ARCHITEKTŪROS FONDAS https://www.archfondas.lt/lt/ Archfondas.lt Atviras pasakojimų konkursas https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/atviras-pasakojimu-konkursas  

Architektūros fondo projektas “Aikštėje” skelbia antrąjį atvirą pasakojimų apie architektūrą konkursą. Kviečiame kurti laisvos formos tekstus arba vizualinius pasakojimus tema “Namai”. Konkursas yra atviras visiems, kuriuos domina miestai ir architektūra. 

 

 

Apie temą

 

Ilgus amžius architektai kūrė rūmus ir šventyklas, bet ne Namus. Namai nutikdavo. Šiandien gyvenamasis namas yra tai, nuo ko dažniausiai prasideda architekto studijų procesas. Bet ar tai ką projektuoja architektai yra Namai, ir ar erdvės kur jaučiamės savi yra architektūra? O gal Namai yra tai kas neišnyks net jei žemėje neliktų nė vieno architekto?

 

Kviečiame architektūros, sociologijos, antropologijos, žurnalistikos ir kitų sferų atstovus apgalvoti Namų ir Namūdiškumo sąvokas. Kviečiame svarstyti, kas kiekvienam iš mūsų yra Namai ir ko reikia, kad erdvė iš patalpos virstų tikrais Namais? Galbūt apie Namus neverta kalbėti, nes tai banalu ir savaime suprantama? O gal tai yra mūsų fizinės ir emocinės aplinkos pagrindas apie kurį nekalbėti neišeina?

 

Pasakojimų konkursas yra atviras kvietimas spekuliuoti Namų tema ir pažvelgti į ją iš pačių skirtingiausių žiūros taškų - nuo filosofijos iki pastatų tipologijos. Kritinės įžvalgos ir spekuliacijos turėtų būti pateikiamos kaip laisvos formos rašinys. Pageidaujama, kad kūriniai giliau ir konceptualiau pažvelgtų į Namų temą, paliestų ne tik teoriją, asmenines patirtis, bet ir permastytų konkrečių objektų, erdvių ar kompleksų atvejus.

 

 

Reikalavimai

Reikalavimai tekstams: 1200-2400 žodžių, reikalavimų stiliui nėra, pateikimo formatas - doc, docx, odt.

Reikalavimai vizualiniams pasakojimams: laisvos formos vizualiniai kūriniai - iki 10 nuotraukų arba iliustracijų, pateikimo formatas jpg, png, tiff) su 300-600 žodžių aprašu (pateikimo formatas - doc, docx, odt).

Kūrinius galima pateikti iki 2020 m. gruodžio 1 d. el. paštu komanda@aiksteje.lt. 

 

Geriausių kūrinių autoriai gaus pinigines premijas (150 eurų). Autorių kūriniai 2021 m. bus publikuojami interneto portaluose ir kultūriniuose leidiniuose. Geriausius kūrinius atrinks “Aikštėje” organizatorių ir kviestinių ekspertų komanda. 

 

Atviro konkurso organizatorius: viešosios įstaigos “Architektūros fondas” projektas “Aikštėje”. Tai architektūros kritikos platforma, skirta skatinti kokybiško kritinio turinio apie architektūrą atsiradimą ir kūrimą Lietuvoje.

komanda@aiksteje.lt | aiksteje.lt

 

 

Kvietime panaudota fotografo Norbert Tukaj nuotrauka (Vilkaviškio autobusų stotis, architektas Gintaras Balčytis, 2020)

 
]]>
2020-12-01
Architektūros fondo programa 2020 Future Architecture platformoje https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-programa-2020-future-architecture-platformoje Architektūros fondo programa Building Narratives (Materialūs pasakojimai) tyrinėja architektūros ir ją supančių istorijų santykį. Savo 2020 m. programoje ir renginių serijoje rugpjūčio 27 – rugsėjo 5 dienomis Architektūros fondas ieško negirdėtų istorijų, naujas jungtis kuriančių projektų, reikšmes keičiančių objektų ir kitų pavyzdžių, demonstruojančių pasakojimo galią. 

 

Pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – plytos ir betonas, dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių.

 

Kadangi naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos Building Naratives (Materialūs pasakojimai) metu siekiama atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant. 

 

2020 metais Architektūros fondas bendradarbiauja su penkiomis Future Architecture platformos kūrėjų komandomis, tyrinėjančiomis pasakojimų temą, eksperimentuojančiomis ir ieškančiomis naujų požiūrio taškų į pasakojimus ir jų ateitį.  Architektūros fondo programoje dalyvauti pakviesti kūrėjai įgyvendina savo projektus trimis etapais: 

* Įvietintas tyrimas, idėjų kontekstualizavimas ir pritaikymas vietiniame Lietuvos kontekste

* Renginių serija, skirta pristatyti tyrimų ir eksperimentų rezultatus

* Turinio skaitmeniniam leidiniui sukūrimas – tekstai, vaizdiniai pasakojimai, filmai ir kt. 

 

Metų pabaigoje leidžiamą leidinį sudarys ne tik Future Architecture platformos kūrėjų indėlis. Leidinys taip pat apims ir kviestinių autorių tekstus, atsakančius į Materialių pasakojimų potemes. 

 

Building Narratives programa – tai stiprus kūrybinis impulsas siekiant apjungti Architektūros fonde vykstančius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp architektūros kuravimo eksperimentų, tinklalaidžių ir publikacijų platformos platformos "Aikštėje", Architektūros pokalbių ciklų. Įgyvendinant šią programą Architektūros fondas veikia kaip moderatorius ir kaip kūrybinė jungtis tarp Future Architecture platformos kūrėjų bei narių, įdarbinantis savo, kaip atviros ir savanoriškais pagrindas veikiančios platformos, patirtį ir žinojimą auginant iš apačios kylančias iniciatyvas bei kurinat tinklinius procesus.

 

 

Building Narratives programa 2020 rugpjūčio 27 – rugsėjo 5 dienomis: 

 

Rugpjūčio 27 d., ketvirtadienis

BUILDING NARRATIVES. EIGULIAI

Trijų Future Architecture kūrėjų – Godos Verikaitės, Povilo Jankūno ir Sonjos Lakič – projektų, tyrinėjančių Eigulių rajoną Kaune, pristatymas.

Pristatymo dalyviai:

Goda Verikaitė, "Ką kalba Eiguliai?"

Povilas Jankūnas, "Fantastiškas rajonas"

Sonja Lakič, "P.S. I Love You: love letters to/from Eiguliai"

Renginio nuoroda Facebook

 

Rugsėjo 2 d., trečiadienis

MAPPING HERITAGE

Kūrybinės dirbtuvės tyrinėjančios mūsų fizinės erdvės pasakojimus – Vilniaus koncertų ir sporto rūmai. 

Dirbtuvėms vadovaus Future Architecture kūrėja Tatiana Letier Pinto kartu su Benu Gerdžiūnu.

Norint dalyvauti dirbtuvėse reikalinga išankstinė registracija: REGISTRACIJA

Renginio nuoroda Facebook

 

 

Rugsėjo 4 d., penktadienis

BALTIC LOGS

Tarpdisciplininio tyrimo, žvelgiančio į miškų kirtimus militaristinėms reikmėms, pristatymas ir filmo peržiūra. 

Future Architecture kūrėjų komanda – Un-War Space Lab: Armina Pilav, Damir Ugljen, Karla Crnčević, Jonas Langbein, bendradarbiaujant su Ilona Jurkonyte. 

Renginio nuoroda FacebookRugsėjo 5 d., šeštadienis

FLUID PERSPECTIVES

Įvietinta diskusija Neries upėje su vietos menininkais, architektais, kritikais ir kūrėju iš Future Architecture platformos Will Jennings

Diskusijos kuratoriai ir moderatoriai – Justinas DūdėnasTautvydas Urbelis.

Diskusijos dalyvių sąrašas tikslinamas. 

Renginio nuoroda Facebook

 

 

Renginių serija Building Narratives (Materialūs pasakojimai) yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa.

Architektūros fondo strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.

Projektai Eiguliuose Kaune įgyvendinami bendradarbiaujant su Kaunas 2022 programomis "Modernizmas ateičiai" ir "Visi kaip vienas“. 

]]>
2020-10-31
Kvietimas į AF_Forumą https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/kvietimas-i-af-foruma Augantis, stiprėjantis ir pokyčius išgyvenantis Architektūros fondas bando tapti atviresne ir labiau įtraukiančia organizacija. Siekdamas šių tikslų AF yra pasiryžęs plačiau atverti save išorės idėjoms ir nuomonėms dedikuotame renginyje – Architektūros fondo forume. AF forumo tikslas yra išbandyti renginio formatą, kurio metu AF architektų bendruomenei ir plačiajai visuomenei atvirai pristatytų savo struktūrą, veiklas, jų eigas bei rezultatus ir ateities planus, o atviros diskusijos metu atsirastų vieta išorės nuomonėms ir dialogui.

Pirmoje renginio dalyje bus pristatyta AF struktūra, pokyčiai bei ateities planai. AF projektų vadovai pristatys 2019–2020 m. organizuotus renginius, projektus bei jų rezultatus. Antroje renginio dalyje AF projektų vadovai pristatys savo planus kitiems metams. Pristatymus lydės klausimai ir atsakymai, bendruomenės nuomonės ir diskusija. Forumo antrojoje dalyje kviečiame dalyvauti ir naujų idėjų turinčius žmones su savais pasiūlymais. Tai bus proga surasti bendraminčių bendradarbiavimui, bei sulaukti vertingo grįžtamojo ryšio iš ekspertų bei bendruomenės. Ekspertus sudarys AF tarybos nariai, kurie su pristatomais projektais bus supažindinti iš anksto ir galės produktyviau dalyvauti diskusijoje. Naujos idėjos, atitinkančios AF strateginius tikslus, galės būti įtrauktos į 2021 m. programą ar įsilieti į jau vykdomus AF projektus.

Siekdami užtikrinti renginio rišlumą, naujas idėjas teikti prašome atsakant į žemiau pateiktus klausimus. Gyvas idėjos pristatymas galės vykti laisva forma, svarbu, kad idėją suprastų plati auditorija.

KAS

  - esi tu?

KOKS

  - yra tavo siūlomas projektas / veikla?

KAM

  - skirtas šis projektas / veikla? (auditorija)

KODĖL

  - tai svarbu tau?

  - projektas / veikla aktuali architektūros laukui dabar?

KAIP

  - planuojami įgyvendinti projekto / veiklos išsikelti tikslai?

  - projektas / veikla vyktų metų eigoje?

KIEK 

  - ir kokių resursų pareikalaus projekto / veiklos įgyvendinimas?

 

Norint pristatyti savo veiklos / projekto idėją, privaloma užsiregistruoti.

 

Registracija: https://forms.gle/GhEpMjVsoNrmM5j76

Registracijų laukiame iki spalio 1 d. Dėl COVID-19 apribojimų, registraciją galime nutraukti ir anksčiau, sulaukę maksimalaus galimo dalyvių skaičiaus. Visus nespėjusius užsiregistruoti ir norinčius sudalyvauti diskusijoje kviesime prisijungti prie renginio gyvos transliacijos.

 

Vieta: ŠMC skaitykla, Vokiečių g. 2, Vilniuje

Laikas: spalio 9 d. 17–20 val.

Preliminari renginio programa:

  • Architektūros fondo pri(si)statymas – struktūra, jos pokyčiai ir strategija.
  • 2019–2020 Architektūros fondo vykdytų projektų, renginių rezultatų pristatymas.
  • 2021 metų projektų/veiklų pristatymai: KAD, OpenHouse, Pastatai kalba, Aikštėje, Eksperimentai, Future Architecture Platform. Klausimai, pasiūlymai, atvira diskusija.
  • Naujų projektų/veiklų pristatymas. Klausimai, pasiūlymai, atvira diskusija.
  • Po forumo, idėjų „matchmaking“ – neformalioji dalis Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse SODAS 2123.
 
Nuotrauka - Mariaus Lukošiūno
]]>
2020-10-09
Ritminiai susikirtimai: girdimoji architektūra ir garsiniai įtrūkimai https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/ritminiai-susikirtimai-girdimoji-architektura-ir-garsiniai-itrukimai Vizualumas architektūroje ir urbanistiniame dizaine užgožia girdėjimo ir klausymo gebėjimus. Garsas yra vienas svarbiausių elementų, padedančių vartotojams suvokti aplinką. Akustinė aplinka neapsiriboja foniniais garsais, specifiškais garsovaizdžiais ar garsine tarša, sukelta eismo ir mūsų kasdienės veiklos. Greičiau tai yra girdimųjų patirčių supratimas ir garsinių teritorijų atradimas urbanistinėse erdvėse klausymo ir girdėjimo pagalba.

Banu Çiçek Tülü ir Samuel Perea-Díaz teigia, kad garso architektūroje ir urbanistiniame dizaine tyrimai turi didelį potencialą. Kaip garsas gali prisidėti prie urbanistinės aplinkos supratimo? Kokios metodologijos padeda puoselėti garsą kaip įrankį, skatinantį socialinį dalyvavimą? Paskaitoje bus analizuojama ambivalentiško ryšio tarp garso, architektūros ir urbanistinių erdvių istorija bei pačių pranešėjų tarpdisciplininės metodologijos.

 

NUORODA Į VIRTUALIĄ PASKAITĄ -> YouTube 

]]>
2020-10-08
Lūžio taškas: ar menas gali išpranašauti miesto gyvenimą? https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/luzio-taskas-ar-menas-gali-ispranasauti-miesto-gyvenima Menas geba ne tik reprezentuoti realybę, bet ir ją formuoti bei transformuoti. Nuo novelių iki paveikslų ar tiesioginių kultūrinių intervencijų, – vaizduotę žadinantys miesto vaizdiniai įgalina pažvelgti į urbanistinę ateitį šiandien. Paskaitoje bus apžvelgiamas santykis tarp meno ir urbanistinių vietovaizdžių. Pagrindiniai klausimai, į kuriuos bus ieškoma atsakymų: ar kūrybinės veiklos gali aktyviai nuspėti miesto ateitį? Kaip kritinis ir kūrybingas susidūrimas su miesto infrastruktūra gali pasitarnauti urbanistinius vietovaizdžius kuriantiems žmonėms? Kur galima rasti sąlyčio taškų, padėsiančių kūrėjams transformuoti materialiąsias realybes? Ir galiausiai: ar meninės intervencijos yra įkalintos pagražinimo (angl. beautification) ir gentrifikacijos santykio? Ar menas gali suardyti šią dichotomiją?

NUORODA Į VIRTUALIĄ PASKAITĄ -> YouTube

]]>
2020-10-01
Architektūros fondas ieško naujo komandos nario! https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondas-iesko-naujo-komandos-nario Prie naujai formuojamos Architektūros fondo administracijos komandos kviečiamas(-a) prisijungti administratorius(-ė), kuriam(-iai) artimos Architektūros fondo vertybės - atvirumas, atsakingumas, gebėjimas dirbti komandoje, savarankiškumas bei inovatyvumas.

 

Ieškome administratoriaus(-ės), kuris(-i) gali:

- Bendradarbiauti su projektų vadovais sudarant projektų ir renginių sąmatas bei kontroliuojant išlaidas.

- Protokoluoti susitikimus, registruoti įstaigos dokumentaciją.

- Prižiūrėti kasdienes institucijos sąnaudas ir kartu su buhalterija vesti lėšų ir turto apskaitą.

- Parengti paraiškoms ir ataskaitoms reikalingą informaciją.

- Rūpintis institucijos infrastruktūra, vykdyti ir vystyti esamą Architektūros fondo veiklos planą.

 

Reikalavimai kandidatams(-ėms):

- Patirtis ne pelno ir kultūros organizacijų vadybos srityje, rengiant ir vykdant kultūros projektus tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje erdvėje. Ypatingai svarbi paraiškų rengimo ir ataskaitų pildymo patirtis.

- Gebėjimas atlikti kelias užduotis vienu metu ir gerbti terminus, dirbti komandoje ir prisidėti prie teigiamos, bendradarbiavimą skatinančios darbinės aplinkos. 

- Puikiai valdyti rašomąją ir šnekamąją lietuvių kalbą. Laisvai kalbėti ir rašyti anglų kalba.

 

Privalumai:

- Kompetencija teisės ir mokesčių srityse

- Architektūros, meno, kitų kultūros sričių išmanymas

- Darbo (apmokamo, savanorystės arba stažuotės forma) muziejuje, galerijoje, bibliotekoje ar kitoje kultūrinėje institucijoje patirtis

 

Paraiškų teikimo ir atrankos tvarka 

Paraiškų laukiame iki 2020 m. rugsėjo 28 d.

Paraiškai reikalingus dokumentus siųsti el. paštu arch@archfondas.lt, laiško pavadinimas – ,,Administracijos  konkursas”. 

 

Paraiškos dokumentai:

- Gyvenimo aprašymas (CV), kuriame pristatykite šiai pozicijai aktualias jūsų turimas kompetencijas.

- Motyvacinis laiškas, kuriame nurodykite Architektūros fondo vaidmenį ir reikšmę, taip pat pagrįskite savo suinteresuotumą siekti karjeros kultūriniame sektoriuje.

 

Paraiškų teikimo pradžia: 2020 m. rugsėjo 7 d. 

Paraiškų teikimo pabaiga: 2020 m. rugsėjo 28 d. 24.00 val.

2020 m. rugsėjo 28 - spalio 11 d. atrinktus kandidatus pakviesime į pokalbį, kuris vyks Vilniuje. Galutinį sprendimą priims Architektūros fondo direktorius kartu su Valdyba. Sprendimas bus skelbiamas 2020 m. spalio 12 d.

Planuojama administratoriaus darbo pradžia: 2020 m. lapkričio 1 d. 

Atlyginimas ir paskyrimo detalės:

Su pakviestu dirbti kandidatu bus pasirašoma terminuota darbo sutartis 2 metams. Tai viso etato darbo pozicija. Numatomas atlyginimas yra nuo 1300 eurų/mėn. neatskaičius mokesčių. Administratorius(ė) turės savo darbo vietą naujai kuriamoje Architektūros fondo galerijos erdvėje kultūros komplekse „SODAS  2123”.


Organizacija

Architektūros fondas yra 2004 metais įsteigta nevyriausybinė, pelno nesiekianti viešoji įstaiga, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse. Pastarąjį dešimtmetį Architektūros fondas organizavo projektus ir skatino iniciatyvas skirtas architektūros kultūrai puoselėti. Pastaruoju metu Architektūros fondas tapo strategiškai remiama ir tarptautiškai žinoma institucija, kuri netrukus įsikurs naujoje erdvėje – kultūros komplekse „SODAS  2123”.

 

Santrauka

Pareigos: Viešosios įstaigos ,,Architektūros fondas” administratorius.

Darbo užmokestis: Nuo 1300 eurų/mėnesį (neatskaičius mokesčių).

Kadencija 2 metai.

Darbo vieta: Vitebsko g. 21, Vilnius. 

 

Dėl papildomos informacijos prašome susisiekti el. paštu arch@archfondas.lt arba telefonu su Architektūros fondo direktoriumi Martynu Germanavičiumi (8 609 14 723).

 

Nuotraukos autorė - Jurga Žukaitytė.

 
]]>
2020-09-28
Pastatai kalba. Panevėžys nauja data - 2020 m. rugsėjo 12-13 d. https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/pastatai-kalba-panevezys-nauja-data-2020-m-rugsejo-12-13-d 2020 metų rudenį Architektūros fondas pristatys naują projektą „Pastatai kalba”. Tai - atviros architektūros savaitgaliai mažesniuose Lietuvos miestuose. 

Renginio formatas - gidų-savanorių vedamų ekskursijų principu lankomi pastatai. Pagrindinis renginio tikslas - edukacija - siekis ugdyti sąmoningą, kritišką, smalsų ir pilietišką architektūros vartotoją bei sukurti naujas galimybes visuomenei domėtis architektūra ir ją pažinti.  

Pirmasis miestas, kurio gyventojus ir miesto svečius pakviesime susipažinti su miesto pastatais - PANEVĖŽYS. Per dvi dienas planuojama atverti 15 išskirtinių miesto pastatų, ir pravesti apie 300 negirdėtų ekskursijų!

Renginio data perkelta į 2020 m. rugsėjo mėn. 12-13 d. 

 

Norinčius prisidėti kviečiame tapti renginio savanoriu! -> Savanorio anketa

Sekite naujausią projekto Pastatai kalba informaciją -> Facebook. Pastatai kalba -> Instagram. Pastatai kalba

Rašykite mums -> panevezys@pastataikalba.lt

 

Su linkėjimais,

PASTATAI KALBA. PANEVĖŽYS komanda

]]>
2020-09-12
„Vilnius Tech Park“ kviečia kurti mažosios architektūros idėjas Sapiegų parke https://www.archfondas.lt/lt/rekomendaciju/irasas/vilnius-tech-park-kviecia-kurti-mazosios-architekturos-idejas-sapiegu-parke „Vilnius Tech Park“ kviečia į ,,Architektoną” kurti mažosios architektūros idėjas Sapiegų parke 


Sapiegų parke įsikūręs „Vilnius Tech Park“, rugsėjo 11-13 dienomis kvies jaunuosius architektus, menininkus ir kitų susijusių specialybių atstovus dalyvauti intensyviose kūrybinėse dirbtuvėse  – ,,Architektonas”.


Nuo seno menininkų pamėgtas Antakalnio rajonas, šį rudenį vėl įgys naujų spalvų, o Sapiegų parko erdvė taps patraukli šiuolaikiniam miestiečiui, trokštančiam pasprukti nuo šurmulio ir pasinerti į meninę terpę.

„Kadangi Sapiegų parko atnaujinimo projektas yra sustojęs, o šiuo metu nėra žinoma kada ir kokių veiksmų bus imtasi, architektūros dirbtuvių idėjas/kūrinius siūlysime pritaikyti nebūtinai centrinei parko daliai, o apimti ir atvirus vidinius kiemelius, esančius tarp buvusių ligoninės pastatų, taip gyventojus ir parko svečius pritraukiant į naujas erdves“, –  sako projekto vykdytojai.


Praslinkus sovietmečio laikams, miesto viešosios erdvės atsikratė stoiškų praeitį menančių monumentų, tuo tarpu likdamos neįveiklintomis ir aktualumą praradusiomis erdvėmis. Sapiegų parkas išvengė ideologinių monumentų atsiradimo, tačiau sovietinio planavimo – ne. Parko formavimas ir medžių apželdinimas turėjo užstoti barokines bažnyčias, ko pasekoje atskyrė Sapiegų rūmų ansamblio elementus vieną nuo kito.


Renginio dalyviai turės spręsti iššūkį –  Sapiegų parko, kaip viešosios erdvės, atnaujinimą, atliepiantį istorinius, sociologinius ir šiuolaikinio miesto aspektus, ir pasiekti  jam keliamas užduotis.


„Architektono dalyviai bus kviečiami galvoti apie mažosios architektūros bei meninius objektus, kurie stiprintų sinergiją tarp antakalniečių ir „Vilnius Tech Parko“ bendruomenės. Greta įprastų laisvalaikio leidimo parke temos, raginsime dalyvius spręsti sveikos gyvensenos, socializacijos, psichologinės sveikatos klausimus, kurie labai aktualūs šiuolaikiniam ofiso darbuotojui. Žadame tai daryti per parko aplinkos suvokimą, parko naudotojų poreikių išgryninimą, diskusiją apie viešųjų erdvių svarbą mieste“ – sako Živilė Šimkutė, „Mash Studio“ urbanistikos ir strateginio planavimo biuro partnerė.


Specialistė teigia, kad nepasaint to, jog Sapiegų parko kompleksas yra patrauklus veiklų įvairovei, miestiečiai vis dar nežino, kokiuose vidiniuose kiemeliuose jie yra laukiami, o kurie yra skirti komplekso naudotojams. „Šiuos erdvių identiteto ir kitus specifinius su viešų erdvių naudojimu susijusius iššūkius spręsime Architektono metu“, – sako Ž.Šimkutė.


Projekto dalyviams bus suteikta galimybė susipažinti ir bendradarbiauti su patyrusiais architektais, urbanistais, dizaineriais, kurie pateiks naudingų įžvalgų vystant mažosios architektūros idėjas. „Renginio formatas, išsivystęs iš skaitmeninių technologijų hackatonų, architektūros lauke yra dar naujiena. Todėl jį matau kaip proga išmėginti archtektūros tarp/transdiscipliniškumą. Kitaip nei įprasti architektūriniai konkursai, Architektonas sutelks dėmesį į patį procesą, kurio metu dalyviai ieškos prasmingo pasiūlymo ir tuo pat metu mokysis jį aiškiai pristatyti kitiems. Renginyje sukurtos idėjos vėliau bus ne tik eksponuojamos parodoje, bet ateityje galės būti vystomos toliau ir įgyvendinamos“, – sako „Architektūros fondo“ išrinktasis direktorius Martynas Germanavičius.


Kūrybinių dirbtuvių pirmos vietos laimėtojams bus skiriamas 1600 eurų vertės prizas, o visiems dalyviams – dviejų savaičių darbų ekspozicija „Vilnius Tech Park“ erdvėse.

Registracija vykdoma internetu iki rugsėjo 1 d. čia. Registruotis į renginį gali visi norintys jaunieji menininkai, architektai, sociologai, dizaineriai ir kitų susijusių specialybių atstovai, šiuo metu studijuojantys arba tik pradedantys karjerą minėtose srityse. Galima registruotis tiek komandomis (iki 5 asmenų), tiek pavieniui.


Projektą vykdo: Všį ,,Vilniaus Technologijų ir meno centras”

Projekto partneriai: MB „Mash Studio“, VŠĮ „Architektūros fondas“, VšĮ „Rupertas“, Asociacija „Antakalniečių Bendruomenė“, „Šiuolaikinio meno asociacija“. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos Kultūros taryba.


Daugiau informacijos apie projektą rasite https://vilniustechpark.com/architektonas/

]]>
2020-09-11
Įvietinta diskusija ant vandens https://www.archfondas.lt/lt/future-architecture-platforma/irasas/ivietinta-diskusija-ant-vandens Kaip mes matome savo miestus ir apie kokias erdves svajojame?
Asmeninės perspektyvos įsilieja į viešų pasakojimų tinklus, keičia mūsų ketinimus ir formuoja ateities įsivaizdavimus.

Fluid Perspectives – tai įvietinta diskusija, vyksianti ant dinamiškos platformos, laisvai plaukiančios žemyn upe pro Vilniaus centrą. Nuolat kintančios perspektyvos kurs kontekstą ir įkvėps diskusiją.


Diskusijos metu menininkai, architektai ir kritikai dalinsis savo asmeninėmis istorijomis ir įkvėpiamais, kuriuos išjudins ir struktūruos dinamiškas praplaukiančio miesto fonas, nuolat besikeičiantys neįprasti gerai pažįstamų miesto vietų vaizdai.

 

Diskusijos kuratoriai ir moderatoriai: Justinas Dūdėnas, Tautvydas Urbelis

Diskusijos dalyvių sąrašas pildomas.

 

Renginys vyks Neries upėje, pradedant nuo Valakampių ir baigiant Žvėryne, rugsėjo 5 d., šeštadienį, nuo 16 iki ~20 val.

Renginio nuoroda Facebook


Materialūs pasakojimai yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2020-09-05
Projekto pristatymas ir filmo peržiūra https://www.archfondas.lt/lt/future-architecture-platforma/irasas/projekto-pristatymas-ir-filmo-perziura Baltic logs – tarpdisciplininis tyrimas, žvelgiantis į miškų kirtimus militaristinėms reikmėms, prasidėjusius dar 1930 m. ir tebesitęsiančius šiandien. Tai – suprojektuotas Lietuvos miškų naikinimas, kur savitoje ekosistemoje medžiai auga, krenta ir vėl auga, be žmogaus įsikišimo.

 

"Nesvarbu, kur gyveni, tavo genuose vistiek yra miškas" – Mindaugas Survila, filmo "Sengirė" režisierius.

 

Tarp žmonių ir medžių vyrauja neproporcingas jėgos santykis. Žmonės eksploatuoja medžius, ir tarp jų nėra lygaus apsikeitimo materialiais kūnais. Tačiau šalia kūno ir kraujo yra medžio ląstelės ir vanduo. Miškų kirtimas taip pat yra ir augalų bei gyvūnų rūšių būveinių naikinimas.

 

Dešimties dienų virtualios kelionės metu kūrybinė komanda Un-War Space Lab dokumentuos sunaikintų miško teritorijų skirtingose Lietuvos vietovėse praeitį bei dabartį. Tyrimo tikslas – nužymėti naujų ekosistemų kūrimą karinių kraštvaizdžių formavimui, ar sprogmenų bandymams sovietmečiu, kaip pavyzdžiui Rūdininkų girioje, kur dėl karo pilotų mokymų ir nuolatinio bombardavimo teritorijoje buvo suformuotos smėlio kopos.

 

KŪRĖJŲ KOMANDA
Un-War Space Lab: Armina Pilav, Damir Ugljen, Karla Crnčević, Jonas Langbein, bendradarbiaujant su Ilona Jurkonyte.


Un-War Space Lab – tarpdisciplininė praktika, tyrinėjanti upių, miškų, architektūros ir tarprūšinių visuomenių transformacijas karo metu ir po jo, vadovaujama Arminos Pilav, karo transformacijų ekologijų tyrinėtos. Damir yra nepriklausomas archeologijos, socialinės antropologijos ir erdvinių sričių tyrėjas. Karla – dramaturgė, dirbanti su kinu ir tyrinėjanti judančių vaizdų politinį lauką bei erdvės eksperimentinei žiniasklaidai kūrimą. Jonas – architektas, per architektūrinius projektus apie įtraukimą, bendravimą, rūpinimąsi ir gyvenimą kartu, dirbantis su alternatyviomis žmonių sugyvenimo formomis.

Skaitmeninio tyrimo metu prie Un-War Space Lab prisijungs Ilona Jurkonytė, Lietuvoje gimusi kino tyrėja ir kuratorė.

 

Tyrimo pristatymas ir filmo peržiūra vyks rugsėjo 4 d. penktadienį, 20 val., Patiltėje (atviroje terasoje po Liubarto tiltu), Vilniuje.

Renginio nuoroda Facebook


Materialūs pasakojimai yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2020-09-04
Dirbtuvės tyrinėjančios mūsų fizinės erdvės pasakojimus https://www.archfondas.lt/lt/future-architecture-platforma/irasas/dirbtuves-tyrinejancios-musu-fizines-erdves-pasakojimus Kūrybinių dirbtuvių Mapping Heritage metu bus tyrinėjami Vilniaus koncertų ir sporto rūmų kuriami ir juos supantys pasakojimai. Tyrimui bus pritaikyta metodologija, naudota atliekant senojo pašto terminalo Tomteboda Stokholme galimybių studiją. Šis projektas, vykdytas lygiagrečiai kartu su architektūrine galimybių studija, atvedė prie netikėtų rezultatų ir padėjo atnarplioti painius ryšius. Tyrimas suteikė naują požiūrį į esamą statinį ir prisidėjo prie jo likimo pokyčių. Dirbtuvių Vilniuje metu bus ieškoma, kokius naujus pasakojimus gali atskleisti visiems puikiai pažįstami, tačiau sudėtingą praeitį išgyvenę ir diskusijas iki šiol keliantys Vilniaus koncertų ir sporto rūmai.

 

Dirbtuvėms vadovaus Tatiana Letier Pinto kartu su Benu Gerdžiūnu.


Tatiana Letier Pintoyra brazilų architektė ir nepriklausoma tyrėja gyvenanti Stokholme. Jos pagrindiniai tyrimų objektai – politinis erdvės aspektas ir architektų rolė socialinėse kovose.


Benas Gerdžiūnas yra architektas ir multimedijos žurnalistas iš Lietuvos dirbantis su LRT ir Deutsche Welle.


Dirbtuvių vieta: Vilniaus koncertų ir sporto rūmai
Data: rugsėjo 2 d., trečiadienis
Dirbtuvių trukmė: 3.5 valandos.
Registracija į dirbtuves iki rugpjūčio 31 d.: ČIA

 

Renginio nuoroda Facebook

 

Dirbtuvėms pageidaujama turėti nešiojamą kompiuterį. Tyrimo metu bus naudojamos lietuvių ir anglų kalbos. Tikslus dirbtuvių laikas ir papildoma informacija bus atsiųsta užsiregistravus. Vietų skaičius ribotas. Dirbtuvės yra nemokamos ir atviros visiems menininkams, architektams, sociologams, dizaineriams ir kitų susijusių specialybių atstovams ir studentams.

 

Materialūs pasakojimai yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2020-09-02
Eiguliams dedikuotų projektų pristatymas https://www.archfondas.lt/lt/future-architecture-platforma/irasas/eiguliams-dedikuotu-projektu-pristatymas Kaip pasakojimai ir vaizduotė gali pakeisti mūsų požiūrį į masinės statybos gyvenamuosius rajonus? Ar kasdienybės momentai mūsų butuose, kiemuose ir gatvėse gali tapti fantastiškų nutikimų pradžiomis? Kodėl mūsų butų, balkonų, sienų istorijos gali papasakoti žymiai daugiau nei pajėgiame įsivaizduoti?

 

Future Architecture kūrėjai – Sonja Lakič, Goda Verikaitė ir Povilas Vincentas Jankūnas – kviečia permąstyti ir naujai pamatyti mūsų visų ir tuo pačiu niekieno miegamuosius rajonus, įvietindami jiems dedikuotus kūrybinius tyrimus Eiguliuose. 

 

Tai bus trilypis renginys, apjungiantis:

Povilo vaizduotės + stalo žaidimo žemėlapius ir jų kūrimo pasakojimus Fantastiškas rajonas

Godos spekuliatyvių istorijų apie / po Eigulius audio turą Ką kalba Eiguliai

Sonjos meilės laiškų rajonui fotografavimo ir rašymo sesiją P.S. I love you: love letters to/from Eiguliai

 

KŪRĖJAI:

Sonja Lakič / Žmogus. Architektė ir tyrėja, su urbanistinių studijų daktaro laipsniu. Įsimylėjusi žmoniją ir kasdienybę (ir jos būdais) visame pasaulyje. Veikia skirtingose disciplinose ir matseliuose. Dirba vizualiai, praktikuoja nekonvencionalią etnografiją ir (per)pasakoja istorijas, daugiausia fotografuodama. Pomėgiai: posocialistinė miesto transformacija; privatizavimas; būstonuosavybė; (teisė į) būstą; neformalumas; miesto papročiai; materialūs pasakojimai; pastatai kaip gyvieji archyvai.

 

Goda Verikaitė / Erdvių dizainerė iš Lietuvos, šiuo metu gyvenanti Roterdame. Greta darbo architektūros studijose, Goda kuruoja eksperimentinę architektūros ir meno kolektyvinę platformą „No Purpose“, dirbančią su labiau į procesą orientuotomis erdvinėmis praktikomis. Savo darbuose Goda nagrinėja tarpdisciplininius metodus ir spekuliatyvius kūrinius kaip įsivaizduoti ateities pasakojimus.

 

Povilas Vincentas Jankūnas / Neseniai studijas baigęs architektas, miesto formų kūrėjas ir tyrėjas, besidomintis grafinio dizaino, komiksų, video ir stalo žaidimų medija. Vilniaus Gedimino technikos universitete įgijo architektūros bakalaurą, mainų semestro metu studijavo Umeå architektūros mokykloje.

 

 

Renginys vyks rugpjūčio 27 d., ketvirtadienį, nuo 18 val. kieme tarp Ukmergės g. 4, 8, 12, 16 ir S. Žukausko g. 5, 9 namų Eiguliuose, Kaune.

Renginio nuoroda Facebook 

 

Materialūs pasakojimai yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Projektai Eiguliuose įgyvendinami bendradarbiaujant su Kaunas 2022 programomis "Modernizmas ateičiai" ir "Visi kaip vienas“.

]]>
2020-08-27
Architektūros fondo erdvės interjero konkurso darbai https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-erdves-interjero-konkurso-darbai Prieš mėnesį skelbėme atvirą eksperimentinės erdvės interjero vizijų konkursą DARBOVAIZDIS, kuriame kvietėme permąstyti darbo erdvės kaip kraštovaizdžio arba darbovaizdžio sampratą, ją interpretuoti ir įgyvendinti būsimoje Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse Sodas 2123 Vilniuje.

 

Sulaukėme 9 įkvepiančių darbų ir šiandien su dideliu džiaugsmu kviečiame susipažinti su jais. Dėkojame konkurso dalyviams visiems ir kiekvienam asmeniškai už savas darbovaizdžio interpretacijas ir gaivias idėjas! 

 

DARBOVAIZDŽIO DARBAI čia . Juos nuo rugpjūčio 7 d. taip pat galite pamatyti Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse "SODAS 2123" (Vitebsko g. 23, Vilnius).

 

ŠA ATELIER

/ I VIETA ir įgyvendinama idėja /

AČIŪ, ŠA ATELIER, už harmoningą baigtumo ir nebaigtumo vaizdinių dermę kuriant darbovaizdišką identitetą. Ir už įžvalgiai apgalvotus bei konceptualiai gaivius sprendimus. 

  

GABRIELĖ ČERNIAVSKAJA „Darbotopas + Darbocenozė“

/ II VIETA /

AČIŪ, Gabriele, už aukštai iškeltą konceptualumo kortelę ir tinklinį požiūrį į tinklinę organizaciją.

  

ŠILTA ŠIAURĖ „Šiltnamis“

/ III VIETA /

AČIŪ,  ŠILTA ŠIAURE, už eleganciją ir retą konceptualumą, kuris nukreiptas ne į formas, o į žmogų ir jo vidinį darbovaizdį.

  

INBLUM „Archfondas išsinešti“

/ honorable mention /

AČIŪ, INBLUM, už išgirstą kvietimą sukurti konceptualią erdvę, už nuorodas į šiuolaikinį meną ir už gaivų pasiūlymą daugiau laiko leisti lauke.

  

AGNĖ JACUNKSAITĖ ir LINA ALBRIKIENĖ „Architektūros fondo eksperimentinė laboratorija“

AČIŪ, Agne ir Lina, už energiją ir širdį, sudėtą kuriant meniniais sprendimais prisodrintą erdvę kasdieniam Architektūros fondo darbui.

  

DONATAS LINKUS „Ofisas/galerija/ whatever dar prireiktų“

AČIŪ, Donatai, už lengvą, plačią ir autentišką filosofiją bei neblėstantį DIY džiaugsmo populiarinimą.

 

KOTRYNA ČERKAUSKAITĖ / Į̃KURĖS 

AČIŪ, Kotryna, už nesuvaidintą „less is more“ filosofiją ir gerai apgalvotus, maksimaliai universalius ir ekonomiškus sprendimus.

  

MARIUS LUKOŠIŪNAS „Darbovaizdis: Pieva gano v1.0“

AČIŪ, Mariau, už pasiilgtą meilę spalvai ir drąsą ieškant Architektūros fondui išskirtinio, tapybiško charakterio.

 

RAIGARDAS SINKEVIČIUS

AČIŪ, Raigardai, už kokybišką ir racionalų interjero erdvės suvaldymą, nepamirštant autentiško charakterio, praktiškumo ir biudžeto.

 

 
]]>
2020-08-07
DARBOVAIZDIS: Architektūros fondo erdvės interjero konkursas https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/darbovaizdis-architekturos-fondo-erdves-interjero-konkursas Architektūros fondas skelbia atvirą eksperimentinės erdvės interjero vizijų konkursą DARBOVAIZDIS, kuriame kviečia permąstyti darbo erdvės kaip kraštovaizdžio arba darbovaizdžio sampratą, ją interpretuoti ir įgyvendinti būsimoje Architektūros fondo erdvėje kultūros komplekse Sodas 2123 Vilniuje.

 

Architektūros fondas rudenį įsikurs kultūros komplekso Sodas 2123  erdvėje. Įkvepianti kaimynija ir nuolat ieškanti, kurianti, eksperimentuojanti, idėjas auginanti Architektūros fondo savastis skatina ieškoti netradicinių erdvės sprendimų, kurie veiktų ir kaip erdvės eksperimentų aikštelė, ir kaip nuolatinė organizacijos darbo erdvė. Taigi Architektūros fondas klausia: ar galima iš naujo išrasti darbo erdvę?  Kaip sukurti geresnę darbo aplinką už zoom’ą?  Kas yra ofisas šiandien ir po 5 metų? Koks būtų nuolat mutuojantis, kintantis kraštovaizdis darbo kambaryje? Gal tai erdvė plug in'ams? Gal tai infrastruktūra dalintis? O gal tai erdvinių galimybių ekosistema? Ar darbe turi dominuoti stalai, stalčiai, lentynos ir kavos aparatai? Kaip veiktų ofisas-galerijoje-ofise? Ar erdvė darbui yra perteklius? Be ko neįsivaizduojama mimialiausia darbo erdvė?  Darbo erdvė yra žmogaus įrankis, ar žmogus veikia kaip darbo erdvės įrankis? 

 

Kviečiame architektus, menininkus, interjero dizainerius bei šios srities studentus teikti idėjas vizijų konkursui DARBOVAIZDIS. Tai mąstymo ir darymo eksperimentas, kuriame kūrėjai kviečiami ne tik teikia savo idėjas, bet ir jas patiems įgyvendinti Architektūros fondo erdvėje.

 

Erdvė: pirmame aukšte ~40m

Funkcija: ofisas galerijoje ofise

Dalyviai: menininkai, architektai, interjero dizaineriai ir šių sričių studentai

Erdvės apžiūrėjimas:  2020 m. liepos 2 d.  Norinčius dalyvauti apžiūrėjime prašome iki  birželio 29 d. registruotis ČIA. Dėl erdvės apžiūrų ir kitų klausimų teirautis arch@archfondas.lt arba 8 675 06605 (Indrė)

 

Idėjų pateikimas: iki 2020 m. liepos 20 d. Darbus prašome pateikiami el. paštu arch@archfondas.lt

Apimtis: iki 3 vnt. A3 pdf

Prizai: 3 x 500€ trims smagiausioms idėjoms. Su vienos iš idėjų autoriais toliau bus bendradarbiaujama įgyvendinant projektą.


Idėjos įgyvendinimas: iki  2020 m. spalio 1d., kartu su Architektūros fondo komandos pagalba. Biudžetas - 5000 eur.

 

Info apie erdvę ir sąlygas ČIA


Iliustracija: koliažas iš serijos Darbovaizdžiai. Indrė Ruseckaitė, 2020. Naudojami kūrinių fragmentai: Gli Atti Fondamentali, Vita (Supersuperficie). San Martino alla Palma, 1972 © Archivio Superstudio;  Gli Atti Fondamentali, Educazione. Toraldo di Francia, 1971-1972 © Toraldo di Francia

 

 

 
]]>
2020-07-20
Architektūrinių pasivaikščiojimų savaitgalis https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturiniu-pasivaiksciojimu-savaitgalis Open House Vilnius savaitgalis šiais metais vyks liepos 11–12 d. ir pakvies į architektūrinius pasivaikščiojimus mieste, o juos tradiciškai lydės gidų-savanorių pasakojimai apie architektūrą.

 

Šių metų renginio programoje net 12 maršrutų!

Devvyniuose maršrutuose programoje nurodytais laikais ekskursijas ves gidai-savanoriai. Tai – NAUJAmiestis, Dešiniuoju Neries krantu, Žvėryne, (Ne)Panašūs rajonai, Valstybė architektūroje, Tauro kalnas, Prie geležinkelio, Laisvė kūrybai ir Laisvės prospekto smailės.

 

Į šiuos maršrutus bus galima patekti TIK UŽSIREGISTRAVUS Open House Vilnius tinklapyje (jie pažymėti R raide).

 

Trijuose maršrutuose – Šimtmečio atspindžiai Gedimino prospekte, Kultūra Gedimino prospekte ir Politika Gedimino prospekte – lankytojai galės būti PATYS SAU GIDAIS! Tereikės išmanaus telefono, ausinių ir „Open House Vilnius“ programėlės.


„Open House Vilnius“ – tai atviros architektūros savaitgalis, Vilniuje organizuojamas nuo 2015 m. Renginio tikslas – sukurti galimybę kiekvienam domėtis architektūra ir ją pažinti. Renginys nemokamas ir atviras VISIEMS. 

Daugiau informacijos: www.openhousevilnius.lt

Iliustracijos autorė: Ūla Šveikauskaitė

 

]]>
2020-07-11
SKIRKITE 1.2 % ARCHITEKTŪROS EDUKACIJAI IR SKLAIDAI https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/skirkite-12-architekturos-edukacijai-ir-sklaidai Kveičiame skirti 1.2% gyventojų pajamų mokesčio viešajai įstaigai „Architektūros fondas“. Tai nieko nekainuoja, bet gali labai daug!

 

Architektūros fondas yra nevyriausybinė, pelno nesiekianti viešoji įstaiga, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse. Pastarąjį dešimtmetį organizacija veikia kaip atvira platforma, jungianti ir skatinanti įvairias iniciatyvas ir projektus, skirtus architektūros kultūrai puoselėti.

 

 

KAIP INTERNETU UŽPILDYTI PARAMOS FORMĄ

1. Prisijunkite prie EDS naudojantis savo el. bankininkyste ar kitu jums patogiu būdu. 

2. Pasirinkite skiltį DEKLARAVIMAS -> “Pildyti formą” -> “Prašymas skirti paramą”.

3. Laukelyje “Formos kodas” suveskite FR0512 ir spauskite “filtruoti”. Pasirinkite pildyti formą FR0512 v.4.


 

 

4. Pildydami formą FR0512 v.4:

skiltyje 5 - įrašykite 2019;

6S langelyje pažymėkite varnelę;

E1 laukelyje pasirinkite skaičių 2;

E2 laukelyje – 126391219 (tai VšĮ „Architektūros fondas“ įmonės kodas);

E3 laukelyje – ĮSTAIGOS VEIKLAI;

E4 laukelyje – 1,2 (jei norite skirti paramą keliems paramos gavėjams, ją galite išskaidyti 1% ar 0.5%);

E5 laukelyje – 2020.

 

 

 

5. Užpildę formos duomenis viršuje dešinėje spauskite “Pateikti deklaraciją” ir patvirtinkite. 

 

 

 

Prašymą galima užpildyti iki 2020 m. liepos 1 d. 

Ačiū!

Jei kiltų klausimų rašykite mums el. paštu arch@archfondas.lt, mielai padėsime. 

]]>
2020-07-01
KVIEČIAME SAVANORIUS IR KURATORIUS DALYVAUTI 2013-2019 M. PROJEKTŲ TYRIME "Grįžtamojo ryšio link" https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/kvieciame-savanorius-ir-kuratorius-dalyvauti-2013-2019-m-projektu-tyrime-griztamojo-rysio-link "Keliaujančios architektūros dirbtuvės" - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Nuo 2013 metų iki 2019 metų "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu buvo sukurti 52 objektai ir aplankyti 50 mažiausi Lietuvos miesteliai, dirbtuvėse dalyvavo daugiau kaip 350 savanorių.

 

Nuo 2013 metų vykdomas projektas keičiasi ir auga atsižvelgiant į dirbtuvių dalyvių pastabas ir komentarus. Projekto eiga ir darbo metodas kasmet yra atnaujinami siekiant atliepti iškilusius klausimus ir tos dienos poreikius. 

 

Atsižvelgiant į Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl COVID -19 viruso bei paskelbto karantino, “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” organizatoriai, būdami atsakingi ir įvertinę situaciją, šią vasarą nevykdys kasmetinio projekto 7 mažiausiuose Lietuvos miesteliuose. 

 

2020 metų vasarą dirbtuvių organizatoriai vykdys tyrimą “Keliaujančios architektūros dirbtuvės - grįžtamojo ryšio link”. Šių metų projektu - tyrimu, komanda toliau sieks bendradarbiauti su jau 2013-2019 metais dirbtuvėse dalyvavusiais miesteliais bei jų atstovais ir stengsis kiek galima detaliau pamatyti dirbtuves iš komandos savanorio bei kuratoriaus pozicijos.

 

Planuojamas tyrimas bus skirtas gilesnei grįžtamojo ryšio paieškai, įvykusių dirbtuvių apžvalgai ir rekomendacijų būsimoms dirbtuvėms parengimui. Tyrimu norime išsiaiškinti dirbtuvių įtaką miesteliui, geriau suprasti iškilusius iššūkius prižiūrint ir naudojant "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu sukurtus objektus bei įdėmiau pasižiūrėti į dirbtuvių organizavimą ir vidinę šio projekto komunikaciją.

 

Norime pakviesti visus savanorius bei komandų kuratorius, dalyvavusius 2013-2019 metų dirbtuvėse, sudalyvauti mūsų vykdomame tyrime bei užpildyti žemiau pateiktą anketą. 

 

 

VYKDOMAS TYRIMAS

 

Pirmasis etapas - išorinė projekto refleksija (anketas pildo miestelių atstovai), vidinė projekto refleksija (anketas pildo visi dirbtuvėse dalyvavę savanoriai ir kuratoriai). Anketoje pateikti duomenys bus apibendrinti ir naudojami anonimiškai.

Anketos pildomos: 2020 m. birželio 10 d. – birželio 24 d. 

 

Antrasis etapas - miestelių lankymas ir susitikimai su vaikais kartu su projekto savanoriais, esant poreikiui miestelyje - operatyvus objekto atnaujinimas. 

 

Tyrimo tikslas - paruošti projekto leidinį, sukurti skaitmeninę projektų duomenų bazę, paruošti rekomendacijas būsimų dirbtuvių organizavimui, atnaujinti ir patikslinti mūsų dirbtuvių metodologiją.

 

 

Pirmojo etapo metu norime suprasti kokie didžiausi iššūkiai iškilo dirbtuvių metu, kokie yra bendri pastebėjimai ir įžvalgos. Kviečiame visus 2013-2019 metais dalyvavusius dirbtuvėse savanorius ir kuratorius užpildyti anketą žemiau.

 

Užpildytų anketų lauksime iki 2020 m. birželio 24 dienos. Dėl tolimesnių tyrimo etapų su jumis susisieksime birželio pabaigoje.

PILDYTI ANKETĄ

 

Ačiū jums, pasiilgome visų!

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite mūsų facebook paskyroje: 

https://www.facebook.com/KeliaujanciosArchitekturosDirbtuves/

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Eveliną Vasiliauskaitę +370 683 27720 arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas". 

Projekto strateginis partneris - Lietuvos kultūros taryba.

 
]]>
2020-06-24
KVIEČIAME MIESTELIUS DALYVAUTI 2013-2019 M. PROJEKTŲ TYRIME "Grįžtamojo ryšio link" https://www.archfondas.lt/lt/vaiku/irasas/kvieciame-miestelius-dalyvauti-2013-2019-m-projektu-tyrime-griztamojo-rysio-link  

"Keliaujančios architektūros dirbtuvės" - tai vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Nuo 2013 metų iki 2019 metų "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu buvo sukurti 52 objektai ir aplankyti 50 mažiausi Lietuvos miesteliai.

 

Nuo 2013 metų vykdomas projektas keičiasi ir auga atsižvelgiant į dirbtuvių dalyvių pastabas ir komentarus. Projekto eiga ir darbo metodas kasmet yra atnaujinami siekiant atliepti iškilusius klausimus ir tos dienos poreikius. 

 

Atsižvelgiant į Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl COVID -19 viruso bei paskelbto karantino,  “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” organizatoriai, būdami atsakingi ir įvertinę situaciją, šią vasarą nevykdys kasmetinio “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” projekto 7 mažiausiuose Lietuvos miesteliuose. 

 

2020 metų vasarą dirbtuvių organizatoriai vykdys tyrimą “Keliaujančios architektūros dirbtuvės - grįžtamojo ryšio link”. Šių metų projektu - tyrimu, komanda toliau sieks bendradarbiauti su jau 2013-2019 metais dirbtuvėse dalyvavusiais miesteliais bei jų atstovais. 

 

Planuojamas tyrimas bus skirtas gilesnei grįžtamojo ryšio paieškai, įvykusių dirbtuvių apžvalgai ir rekomendacijų būsimoms dirbtuvėms parengimui. Tyrimu norime išsiaiškinti dirbtuvių įtaką miesteliui, geriau suprasti iškilusius iššūkius prižiūrint ir naudojant "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" metu sukurtus objektus. 

 

Norime pakviesti visus miestelius, dalyvavusius 2013-2019 metų dirbtuvėse sudalyvauti ir mūsų vykdomame tyrime bei užpildyti žemiau pateiktą anketą.

 

 

TYRIMO EIGA

 

Pirmasis etapas - “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” 2013-2019 miestelių apžvalga ir projekto įvertinimo anketos užpildymas. Anketos pildomos: 2020 m. gegužės 15 d. – birželio 11 d. 

 

Antrasis etapas - "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" komandos atvykimas į miestelį, susitikimas ir interviu su miestelio atstovu (esant poreikiui ir susiklosčius situacijai, kada karantinas pratęsiamas, yra numatomi virtualūs vizitai ir pokalbiai).

 

Planuojame daryti ir keletą ilgesnių vizitų, kurių metų, kartu su dirbtuvių organizatoriais, atvyktų ir miestelyje dalyvavę "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" savanoriai, kurie susitiktų su vaikais ir kartu pataisytų objektą.

 

Tyrimo tikslas - paruošti projekto leidinį, sukurti skaitmeninę "Keliaujančių architektūros dirbtuvių" projektų duomenų bazę, paruošti rekomendacijas būsimų dirbtuvių organizavimui, atnaujinti ir patikslinti mūsų darbo metodologiją bei dirbtuvėse taikomą metodą.

 

 

 

Pirmojo etapo metu norime suprasti kaip gyvena dirbtuvių metu aplankyti miesteliai ir juose sukurti objektai, tad kviečiame visus 2013-2019 metais dalyvavusius miestelius užpildyti anketą.

 

Užpildytų anketų lauksime iki 2020 m. birželio 11 dienos. Dėl tolimesnių tyrimo etapų su Jumis susisieksime birželio antrojoje pusėje. 

PILDYTI ANKETĄ.

 

Ačiū Jums, pasiilgome visų miestelių ir tikimės Jus visus aplankyti!

 

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite mūsų facebook paskyroje: 

https://www.facebook.com/KeliaujanciosArchitekturosDirbtuves/

 

Kilus klausimams kreiptis į projekto vadovę Eveliną Vasiliauskaitę +370 683 27720 arba rašyti el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt

 

Projektą organizuoja - VšĮ "Architektūros fondas". 

Projekto strateginis partneris - Lietuvos kultūros taryba.

]]>
2020-06-11
ARCHITEKTŪROS FONDO DIREKTORIAUS KONKURSAS https://www.archfondas.lt/lt/aktualiju/irasas/architekturos-fondo-direktoriaus-konkursas Kviečiame dalyvauti viešosios įstaigos ,,Architektūros fondas” direktoriaus konkurse. 


Architektūros fondas yra 2004 metais įsteigta nevyriausybinė, pelno nesiekianti viešoji įstaiga, veikianti architektūros, kultūros ir edukacijos srityse. Pastarąjį dešimtmetį organizacija veikia kaip atvira platforma, jungianti ir skatinanti įvairias iniciatyvas ir projektus, skirtus architektūros kultūrai puoselėti. Pastaruoju metu Architektūros fondas tapo strategiškai remiama ir tarptautiškai žinoma institucija, kuri netrukus įsikurs naujoje erdvėje – kultūros komplekse „SODAS  2123”. 

 

Paraiškų teikimo pradžia: 2020 m. balandžio 9 d. 

Paraiškų teikimo pabaiga: 2020 m. gegužės 15 d. 24.00 val.

Sprendimo dėl naujo direktoriaus skelbimas: 2020 m. birželio 15 d. 

Planuojama direktorius darbo  pradžia: 2020 m. liepos 1 d. 

 

 

Organizacija

 

Architektūros fondas rengia viešas paskaitas, diskusijas, ekskursijas, kūrybines dirbtuves, leidžia leidinius ir organizuoja renginius, skirtus architektūros kultūros sklaidai, įsitraukia į projektus ir parodas Lietuvoje ir užsienyje, 2016 ir 2018 metais organizacija prodiusavo Lietuvos paviljonus Venecijos architektūros bienalėje. Kasmet prie organizacijos vykdomų tęstinių projektų – atviros architektūros savaitgaliai ,,Open House Vilnius” ir ,,Pastatai kalba”, projektas Lietuvos regionų vaikams ir jaunimui ,,Keliaujančios architektūros dirbtuvės”, Architektūros [pokalbių] fondo paskaitų ciklai, architektūros kritikos platforma ,,Aikštėje” ir kitų – prisijungia virš 700 savanorių. Visi organizacijos vykdomi tęstiniai projektai yra nemokami ir prieinami visiems.  

 

2018 m. Architektūros fondas apdovanotas šv. Kristoforo statulėle už Vilniaus architektūros sklaidą. 2019 m. organizacija tapo europinio tinklo  Future Architecture Platform nare. 2020 m. organizacija įsikurs naujoje erdvėje – kultūros komplekse „SODAS  2123”. 

 

Architektūros fondas yra iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, privačių rėmėjų ir kitų valstybinių bei tarptautinių fondų lėšomis. Organizacija yra gavusi Lietuvos kultūros tarybos strateginį finansavimą 2019–2021 metams. 

 

 

Architektūros fondas ieško direktoriaus, kuris gali, nori bei turi patirties: 

 

- Kurti ilgalaikius strateginius organizacijos tikslus, rengti ir įgyvendinti trumpalaikius veiklos  planus organizacijos tikslams įgyvendinti;

- Kurti ir įgyvendinti ilgalaikio organizacijos finansavimo strategiją, palaikyti ryšius su rėmėjais ir užtikrinti organizacijos finansavimą;

- Kurti ir įgyvendinti organizacijos komunikacijos ir marketingo strategiją, atlikti atstovo spaudai vaidmenį, kai kalbama apie organizacijos veiklas;

- Atstovauti organizacijai Lietuvoje ir tarptautiškai, palaikyti ryšius su vyriausybės, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių ir kitų suinteresuotų šalių atstovais, taip pat su vietos ir tarptautiniais partneriais;

- Vadovauti horizontalios struktūros organizacijos komandai, atrasti, įkvėpti ir paskatinti komandos narius, rūpintis komandos poreikiais ir rezultatais, palaikyti ir stiprinti dinamišką organizacijos kultūrą ir vertybes;

 

Architektūros fondo direktorius yra pavaldus fondo Valdybai, dirba padedamas patariamosios Tarybos, veiklas vykdo kartu su projektų vadovų ir administracijos komanda. Daugiau informacijos apie institucijos veiklas ir komandos sudėtį galima gauti kreipiantis adresu arch@archfondas.lt.

 

 

Reikalavimai kandidatui: 


- Būtinas universitetinis išsilavinimas (bakalauro arba magistro laipsnis, magistro laipsnis būtų privalumas), bent viena studijų pakopa turi būti susijusi su architektūros studijomis; viešojo administravimo, politikos mokslų, verslo ar nevyriausybinio sektoriaus vadybos studijos būtų privalumas;

- Patirtis ne pelno ir kultūros organizacijų vadybos srityje, rengiant ir vykdant kultūros projektus tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje erdvėje;

- Vadybinės kompetencijos: gebėjimas organizuoti, planuoti ir derinti skirtingus interesus;

- Vietinio ir tarptautinio architektūros ir kultūros lauko išmanymas;

- Asmeninės savybės: įsitraukimas, lyderystė, gebėjimas produktyviai dirbti sociokratinėje horizontalioje struktūroje, gebėjimas įkvėpti ir motyvuoti, pagarba įvairovei ir nusistovėjusiai dinamiškai organizacijos kultūrai, atvirumas idėjoms, gebėjimas telkti naujus narius, deleguoti darbus, ieškoti inovatyvių sprendimų tiek organizacijos valdyme, tiek veiklose;

- Puikūs lietuvių ir anglų kalbos raštu ir žodžiu įgūdžiai.

 

 

Paraiškų teikimo ir atrankos tvarka 

 

Paraiškos dokumentai:

- Gyvenimo aprašymas

- Motyvacinis laiškas

- 2 rekomendacijos

Paraiškos dokumentus siųsti el. paštu arch@archfondas.lt, laiško pavadinimas – ,,Direktoriaus konkursas”. 

 

Organizacijos direktorių rinks Architektūros fondo Valdyba su projekto vadovų komanda.

 

Paraiškų teikimo pradžia: 2020 m. balandžio 9 d. 

Paraiškų teikimo pabaiga:  2020 m. gegužės 15 d. 24.00 val.

Pirmąjį atrankos etapą praėję kandidatai 2020 m. gegužės 25 – birželio 5 d. turės parengti 2021–2023 m. Architektūros fondo veiklos pasiūlymą. 

2020 m. birželio 8-12 d. atrinktus kandidatus pakviesime į pokalbį, kuris vyks Vilniuje. Sprendimas dėl naujo Architektūros fondo direktoriaus bus skelbiamas 2020 m. birželio 15 d.  

Planuojama naujo Architektūros fondo direktoriaus darbo pradžia – 2020 m. liepos 1 d. 

 

 

Santrauka

Pareigos: Viešosios įstaigos ,,Architektūros fondas” direktorius

Darbo užmokestis: 1900 eur (neatskaičius mokesčių).

Kadencija 3 metai.

Darbo vieta: Raugyklos g. 21, Vilnius. 

 

Dėl papildomos informacijos prašome susisiekti el. paštu arch@archfondas.lt arba telefonu su Architektūros fondo Valdybos nare Julija Reklaite (8 600 99 690).

]]>
2020-05-15
Menas ir (anti)social(istiniai) būstai Serbijoje: prieštaravimai ir antagonizmai https://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/menas-ir-antisocialistiniai-bustai-serbijoje-priestaravimai-ir-antagonizmai Būstas (angl. housing) yra esminis infrastruktūros elementas, įgalinantis socialinę reprodukciją, ir dėka kurio įmanomas gyvenimas. Šiuolaikinis būstas atsidūrė mūšio lauke tarp neoliberalaus judėjimo, atakuojančios socialinę infrastruktūrą, ir visuomeninių (angl. grassroots) judėjimų, kovojančių prieš antisocialią organizaciją ir valdymą. Visame pasaulyje miestai išgyvena šiuos mūšius, dar vadinamus būsto krize (angl. housing crisis). Ilgą laiką menas buvo integrali neoliberalios valdžios ir politikos dalis, susijusi su „būsto regeneracija“. Tikimasi, kad menas sukurs socialines ir ekonomines vertes, atstatys stagnuojančias postindustrinių miestų ekonomikas, atgaivins bendruomenes, nepaisant mažo įrodymų kieko, kad menas gali atlikti bent vieną iš šių užduočių.

Paskaitoje Ana Vilenica nagrinės daugiasluoksnius socialinio meno prieštaravimus Europos periferijose. Šiandieninė meno rolė(s) būsto problemose yra naujausių kapitalizmo mutacijų, paverčiančių menus į kapitalo šaltinius, indikatorius. Tačiau galime aptikti daug atvejų, kai menai susivienijo su engiamais gyventojais, tapdami karingais bendrininkais kovose dėl būsto. Solidarumo principas buvo ir yra pagrindinė jėga meno politinėje plotmėje, kuriuo siekiama atgauti mūsų istorijas, statyti naujas socialines infrastuktūras ir palengvinti įgūdžių mainus / organizavimąsi būsto judėjimų viduje. Analizuodama situaciją Serbijoje, Vilenica išgrynins socialinio meno tipologiją ir atkreips dėmesį į nuolatinio pasidavimo ir išnaudojimo draskomą šiuolaikinį meną bei jo bandymus sukurti alternatyvius naratyvus ir naujas reprodukcijos formas be visuomenės. 

 

PAPILDOMI RENGINIAI
 
Viešojo intereso falsifikacija ir alternatyvių erdvių susiformavimas. Lietuvos kino teatro ir Reformatų atvejai 
Pristato EGLĖ MIKALAJŪNĖ ir DIONIZAS LITVAITIS 
2020 03 11 (trečiadienis)
19:00 @ Studium P (Pylimo g. 20 Vilnius) 
 
Filmo „Cathy Come Home" (liet. Cathy grįžta namo) (1966 m.) peržiūra + diskusija su Ana Vilenica. Filmo režisierius: Ken Loach
2020 03 13 (penktadienis)
19:00 @ Luna6 (Zanavykų g. 6, Vilnius)
 
]]>
2020-03-12