizacijos vykdomų tęstinių projektų – atviros architektūros savaitgaliai ,,Open House Vilnius” ir ,,Pastatai kalba”, projektas Lietuvos regionų vaikams ir jaunimui ,,Keliaujančios architektūros dirbtuvės”, Architektūros [pokalbių] fondo paskaitų ciklai, architektūros kritikos platforma ,,Aikštėje” ir kitų – prisijungia virš 700 savanorių. Visi organizacijos vykdomi tęstiniai projektai yra nemokami ir prieinami visiems.  

 

2018 m. Architektūros fondas apdovanotas šv. Kristoforo statulėle už Vilniaus architektūros sklaidą. 2019 m. organizacija tapo europinio tinklo  Future Architecture Platform nare. 2020 m. organizacija įsikurs naujoje erdvėje – kultūros komplekse „SODAS  2123”. 

 

Architektūros fondas yra iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, privačių rėmėjų ir kitų valstybinių bei tarptautinių fondų lėšomis. Organizacija yra gavusi Lietuvos kultūros tarybos strateginį finansavimą 2019–2021 metams. 

 

 

Architektūros fondas ieško direktoriaus, kuris gali, nori bei turi patirties: 

 

- Kurti ilgalaikius strateginius organizacijos tikslus, rengti ir įgyvendinti trumpalaikius veiklos  planus organizacijos tikslams įgyvendinti;

- Kurti ir įgyvendinti ilgalaikio organizacijos finansavimo strategiją, palaikyti ryšius su rėmėjais ir užtikrinti organizacijos finansavimą;

- Kurti ir įgyvendinti organizacijos komunikacijos ir marketingo strategiją, atlikti atstovo spaudai vaidmenį, kai kalbama apie organizacijos veiklas;

- Atstovauti organizacijai Lietuvoje ir tarptautiškai, palaikyti ryšius su vyriausybės, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių ir kitų suinteresuotų šalių atstovais, taip pat su vietos ir tarptautiniais partneriais;

- Vadovauti horizontalios struktūros organizacijos komandai, atrasti, įkvėpti ir paskatinti komandos narius, rūpintis komandos poreikiais ir rezultatais, palaikyti ir stiprinti dinamišką organizacijos kultūrą ir vertybes;

 

Architektūros fondo direktorius yra pavaldus fondo Valdybai, dirba padedamas patariamosios Tarybos, veiklas vykdo kartu su projektų vadovų ir administracijos komanda. Daugiau informacijos apie institucijos veiklas ir komandos sudėtį galima gauti kreipiantis adresu arch@archfondas.lt.

 

 

Reikalavimai kandidatui: 


- Būtinas universitetinis išsilavinimas (bakalauro arba magistro laipsnis, magistro laipsnis būtų privalumas), bent viena studijų pakopa turi būti susijusi su architektūros studijomis; viešojo administravimo, politikos mokslų, verslo ar nevyriausybinio sektoriaus vadybos studijos būtų privalumas;

- Patirtis ne pelno ir kultūros organizacijų vadybos srityje, rengiant ir vykdant kultūros projektus tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje erdvėje;

- Vadybinės kompetencijos: gebėjimas organizuoti, planuoti ir derinti skirtingus interesus;

- Vietinio ir tarptautinio architektūros ir kultūros lauko išmanymas;

- Asmeninės savybės: įsitraukimas, lyderystė, gebėjimas produktyviai dirbti sociokratinėje horizontalioje struktūroje, gebėjimas įkvėpti ir motyvuoti, pagarba įvairovei ir nusistovėjusiai dinamiškai organizacijos kultūrai, atvirumas idėjoms, gebėjimas telkti naujus narius, deleguoti darbus, ieškoti inovatyvių sprendimų tiek organizacijos valdyme, tiek veiklose;

- Puikūs lietuvių ir anglų kalbos raštu ir žodžiu įgūdžiai.

 

 

Paraiškų teikimo ir atrankos tvarka 

 

Paraiškos dokumentai:

- Gyvenimo aprašymas

- Motyvacinis laiškas

- 2 rekomendacijos

Paraiškos dokumentus siųsti el. paštu arch@archfondas.lt, laiško pavadinimas – ,,Direktoriaus konkursas”. 

 

Organizacijos direktorių rinks Architektūros fondo Valdyba su projekto vadovų komanda.

 

Paraiškų teikimo pradžia: 2020 m. balandžio 9 d. 

Paraiškų teikimo pabaiga:  2020 m. gegužės 15 d. 24.00 val.

Pirmąjį atrankos etapą praėję kandidatai 2020 m. gegužės 25 – birželio 5 d. turės parengti 2021–2023 m. Architektūros fondo veiklos pasiūlymą. 

2020 m. birželio 8-12 d. atrinktus kandidatus pakviesime į pokalbį, kuris vyks Vilniuje. Sprendimas dėl naujo Architektūros fondo direktoriaus bus skelbiamas 2020 m. birželio 15 d.  

Planuojama naujo Architektūros fondo direktoriaus darbo pradžia – 2020 m. liepos 1 d. 

 

 

Santrauka

Pareigos: Viešosios įstaigos ,,Architektūros fondas” direktorius

Darbo užmokestis: 1900 eur (neatskaičius mokesčių).

Kadencija 3 metai.

Darbo vieta: Raugyklos g. 21, Vilnius. 

 

Dėl papildomos informacijos prašome susisiekti el. paštu arch@archfondas.lt arba telefonu su Architektūros fondo Valdybos nare Julija Reklaite (8 600 99 690).

]]>
2020-05-15
Ritminiai susikirtimai: girdimoji architektūra ir garsiniai įtrūkimai https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/ritminiai-susikirtimai-girdimoji-architektura-ir-garsiniai-itrukimai Vizualumas architektūroje ir urbanistiniame dizaine užgožia girdėjimo ir klausymo gebėjimus. Garsas yra vienas svarbiausių elementų, padedančių vartotojams suvokti aplinką. Akustinė aplinka neapsiriboja foniniais garsais, specifiškais garsovaizdžiais ar garsine tarša, sukelta eismo ir mūsų kasdienės veiklos. Greičiau tai yra girdimųjų patirčių supratimas ir garsinių teritorijų atradimas urbanistinėse erdvėse klausymo ir girdėjimo pagalba.

Banu Çiçek Tülü ir Samuel Perea-Díaz teigia, kad garso architektūroje ir urbanistiniame dizaine tyrimai turi didelį potencialą. Kaip garsas gali prisidėti prie urbanistinės aplinkos supratimo? Kokios metodologijos padeda puoselėti garsą kaip įrankį, skatinantį socialinį dalyvavimą? Paskaitoje bus analizuojama ambivalentiško ryšio tarp garso, architektūros ir urbanistinių erdvių istorija bei pačių pranešėjų tarpdisciplininės metodologijos.

 

PAPILDOMI RENGINIAI

 

Garso dirbtuvės RITMINIAI SUSIKIRTIMAI su BANU ÇIÇEK TÜLÜ  AND SAMUEL PEREA-DIAZ

2020 03 28 (šeštadienis)

14:00 @ Luna6 (Zanavykų g. 6, Vilnius) ir stoties rajonas, Vilnius.

 

Ciklo uždarymo renginys KIEK DIMENSIJŲ TURI MIESTAS?

Pollxs Harmanxs 

ToyBoy & DJ Pam

morrr

Mykolaitis

2020 03 28 (šeštadienis)

22:00 @ Empty Brain Resort (Vitebsko g. 23, Vilnius)

 

]]>
2020-03-26
Lūžio taškas: ar menas gali išpranašauti miesto gyvenimą? https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/luzio-taskas-ar-menas-gali-ispranasauti-miesto-gyvenima Menas geba ne tik reprezentuoti realybę, bet ir ją formuoti bei transformuoti. Nuo novelių iki paveikslų ar tiesioginių kultūrinių intervencijų, – vaizduotę žadinantys miesto vaizdiniai įgalina pažvelgti į urbanistinę ateitį šiandien. Paskaitoje bus apžvelgiamas santykis tarp meno ir urbanistinių vietovaizdžių. Pagrindiniai klausimai, į kuriuos bus ieškoma atsakymų: ar kūrybinės veiklos gali aktyviai nuspėti miesto ateitį? Kaip kritinis ir kūrybingas susidūrimas su miesto infrastruktūra gali pasitarnauti urbanistinius vietovaizdžius kuriantiems žmonėms? Kur galima rasti sąlyčio taškų, padėsiančių kūrėjams transformuoti materialiąsias realybes? Ir galiausiai: ar meninės intervencijos yra įkalintos pagražinimo (angl. beautification) ir gentrifikacijos santykio? Ar menas gali suardyti šią dichotomiją?

]]>
2020-03-19
Menas ir (anti)social(istiniai) būstai Serbijoje: prieštaravimai ir antagonizmai https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/menas-ir-antisocialistiniai-bustai-serbijoje-priestaravimai-ir-antagonizmai Būstas (angl. housing) yra esminis infrastruktūros elementas, įgalinantis socialinę reprodukciją, ir dėka kurio įmanomas gyvenimas. Šiuolaikinis būstas atsidūrė mūšio lauke tarp neoliberalaus judėjimo, atakuojančios socialinę infrastruktūrą, ir visuomeninių (angl. grassroots) judėjimų, kovojančių prieš antisocialią organizaciją ir valdymą. Visame pasaulyje miestai išgyvena šiuos mūšius, dar vadinamus būsto krize (angl. housing crisis). Ilgą laiką menas buvo integrali neoliberalios valdžios ir politikos dalis, susijusi su „būsto regeneracija“. Tikimasi, kad menas sukurs socialines ir ekonomines vertes, atstatys stagnuojančias postindustrinių miestų ekonomikas, atgaivins bendruomenes, nepaisant mažo įrodymų kieko, kad menas gali atlikti bent vieną iš šių užduočių.

Paskaitoje Ana Vilenica nagrinės daugiasluoksnius socialinio meno prieštaravimus Europos periferijose. Šiandieninė meno rolė(s) būsto problemose yra naujausių kapitalizmo mutacijų, paverčiančių menus į kapitalo šaltinius, indikatorius. Tačiau galime aptikti daug atvejų, kai menai susivienijo su engiamais gyventojais, tapdami karingais bendrininkais kovose dėl būsto. Solidarumo principas buvo ir yra pagrindinė jėga meno politinėje plotmėje, kuriuo siekiama atgauti mūsų istorijas, statyti naujas socialines infrastuktūras ir palengvinti įgūdžių mainus / organizavimąsi būsto judėjimų viduje. Analizuodama situaciją Serbijoje, Vilenica išgrynins socialinio meno tipologiją ir atkreips dėmesį į nuolatinio pasidavimo ir išnaudojimo draskomą šiuolaikinį meną bei jo bandymus sukurti alternatyvius naratyvus ir naujas reprodukcijos formas be visuomenės. 

 

PAPILDOMI RENGINIAI
 
Viešojo intereso falsifikacija ir alternatyvių erdvių susiformavimas. Lietuvos kino teatro ir Reformatų atvejai 
Pristato EGLĖ MIKALAJŪNĖ ir DIONIZAS LITVAITIS 
2020 03 11 (trečiadienis)
19:00 @ Studium P (Pylimo g. 20 Vilnius) 
 
Filmo „Cathy Come Home" (liet. Cathy grįžta namo) (1966 m.) peržiūra + diskusija su Ana Vilenica. Filmo režisierius: Ken Loach
2020 03 13 (penktadienis)
19:00 @ Luna6 (Zanavykų g. 6, Vilnius)
 
]]>
2020-03-12
Hibridinė erdvė https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/hibridine-erdve Paskaitoje bus aptariamas „Hybrid Space“ (liet. Hibridinės erdvės) santykis su urbanistiniais ir erdviniais fenomenais. Pastarieji bus analizuojami pristatant keletą „Hybrid Space Lab“ (liet. Hibridinės erdvės laboratorijos) projektų. „Hybrid Space“ integraliai analizuoja fizines erdves ir medijų tinklus, taip pat sukurtas ir natūralias aplinkas.

Hibridinė erdvė kuria ryšius aktyvuodama „persidengimų hibridines strategijas“, kurios paremtos tikėjimu, jog idėjų perkėlimas iš vienos disciplinos į kitą yra kultūrinių inovacijų pagrindas. „Hybrid Space Lab“ dirba su tokiomis tarpusavyje susijusiomis šiandienos temomis, kaip aplinkos ir klimato pokyčiai, globalizacija ir migracija, skaitmenizacija ir technologinių inovacijų akceleracija.

]]>
2020-03-05
Kūrybinių mainų 2020 sėkmė https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/kurybiniu-mainu-2020-sekme Vasario 12–13 dienomis Architektūros ir dizaino muziejuje (MAO) Liublianoje, Slovėnijoje įvyko didžiausias kasmetinis Future Architecture platformos susitikimas Kūrybiniai mainai (Creative Exchange) 2020. Įkvepiantis renginys sulaukė virš 100 lankytojų, subūrė tarptautinę auditoriją – ką tik atrinktus Future Architecture kūrėjus, platformos narius, žymius mąstytojus ir Future Architecture entuziastus, ir pakvietė diskutuoti apie architektūros ateitį. Šis renginys pažymėjo 2020 metų Europos architektūros programos, kurią sudarys parodos, konferencijos, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės, vasaros mokyklos ir Archifutures leidybos projektai 12-oje Europos miestų, pradžią. 

 

Architektūros fondas platformos nariu tapo 2019 metais. Šiemet, įsiliedamas į šios europinės platformos veiklą, Architektūros fondas įgyvendins programą Building Narratives / Materialūs pasakojimai ir savo projektuose pristatys 8 kūrėjus iš Europos. Visa 2020 m. Europos architektūros programa bus paskelbta balandžio mėnesio pradžioje. 

 

 

Kviečiame pasimėgauti įspūdžiais, nuotraukomis ir vaizdo įrašais iš 2020 m. Kūrybinių mainų!

 

 

Susitikimų konferencija (Matchmaking Conference)


Pirmoji renginio diena buvo skirta susipažinti su 25 projektais ir jų autoriais, kuriuos atrinko kuratoriai ir meno vadovai iš 26 platformos narių organizacijų, Future Architecture platformos alumni ir internetu balsavusi publika. Savo idėjas ir projektus pristatė kūrėjai: Critical Practice (Jungtinė Karalystė), Unfolding Pavilion (Italija), Augustin Schang (JAV), Institute for Linear Research (Lichtenšteinas), Diego Sologuren ir Brad Downey (Šveicarija), TEN Studio & Alexis Kalagas (Australija), Jason Rhys Parry (JAV), CIVIS (JAV), Amigdala (Italija), Mies. TV (Austrija), Goda Verikaitė (Nyderlandai), Architects Climate Action Network (Jungtinė Karalystė), Sonja Lakić (Bosnija ir Hercogovina), Architecture of Shame (Italija), Proyecto Colectivo (JAV), Grégoire Deberdt (Prancūzija), Un-war space lab (Bosnija ir Hercogovina), Will Jennings (Jungtinė Karalystė), Renzo Sgolacchia (Nyderlandai), Constantinos Marcou (Kipras), Forty-Five Degrees (Vokietija), Office of Human Resources (JAV), Itinerant Office (Ispanija), TiriLab (Graikija) ir pais(vi)agem (Ispanija). Taip pat savo projektą pristatė Monique Besten (Nyderlandai), kuriai metų rašytojos įvertinimą skyrė organizacija dpr-barcelona. 

 

Didžioji dalis idėjų autorių aktualizavo socialinius ir aplinkos klausimus architektūroje, kiti bandė atliepti architektūros iššūkius, susijusius su technologijomis, planavimu ir paveldu. 

 

Pirmosios dienos pristatymus ir 2020 m. konkursui pateiktas idėjas apibendrino architektės ir tyrimų instituto Het Nieuwe Instituut Nyderlanduose direktorės Marinos Otero Varzier metinė apžvalga. Visa apžvalga netrukus bus patalpinta Future Architecture platformos tinklapyje.  

 

Antrąją renginio dieną buvo proga išgirsti daugiau detalių apie 2020 m. Europos architektūros programą. Platformos nariai pristatė savo 2020 metų planus ir programas: All the Beauties of the Cities / Visų miestų grožis (VI PER galerija, Praha), Building Narratives / Materialūs pasakojimai (Architektūros fondas, Vilnius), Urban Talks / Miesto pokalbiai (Belgrado tarptautinė architektūros savaitė, BINA, Belgradas), The Open Bookshelf: Future Architecture Library / Atvira knygų lentyna: Future Architecture biblioteka (dpr-barcelona, Barselona), In Practice: Architecture Education for the Future / Praktiškai: architektūros edukacija ateityje (Architektūros ir dizaino muziejus, MAO, Liubliana), MAXXI Architecture Film Summer School / MAXXI architektūros filmų vasaros mokykla (MAXXI muziejus, Roma), Systemic Approach in Design / Sisteminis požiūris dizaine (Design Biotop, Liubliana), OAT Autumn Programme / OAT rudens programa (Oslo architektūros trienalė, OAT, Oslas), Future Architecture Summer School / Future Architecture vasaros mokykla (Kosovo architektūros festivalis, KAF, Priština), Staged Nature / Inscenizuota gamta (Calouste Gulbenkian fondas, Lisabona), The Publishing School: Publishing Acts I-II-III / Leidybos mokykla: leidybos veiksmai I-II-III (DAI-SAI, Pula), Tirana Architecture Week 2020: Catalysts of Change / Tiranos architektūros savaitė 2020: pokyčių katalizatoriai (POLIS universitetas, Tirana), Living in The Country, Reinventing the Non-Urban Condition / Gyvenimas kaime, ne-miesto sąlygų atradimas (HDA, Gracas), Future Architecture Collection / Future Architecture kolekcija (Lisabonos architektūros trienalė, Lisabona). Renginio metu prisistatė ir nauji platformos nariai – Theatrum Mundi (Paryžius, Londonas) ir BETA, Timišuaros architektūros bienalė (Timišuara).

 

Video interviu su 25 atrinktais kūrėjais

Nuotraukos iš 1-os renginio dienos

Nuotraukos iš 2-os renginio dienos

 

 

Pokalbiai (Focus Talks)


Pokalbių (Focus Talks) dalyje šiais metais pranešimus skaitė James Taylor-Foster, rašytojas, redaktorius, šiuolaikinės architektūros ir dizaino kuratorius ArkDes Stokholme, Mariana Pestana, architektė ir Stambulo dizaino bienalės kuratorė, Marina Otero Verzier, architektė ir tyrimų instituto Het Nieuwe Instituut Nyderlanduose direktorė, Léa-Catherine Szacka, architektė, istorikė ir kritikė, Biennials/Triennials: Conversations on the Geography of Itinerant Display (liet. Bienalės/trienalės: pokalbiai apie keliaujančių parodų geografiją) autorė, ir Thomas Geisler, dizaino kuratorius ir kultūros prodiuseris, parodos BIO 26, Common Knowledge (liet. BIO 26, Bendras žinojimas) kuratorius. Visų pranešėjų kalbas ir įžvalgas apibendrino gyva jų diskusija. Šių pranešimų vaizdo įrašas netrukus bus patalpintas Future Architecture tinklapyje. 

 

Nuotraukos iš Pokalbių (Focus Talks)


 

Idėjų mugė (Future Architecture Fair)


Kūrybinių mainų (Creative Exchange) renginio metu vykusi idėjų mugė (Future Architecture Fair) suteikė galimybę architektams, architektų studijoms, institucijoms, kultūros prodiuseriams, kuratoriams ir kitiems profesionalams prisistatyti ir parodyti savo projektus, susitikti su kitais renginio dalyviais, užmegzti bendradarbiavimo kontaktus, atnaujinti žinias architektūros lauke. Renginio akcentu tapo kokteilių vakaras (Pitch Cocktails) – oficiali programos dalis, kuomet visi idėjų mugės dalyviai pristatė save ir savo darbus viešai kelių minučių trukmės prezentacijų būdu. Šiais metais prisistatė virš dešimt organizacijų ir kūrėjų, tarp kurių Architecture Thinking School for Children / Architektūrinio mąstymo mokykla vaikams iš Minsko, Tbilisi Architecture Biennial / Tbilisio architektūros bienalė, City Triennial Gothenburg / Goteborgo miesto trienalė ir kiti.

 

Nuotraukos iš Idėjų mugės (Future Architecture Fair)


 
Apie Future Architecture platformą

 
Future Architecture platforma yra pirmoji visos Europos platforma, jungianti architektūros muziejus, festivalius ir kitus kultūros operatorius, pristatančius idėjas apie ateities miestus ir architektūrą plačiajai visuomenei. Platforma yra bendrai finansuojama pagal Europos sąjungos programą „Kūrybiška Europa“.
 
 
Future Architecture yra daugiau nei konkursas. Future Architecture keičia architektūros pagrindus Europoje ir už jos ribų. Tyrinėja ribas. Griauna sienas. Kuria naujas sistemas. Formuoja naujas sąjungas. Suteikia galimybę talentingiems konceptualiems mąstytojams ir praktikams pasisakyti ir būti pastebėtiems bei išgirstiems.
 
 
Daugiau informacijos: www.futurearchitectureplatform.org 
 
 
 
]]>
2020-03-03
Be vietos judėti: nuo neoliberalaus miesto iki katastrofų kapitalizmo https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/be-vietos-judeti-nuo-neoliberalaus-miesto-iki-katastrofu-kapitalizmo Anthony Iles savo paskaitoje pristatys dviejų koncepcijų – gentrifikacijos ir regeneracijos – ištakas, apžvelgs šiandien vykstančius pokyčius kalboje, kuri vartojama valstybės ir vystytojų vykdomuose regeneracijos projektuose Jungtinėje Karalystėje. Rašytojas taip pat pateiks menininkų, dirbančių „abiejose barikadų pusėse“ patirtimis grįstas analizes, pasiūlys įžvalgų apie dabartinius pokyčius ir apie nuolat vykstančius procesus meno santykyje su urbanistine plėtra bei apgyvendinimo iššūkiais. Paskaitoje bus pristatytas ir naujas projektas – „Housing Art“ (liet. Būsto menas), kuriuo siekiama suvokti šių dienų galimybes ir iššūkius apibrėžti meno ryšį su miestu, mums judant nuo neoliberalios eros link katastrofų kapitalizmo.

 

PAPILDOMI RENGINIAI

 

TOMAS MARCINKEVIČIUS

„Autonomija“ (keliuose) Centrinės ir Rytų Europos (miestų): 1)... kas? 2) ar mums tai tikrai rūpi? 

2020 02 26 (trečiadienis)

19:00 @ Luna6 (Zanavykų g. 6, Vilnius)

 

NICOLA GUY

Nuosavybės teisių atstatymas ir kultūrinės praktikos suvienytame Berlyne

KAROLINA RIMKUTĖ

Skvotų estetikos pasisavinimo kaip neoliberali prekariatas normalizavimo strategija

AFTERPARTY su Zolo, Onegin ir Boleslove

2020 02 28 (penktadienis)

20:00 @ XI20 (renginio vietą sužinosite parašę į tourist@hardcore.lt)

 
]]>
2020-02-27
Paskelbti 2020 m. Future Architecture nugalėtojai https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/paskelbti-2020-m-future-architecture-nugaletojai Future Architecture platforma paskelbė finalinį atrinktųjų idėjų ir jų kūrėjų sąrašą, kurie vasario 12–13 d. dalyvaus Creative Exchange 2020 renginyje, vyksiančiame Architektūros ir dizaino muziejuje (MAO) Liublianoje, Slovėnijoje. Future Architecture kvietimas teikti idėjas 2020 metams  sulaukė rekordinio susidomėjimo – pasiūlytos 433 idėjos iš 53 skirtingų šalių, kurias teikė per 800 pavienių kūrėjų ar kolektyvų. 7 idėjas pateikė kūrėjai iš Lietuvos.

 

Atrinkti kūrėjai

Future Architecture platformos nariai balsavo už tokius kūrėjus, kaip Love Di Marco, Tobias Hentzer Dausgaard ir Arya Arabshahi (Londonas, JK) ir idėją Critical Practice; Daniel Tudor Munteanu, Davide Tommaso Ferrando ir Sara Favargiotti kartu su Ana Victoria Munteanu, Eliza Rabiniuc Mocanu, Magda Vieriu ir Octavian Hrebenciuc (Trento, IT) ir jų darbą Unfolding Pavilion;  Agustin Schang (Niujorkas, JAV) su Ways of Treating Buildings in Order to See Them; Godą Verikaitę (Roterdamas, NL) ir jos darbą Recycling Utopia. Platformos nariai iš viso išrinko 20 idėjų. Praėjusių metų Future Architecture aliumniai išrinko keturias idėjas ir jų kūrėjus, tarp kurių – Alkistis Thomidou ir Gian Maria Socci (Berlynas, DE) su darbu 35 Meridians of Radical Rituals ir Stephanie Kyuyoung Lee (Niujorkas, JAV) idėja Agro Commune.

 

Balsuodami internetu, Future Architecture platformos tinklapio ir socialinių tinkle sekėjai išrinko tyrėjų kolektyvą pais(vi)agem, kurį sudaro Enrico Porfido ir Claudia Sani (Barselona, ES). Kartu su Future Architecture idėjų konkursu vyko ir rašytojų konkursas, kurį organizavo dpr-barcelona, vienas iš Future Architecture platformos narių. Šiemet dpr-barcelona Rašymo Stipendiją laimėjo  Monique Besten (NL) su pasiūlymu The Wanderer. 

Daugiau informacijos apie atranką ir rezultatus

 

Kūrybiniai mainai (Creative Exchange)

Vasario 12–13 dienomis Architektūros ir dizaino muziejuje (MAO) Liublianoje (Slovėnija) vyks pagrindinis Future Architecture platformos susitikimo renginys Creative Exchange (kūrybiniai mainai). Pirmąją renginio dieną atrinkti 25 kūrėjai viešai pristatys savo darbus platformos nariams ir susirinkusiai auditorijai. Antroji diena bus skirta visų Future Architecture platformos narių veiklų 2020 m. Europos architektūros programoje pristatymams. Renginio metu Architektūros fondas pristatys 2020 m. programą Building Narratives (Materialūs pasakojimai).


Praktinė informacija

Creative Exchange 2020

(organizatorius – Future Architecture platforma)

 

Data: 2020 m. vasario 12 - 13 d.

Laikas: 09:00 - 21:00

Renginys nemokamas


Vieta

Architektūros ir dizaino muziejus (MAO)

Rusjanov trg 7

1000 Liubliana, Slovėnija

 

Renginys Facebook: https://www.facebook.com/events/551003695741882/


Apie Future Architecture platformą

Future Architecture platforma yra pirmoji visos Europos platforma, jungianti architektūros muziejus, festivalius ir kitus operatorius, pristatančius idėjas apie ateities miestus ir architektūrą plačiajai visuomenei. Platforma yra bendrai finansuojama pagal Europos sąjungos programą „Kūrybiška Europa“. „Architektūros fondas“ platformos nariu tapo 2019 m.  

 

Future Architecture yra daugiau nei konkursas. Future Architecture keičia architektūros pagrindus Europoje ir už jos ribų. Tyrinėja ribas. Griauna sienas. Kuria naujas sistemas. Formuoja naujas sąjungas. Suteikia galimybę talentingiems konceptualiems mąstytojams ir praktikams pasisakyti ir būti pastebėtiems bei išgirstiems. 

www.futurearchitectureplatform.org

]]>
2020-02-12
Pastatai kalba - atviros architektūros savaitgaliai mažesniuose Lietuvos miestuose https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/pastatai-kalba-atviros-architekturos-savaitgaliai-mazesniuose-lietuvos-miestuose 2020 metų pavasarį Architektūros fondas pristato naują projektą „Pastatai kalba”. Tai - atviros architektūros savaitgaliai mažesniuose Lietuvos miestuose. 

Renginio formatas - gidų-savanorių vedamų ekskursijų principu lankomi pastatai. Pagrindinis renginio tikslas - edukacija - siekis ugdyti sąmoningą, kritišką, smalsų ir pilietišką architektūros vartotoją bei sukurti naujas galimybes visuomenei domėtis architektūra ir ją pažinti.  

Pirmasis miestas, kurio gyventojus ir miesto svečius pakviesime susipažinti su miesto pastatais - PANEVĖŽYS. Per dvi dienas planuojama atverti 15 išskirtinių miesto pastatų, ir pravesti apie 300 negirdėtų ekskursijų!

Numatoma renginio data - 2020 m. gegužės mėn. 23-24 d. 

 

Norinčius prisidėti prie ekskursijų pastatuose kviečiame tapti pastatų mentoriais.

Jeigu esi architektas arba domiesi architektūra, esi organizuotas ir gali būti lyderis savanorių komandai, nori pažinti ir tyrinėti  Panevėžio architektūros specifiką - pildyk anketą https://bit.ly/36bQK1G iki vasario 10 d., lauk patvirtinimo ir atvyk į pirmąjį susitikimą vasario 15 d.  Panevėžyje!

 

Būti Pastatai Kalba MENTORIUMI tai - 

*susitikti ir susipažinti su pastato architektais, valdytojais, naudotojais, užmegzti daug naujų įdomių pažinčių;

*pirmam sužinoti pastato istorijas ir patirti architektūros atradimo džiaugsmą;

*būti atsakingu už pastato ekskursijos sukūrimą;

*tapti lyderiu savanorių gidų komandai ir padėti jiems suprasti pastatą, kurį pristatysite;

*su savanorių komanda savaitgalio metu vesti ekskursijas savo pastate;

*sulaukti patenkintų lankytojų šypsenų, plojimų ir padėkų;

*įsilieti į architektūros entuziastų būrį, sutikti begalę bendraminčių;

*galimybė diskutuoti, atrasti, suprasti savo miestą iš kitos perspektyvos; 

 

Sudominom? Laukiam tavo anketos iki vasario 10 d. (imtinai) ir susitiksime Panevėžyje!

 

Su linkėjimais,

PASTATAI KALBA. PANEVĖŽYS komanda

 
 
]]>
2020-01-20
Architektūros fondo pokalbių ciklo kuratorių konkurso nugalėtojai https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-pokalbiu-ciklo-kuratoriu-konkurso-nugaletojai Skelbiame Architektūros fondo pokalbių ciklo kuratorių konkurso nugalėtojus! 


2020 m. vasario-kovo mėnesiais 27-tąjį pokalbių ciklą kuruos kuratorių trio: Tautvydas Urbelis, Miglė Babickaitė ir Noah Brehmer.

 

Naujasis pokalbių ciklas Regeneracija [ir jos įtampos] sieks žengti už viešajame diskurse dominuojančių binarinių opozicijų tarp stagnuojančio lokalaus išsaugojimo ir distopiško globalaus progreso. Skirtingų disciplinų atstovai kurs strategijas pozityviam urbanistiniam ir architektūriniam pokyčiui aktyvuoti. Pranešėjai analizuos kaip meno, estetikos, garso ir socialinio identiteto registrai (trans)formuoja urbanistines erdves. Skirtingų sričių ekspertai kritiškai pristatys regeneracijos fenomeną ir įvairialypius jo padarinius.


Tautvydas Urbelis yra Kaune gyvenantis filosofas, nepriklausomas tyrėjas, kritikas ir kuratorius. Vytauto Didžiojo universitete įgijo Filosofijos bakalauro ir Socialinės ir politinės kritikos magistro laipsnį. Tautvydas dalyvavo Independent School for the City (Roterdamas) ir Laboratory of Critical Urbanism (Vilnius) edukacinėse programose, skaitė pranešimus filosofijos, architektūros ir kritinio urbanizmo konferencijos Vilniuje ir Berlyne, buvo nepriklausomų kultūros erdvių „Pabrik“ ir L(A)B bendraįkūrėjas, vienas iš Kauno architektūros festivalio 2019 kuratorių, šiuo metu plėtoja projektą skirtą geismo ir architektūros tyrimams, reguliariai rašo kultūros ir meno leidiniuose. 

 

Architektė Miglė Babicklaitė šiuo metu domisi architektūros tarpdiscipliniškumu ir nematerialumu, analizuoja skaitmeninio ir analoginio pasaulio, technologijų ir žmogaus sąveikas.


Noah Brehmer gyvena Vilniuje, kur užsiima renginių organizavimu, rašymu, yra laisvai samdomas redaktorius ir naujos kultūrinės erdvės Luna6 narys. Noah įgijo Filosofijos bakalauro laipsnį the New School Niujorke ir dalyvavo Ruperto alternatyvios edukacijos programoje. Jis organizavo konferencijas, dirbtuves ir seminarus the Showroom Gallery, Londone; Stroom Kunsthalle, Hagoje; Casco Art Centre, Utrechte; Centre Plus, Vilniuje. Šiuo metu jis bendradarbiauja su žurnalu Blind Field. Jo darbai yra publikuoti tokiuose leidiniuose kaip Lefteast, Art & Education, OpenDemocracy, Libcom, Metropolis M, Livedspace ir Mute Magazine.

 

Regeneracija [ir jos įtampos]

Šiuolaikiniame mieste vykstantys pokyčiai patiriami labai skirtingai – vieniems tai žingsnis į viliojančią išmanią ateitį, kitiems – suvokimas, kad šioje ateityje vietos jiems gali nelikti. Vienas dažniausiai naudojamų terminų ir metodologinių įrankių šiems pokyčiams analizuoti – gentifikacija (angl. gentrification). Nors šis terminas padėjo geriau suvokti kaip socialinė nelygybė atsiskleidžia architektūroje ir urbanistinėse erdvėse, gentrifikacijos diskursas turi polinkį kurti situaciją supaprastinančius naratyvus, kurių epicentre supriešinami grobuoniški naujakuriai ir bejėgiai vietiniai gyventojai. Nors šie naratyvai geba patraukti visuomenės dėmesį, ypatingai akcentuodami nuketėjusias vietines bendruomenes, jie turi savitus šalutinius poveikius. Vienas esminių – trumpalaikių urbanistinių iniciatyvų ir pozityvių kultūrinių/politinių pokyčių nuvertinimas arba priskyrimas vienai iš fiktyvios opozicijos pusei (naujakuriai prieš vietinius, investuotojai prieš nuomininkus, hipsteriai prieš senjorus ir t.t.)

Ieškodami alternatyvų siūlome atsigręžti į urbanistinę regeneraciją. Pastaroji gali padėti įveikti genetrifikacijos diskurso trūkumus, tačiau regeneracijos koncepcija nėra apsaugota nuo daugybės socialinių įtampų besiformuojančių šiuolaikiniame urbanistiniame audinyje. Regeneracijos koncepcija apima urbanistinių transformacijų daugiaprasmiškumą, formuojamą architektūrinių intervencijų, vietinių iniciatyvų, kultūrinių/meninių veiksnių, urbanistinio atsinaujinimo procesų, investuotojų ir miesto zonavimo politikos. Tačiau regeneracija nėra tik metodologija teorinei analizei. Regeneracija yra vienas iš būdų transformuoti miestą žadinant urbanistinę vaizduotę, būtiną įtraukiai (angl. inclusive) ateičiai kurti. 

Urbanistinė regeneracija tiek praktiniame, tiek teoriniame lygmenyje tampa alternatyva dominuojančiam redukcionizmui. Mieste vykstantys pokyčiai analizuojami kaip kompleksiški procesai, kuriuose veikia architektūrinės intervencijos, vietinės iniciatyvos (angl. local agencies), kultūriniai/meniniai veiksniai, urbanistinio atsinaujinimo naratyvai, investuotojai ir zonavimo politikos padariniai. Įprasminta tiek nevyriausybinių organizacijų siekiuose, tiek oficialiuose savivaldos institucijų programose, regeneracija analizuoja ir inicijuoja platų pokyčių tinklą. 

Didžiausiems Lietuvos miestams išgyvenant intensyvių pokyčių metą, esame priversti ieškoti alternatyvių būtų analizuoti ir keisti urbanistines erdves. Skubotos urbanistinės transformacijos ir privataus sektoriaus socialiai neatsakinga veikla lėmė įtampų didėjimą, kuriam išspręsti nebepakanka izoliuotų architektūros sprendimų. 

Regeneracija [ir jos įtampos] siūlo platų, bet atidų žvilgsnį į miesto pokyčius ir siūlo pozityvias strategijas šiems pokyčiams analizuoti bei alternatyvoms kurti.

 

Daugiau informacijos apie 27-tąjį pokalbių ciklą Regeneracija [ir jos įtampos] netrukus Architektūros fondo internetinėje svetainėje AF pokalbiai ir AF Facebook paskyroje. 

]]>
2020-01-16
Skelbiamas idėjų konkursas 2020 https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/skelbiamas-ideju-konkursas-2020 Norėtum keliauti po Europą ir pristatyti savo darbus bei idėjas žymiausiuose architektūros renginiuose? Future Architecture platforma, kurios nariu Architektūros fondas tapo 2019 m., skelbia kvietimą teikti idėjas 2020 metams. Nepraleisk progos – prisidėk prie architektūros ateities!

 

Future Architecture platforma kviečia tarpdisciplininius kylančius kūrėjus iš viso pasaulio teikti projektus, transformuojančius mūsų gyvenamąją aplinką, ir dalyvauti 2020 metų Europos architektūros programoje. Paraiškas galima teikti iki 2020 m. sausio 6 d. 


Paraiškas vertins platformos Future Architecture narių taryba (sudaryta iš žymių institucijų, tokių kaip muziejai, galerijos, leidyklos, bienalės ir festivaliai) ir Future Architecture alumni. Balsuojant internetu, idėjas vertins ir visuomenė.

 

Atrinkti kūrėjai bus pakviesti dalyvauti 2020 m. vasario 12-13 d. Liublianoje (Slovėnija) vyksiančiame renginyje Creative Exchange ir kitose Europos architektūros programos veiklose. Platforma ar platformos nariai atrinktiems dalyviams padengs kelionės (Europos sąjungos teritorijoje) ir apgyvendinimo išlaidas. Creative Exchange renginio metu kūrėjai bus supažindinti su žymiausiomis architektūros institucijomis, turės galimybę sutikti bendraminčių, bendradarbiauti ir plėtoti savo kūrybines veiklas. 

 


Apie Future Architecture platformą

Future Architecture platforma yra pirmoji visos Europos platforma, jungianti architektūros muziejus, festivalius ir kitus operatorius, pristatančius idėjas apie ateities miestus ir architektūrą plačiajai visuomenei. Platforma yra bendrai finansuojama pagal Europos sąjungos programą „Kūrybiška Europa“. „Architektūros fondas“ platformos nariu tapo 2019 m.  

 

Future Architecture yra daugiau nei konkursas. Future Architecture keičia architektūros pagrindus Europoje ir už jos ribų. Tyrinėja ribas. Griauna sienas. Kuria naujas sistemas. Formuoja naujas sąjungas. Suteikia galimybę talentingiems konceptualiems mąstytojams ir praktikams pasisakyti ir būti pastebėtiems bei išgirstiems. 

www.futurearchitectureplatform.org

 

Daugiau informacijos: 

Pasidalink šiuo pranešimu su kitais. Aukštos kokybės iliustracijos ir daugiau informacijos (anglų kalba): Pranešimas spaudai Future Architecture Platform

 

Tarptautinis spaudos biuras – Future Architecture Platform

Carjin Bosch | futurearchitecture@organisationindesign.com | t: +31 30 2716311 | m: +31 6 48517367

 

Bendra informacija – Future Architecture Platform

info@futurearchitectureplatform.org | +386 (0)1 500 8298

]]>
2020-01-06
Augalų Parlamentas https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/augalu-parlamentas Augalų karalystė iš tiesų yra respublika, o augalų parlamentas gamtai suteikia galimybę turėti savo interesus atstovaujančią instituciją. Žiūrėdamas į viską iš besikertančių perspektyvų, jis suteikia botanikos pasauliui balso teisę ir sprendžia rasinius, lyčių lygybės, normatyvumo bei lygiaverčio politinio ir socialinio į(si)traukimo klausimus. Ši institucija atveria post-antroposceninę refleksijų erdvę bei kritiškai ginčija materijos ir intelekto atskirumą teigiančią nuomonę, kuri vertina augalijos pasaulį vien tik kaip vartojamą produktą. Augalų parlamentas entuziastingai nagrinėja medžių, krūmų, gėlių ir žolelių galią įkvėpti darbams, suteikti alternatyvių būdų projektuoti bei veikti skirtinguose masteliuose - nuo didelės teritorijos ar viešųjų erdvių, iki privataus sodo. 

]]>
2019-12-17