leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

CPH

Kiekvieną dieną vis dar jaučiuosi kaip velomaratone. Būriai dviračių rytais juda į darbus, mokyklas, darželius, praktikas. O oras pastaruoju metu, ypač rudenėja. Dienos vis lietingesnės. Regis, Kopenhagos gyventojams tai nė motais, nebaisus joks oras. Gerai sakoma: „nebūna blogo oro, būna tik bloga apranga“. O čia gyventojai lietui tikrai pasiruošę ! Lietpaltis + lietaus kelnės + botai + kita pora batų ir tu gali sėkmingai pradėti darbo dieną. Sunku patikėti, kad kasdien minant į darbą, prabėgo jau du mėnesiai.

Leth&Gori ofisas nesėdi vietoje,  intensyviai gvildena naujus projektus. Visai neseniai ofisas buvo atrinkas įgyvendinti kraštovaizdžio projektą.  Konkurso idėja, dešimtyje ypatingų gamtinių vietų Danijoje, suprojektuoti itin aukštos architektūrinės kokybės statinį, kuriame būtų taikliai išspręstas žmogaus susidūrimas su gamta. Omenyje turima, mažo mastelio, apžvalgos, poilsio, takų projektas. Leth&Gori  ofisui patikėta išspręsti šiaurės Danijoje, Fur saloje, esantis kraštovaizdis. Jis išsiskiria savo dramatišku žemės reljefu, kuris buvo suformuotas dar slenkant ledynams. Čia galima rasti beveik 55mln. metų senumo fosilijų. Taip pat aiškiai matomi apie 200 geologinių sluoksnių. Kaip prisiliesti prie tokio kraštovaizdžio? Gana didelis iššūkis.

Nuotrauką skolinausi http://www.panoramio.com/photo/77542991

 

Kita tema, ypač svarbi Danijoje, tai pastato ilgaamžiškumas ir CO2 kiekio mažinimas statybų procese. CO2 kiekio problema žemėje yra ypač aktuali, nes iš čia seka bendras temperatūros padidėjimas, jūros lygio kilimas, t.y. globalinis atšilimas. Ilgaamžiškumo faktorius taip pat labai svarbus, nes dabar ir taip viskas gana laikina, nepatvaru. Manau, kad šiandien daug architektų nepagalvoja apie tai, kaip jo kūrinys atrodys po penkiasdešimties metų. Imkime bet kurį pastatą ir pabandykime įsivaizduoti kaip? Turbūt daug jų kelia abejones. Šia tvarumo, ilgaamžiškumo tema tema Leth&Gori  ofisas laimėjo konkursą suprojektuoti gyvenamąjį namą. Norėčiau, kad daugelyje projektų, ilgaamžiškumas būtų vienas pirmųjų vertinamų kriterijų.

Man vis dar atrodo keistas, dalyvavimas konkurse, kuriame pateikiama tik idėja, aprašomas požiūris, pateikiami analogai, ir pristatęs tokią nedidelę papkutę, lauki atsakymo. Pastarieji du projektai, buvo atrinkti tokiu būdu, todėl darbai tik prasideda!

 

Linkėjimai,

Gintarė

 

 

0 comments
Submit comment